Kırşehir’in 1960’lı yıllardaki gazetecileri…

Kırşehir’in 1960’lı yıllardaki gazetecileri…

14.08.2017

1960’lı yıllarda Kırşehir’de gazeteci sayısı bir elin parmakları kadar azdı. Hepsi de birbirine saygılı, hürmetli, değerli insanlardı. İsterseniz bu gazeteci ağabeylerimizi sizlere kısaca tanıtayım. Yukarıda anılarda kalan fotoğrafın sol başındaki isim Nejat Sülükçü. Sülükçü o yıllarda Cumhuriyet Gazetesi’nin Kırşehir muhabirliğini yapıyordu. Fotoğrafın sağ başındaki ise sonradan CHP’den Kırşehir Belediye Başkanı seçilen eski Millet Partili Orhan […]

1960’lı yıllarda Kırşehir’de gazeteci sayısı bir elin parmakları kadar azdı. Hepsi de birbirine saygılı, hürmetli, değerli insanlardı.
İsterseniz bu gazeteci ağabeylerimizi sizlere kısaca tanıtayım.
Yukarıda anılarda kalan fotoğrafın sol başındaki isim Nejat Sülükçü.
Sülükçü o yıllarda Cumhuriyet Gazetesi’nin Kırşehir muhabirliğini yapıyordu. Fotoğrafın sağ başındaki ise sonradan CHP’den Kırşehir Belediye Başkanı seçilen eski Millet Partili Orhan Baycan da yine Nejat Sülükçü ile birlikte Cumhuriyet Gazetesi’nin Kırşehir muhabirliğini yapıyordu. Orhan Baycan, aynı zamanda Ertuğrul Ersan’ın Yeşilyurt gazetesinin yazıişleri müdürlüğünü de yürütüyordu.
Ortadaki gazeteci ise Yeni Kırşehir Gazetesi’ni yayınlayan, gazeteci ağabeyimiz, ustamız, büyüğümüz, mesleğimizin duayeni Dursun Yastıman…
Dursun Ağbi o yıllarda Abdi İpekçi’nin genel yayın yönetmeni olduğu Milliyet Gazetesi ile Erol Simavi’nin sahibi olduğu Hürriyet Gazetesi’nin Kırşehir muhabirliğini yapıyordu.
Yine bu tarihlerde Osman Bölükbaşı’nın politika yaptığı yıllardı. Osman Bölükbaşı’nın Kırşehir’e gelişi, gidişi tam bir olay olurdu. Bütün gazeteler ve özellikle Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Zafer, Adalet gazeteleri Bölükbaşı’yla ilgili haber ve fotoğraflara geniş yer verirlerdi ve bu haberleri bu üç gazeteci ağabeylerimiz ulaştırırlardı.
Bu üçlü gazeteci Kırşehir’deki haberlere birlikte giderler, birlikte yazarlar, fotoğraflandırırlardı. İşte bir haber öncesi üç gazetece bugün Ahi Stadı olan eski Millet Bahçesi’nde birlikte görülüyorlar.
Şimdi anılarda kalan bu fotoğrafta sadece Dursun Yastıman ağabeyimiz hayatta. Nejat Sülükçü ile Orhan Baycan’ı buradan rahmetle anarken, bugün 80 yaşında olan ve halen İzmir’de yaşayan, Kırşehir’den ve “Kırşehir Çiğdem”den bir türlü kopamayan ağabeyimiz, Kırşehir basınının yaşayan en büyük gazetecisi Dursun Yastıman ağabeyimize sağlık ve esenlikler dileriz.
*Şevket GÜNERYORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Hakan kamanli

Gazetecilik onur şeref ve haysiyet mesleğidır bunları taşımayan insanların yapamayacağı bir meslek. Kırşehir deki tüm matbaacilar şimdi gazeteci oldu. Davetiyeniz nasıl olsun efendim diyenler hep köşe yaziyorlar

14.08.2017, 16:34

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .