Kırşehir’in 1. öncelikli sorunu: Su kirliliği

Kırşehir’in 1. öncelikli sorunu: Su kirliliği

05.03.2015

Kırşehir ile birlikte İç Anadolu Bölgesi’nde Aksaray, Çankırı, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ta su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu olurken, erozyon Kırşehir’de 3. öncelikli çevre sorunu…

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye çapında 81 ilin su, hava, atık ve gürültü kirlilik durumunu ortaya koyduğu karnelerini çıkardı. Bakanlığın 2 yılda bir yaptığı Türkiye çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu’na göre 32 ilde su kirliliği, 27 ilde hava kirliliği, 19 ilde atıklar, 2 ilde gürültü kirliliği ve bir ilde erozyon en önemli çevre sorunu olduğu belirlendi.

Rapora göre Kırşehir’in suyu kirli çıktı.
Kırşehir ile birlikte toplam 13 ilin bulunduğu İç Anadolu Bölgesi’nde Kırşehir ile Aksaray, Çankırı, Nevşehir, Niğde ve Yozgat olmak üzere 6 ilde su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu olarak nitelendirildi.
İç Anadolu Bölgesi’nde Aksaray, Çankırı, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Yozgat’ta su kirliliği birinci öncelikli çevre sorunu, Ankara, Kırıkkale ve Konya’da hava kirliliği, Karaman ve Kayseri’de atıklar, Eskişehir’de gürültü kirliliği, Sivas’ta erozyon birinci öncelikli çevre sorunu olarak tespit edildi. Erozyon Kırşehir’de ise üçüncü öncelikli çevre sorunu. İlçelerde uzaklık nedeniyle düzensiz depolama yapılması dolayısıyla Kırşehir atıklarda da ikinci öncelikli çevre sorununun olduğu iller arasında yer aldı.
Hava kirliliğine neden olan kaynaklara göre Kırşehir’de evsel ısıtma, maden işletmeleri ile karayolu trafik hava kirliliğine neden olan etkenleri oluşturuyor.
Kırşehir’de ateşçilerin eğitimsiz veya bilinçsiz olması, halkın alım gücünün düşük olmasından dolayı kalitesiz yakıt kullanılmasının yanı sıra kurumsal ve yasal eksiklikler hava kirliliğinin giderilmesinde karşılaşılan güçlükleri oluşturuyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .