“Kırşehir’imiz her alanda güzel yatırımlar alıyor”

“Kırşehir’imiz her alanda güzel yatırımlar alıyor”

29.08.2017

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mikâil Arslan gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaret etti
“Kırşehir’imiz her alanda güzel yatırımlar alıyor”

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mikâil Arslan, Kırşehir’de bu yıl beklediğimizin üstünde yatırımları aldıklarını açıkladı.
Kırşehir’de yapılması planlanan, projesi Kırşehir İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan Hükümet Konağının ihalesinin 13 Eylül 2017 tarihinde yapılacağını ve inşaat çalışmalarına başlanacağını belirten Milletvekili Mikâil Arslan, mimari bir projeyle Kırşehir’e yakışır bir hükümet konağının olacağını ifade etti.
Önceki gün gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaret ederek, gazetemizin kurucusu Şevket Güner, imtiyaz sahibi Murat Seyitgazioğlu ve gazetemizin genel yayın koordinatörü Salih Güner’e bir süre sohbet ederek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Milletvekili Mikâil Arslan, Kırşehirlilere verdikleri sözleri tek tek gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Kırşehir’in her alanda birikmiş pek çok sorunu bulunduğunu ve bu sorunları aciliyet durumuna göre ele alarak çözmeye gayret ettiklerini belirten Milletvekili Arslan, “Kırşehir’imiz her alanda güzel yatırımlar alıyor. Bu yatırımların kısa sürede hayata geçirilmesi için Milletvekili arkadaşım Salih Çetinkaya ile Valimiz Necati Şentürk ve Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci ile birlikte hareket ederek çaba harcıyoruz. Şu an pek çok projemiz yatırıma dönüştürülmek üzere yatırım programına alınmayı bekliyor. Hedefimiz bu projelerimizi en kısa sürede hayata geçirmektir” diye konuştu.
ÇEVRE YOLU YPK ONAYINDA
Kırşehirlilerin uzun süredir beklediği Çevre Yolu projesinin yatırım programına alınması için Kalkınma Bakanlığı Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK) onayına sunulduğunu, önemli bir aksilik olmazsa bakanlık onayından çıkarak inşaat çalışmalarına başlanacağını ifade eden Milletvekili Arslan, Kırşehir Merkezde yapılması planlanan yeni Ceza İnfaz Kurumunun ihalesi Adalet Bakanlığı’nda yapıldığını söyledi.
KIRŞEHİR’E 4 AYRI CEZAEVİ
Şehrimiz Bağbaşı Mahallesi’nde yaklaşık 72 bin metrekare alana yapılan ve 21 Aralık 1982 tarihinde hizmete açılan Kırşehir E Tipi kapalı Cezaevi’nin şehir içinde kalması ve özellikle Ahi Evran Üniversitesi’nin hemen karşısında bulunması nedeniyle şehir dışına kaldırılması için çalışmalar başlattıklarını anlatan Ak Parti Kırşehir Milletvekili Arslan, Adalet Bakanlığı’nca Ekizağıl yolu üzerinde, havaalanı yakınında 500’er kişilik iki yüksek nitelikli kapalı cezaevi ile birlikte 250’şer kişilik birisi yarı açık, diğeri S tipi olmak üzere 2 ayrı daha cezaevinin yapılacağını söyledi.
Milletvekili Mikail Arslan, bir kompleks içinde her türlü donanımın bulunacağını, ayrıca büyük bir de duruşma salonu inşa edileceğini belirterek “Toplam 246 bin m2 inşaat alanın içinde yapılacak cezaevlerinde mahkum ve çalışanlarla birlikte 5 bin
kişinin bulunacak. Buradaki istihdam ile mahkum yakınlarının Kırşehir’e yapacakları ziyaretleri de Kırşehir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. İhale işlemlerinin tamamlanmasının ardından müteahhide yer teslimi yapılarak inşaatına başlanacak” diye konuştu.
Devletin artık fabrika yapmadığını, Kırşehirlilerin de istihdam için fabrika beklediğini ifade eden Milletvekili Arslan, şöyle devam etti:
“Devletim artık fabrika yapmadığına göre, bizler de Kırşehir’de istihdamı nasıl artırırız çabası içindeyiz. İşte Kırşehir’imize 4 cezaevi yapılmasını sağlıyoruz. Burada bine yakın insanın istihdamı sağlanacak. Bu de Kırşehir için küçümsenecek bir rakam değildir. Ayrıca Ankara ve İstanbul gibi illerimizdeki yatırımcıları sık sık Kırşehir’e davet ederek yatırım yapmaya teşvik ve desteklerimiz oluyor.
“Kırşehir tarım ve hayvancılık şehri. Ama ne yazık ki bugüne kadar bir entegre tesis yapılmamış. Biz de bu konuda çaba harcıyoruz. Kırşehir’e bir et entegre tesisleri yatırımı yaptırmak için girişimlerimi yoğun şekilde sürdürüyoruz. İnşallah Kırşehir’e hem entegre tesisleri, hem de birkaç kesimhane yaptıracağız. Burada 250’nin üzerinde insanımızın istihdamına katkı sunacağız.”
Milletvekili Mikail, Kırşehir’e gelecek olan demiryolu projeyle ilgili bilgiler de verdi. Milletvekili Arslan, “Kırıkkale (Delice)-Kırşehir-Aksaray-Niğde (Ulukışla) Hızlı Demiryolu Projemizin tamamlanması için çalışmalar son aşamaya geldi. İç Anadolu Bölgesi’ni Akdeniz Bölgesi’ne bağlayacak ve ülkemizin en önemli kuzey–güney aksı olacak yaklaşık 315 kilometre güzergah uzunluğuna sahip Kırıkkale (Delice)-Kırşehir-Aksaray-Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesi 200 kilometre/saat hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlandı. Bu hatta hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak. Yapılan çalışmalar doğrultusunda; Delice-Kırşehir kesiminde (98 kilometre) 1/25000 ölçekli güzergâh belirleme çalışmaları devam ediyor. Ekim 2018’de proje çalışmaları tamamlanacak. Kırşehir-Aksaray kesiminin (131 kilometre) 21.08.2017 tarihinde ön yeterlilik teklifleri alındı. Proje çalışması 2018 yılı sonunda tamamlanacak. Aksaray-Ulukışla kesimi (86 kilometre) kesin projesi için yüklenici firmaya 26.09.2016 tarihinde yer teslimi yapıldı. 1/5000 ölçekli çalışmalar onay aşamasında. Sondaj çalışmaları devam ediyor. Proje çalışmaları Ekim 2017’de tamamlanacak. İnşallah Kırşehir Demiryolu projemizi de hayata geçirmiş olacağız” dedi.
Kırşehir-Toklumen-Kaman-Savcılı Yolunun yapımına başlandığını da belirten Milletvekili Mikail Arslan “İhalesi Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 16.11.2016 tarihinde yapılan Kırşehir-Toklumen-Savcılı-Kaman yolunun sözleşme ve protokolleri 14.07.2017 tarihinde imzalandı ve 18.07.2017 yer teslimi yapılarak yapımına başlandı. Kaman-Savcılı güzergahından başlanılan bu yol; 70.4 km uzunluğa, 12 metre platform genişliğine, 156 adet menfeze, 7 adet tarımsal amaçlı alt geçide, ve 10 adet kavşağa sahiptir. Sarıyahşi-Kırşehir güzergahındaki çalışma ise Eylül ayının ortalarında başlayacak. 18.06.2019 olarak tamamlanması planlanan yolumuz Kırşehir ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca Kırşehir-Aksaray arasındaki yolumuzun kalitesi ve duble yol haline getirilmesi çalışmaları devam ediyor. Gelecek yıl bu yolumuzda da çalışmalar başlanacak” diye konuştu.
Kırşehir girişinde, hastane kavşağında geçtiğimiz yıllarda yaptırılan köprülü yol kavşağının çok yanlış bir yatırım olduğunu dile getiren Milletvekili Arslan, “Bu köprü Kırşehir’in bağrına saplanmış bir hançer gibi duruyor. Bu proje Kırşehir’in girişini öldürmüş durumda. Keşke buraya alttan dalma bir kavşak düzenlemesi yapılmış olsaydı. Bugün Kırşehir Belediyesi bu yol güzergahımızı çok güzel bir düzenleme yaptı. Kırşehir’imizin güzel görünümü bu köprülü kavşakla gölgelenmiş durumda. Biz Kırşehir’de yapacağımız yatırımı enine boyuna tartışarak hatalı bir yatırım olmaması için aylarca proje üzerinde çalışıp son kararımızı veriyoruz” dedi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .