“Kırşehir’i sağlık merkezinin başkenti yapmak istiyoruz”

“Kırşehir’i sağlık merkezinin başkenti yapmak istiyoruz”

12.01.2018

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya:
“Kırşehir’i sağlık merkezinin başkenti yapmak istiyoruz”


Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla dün şehrimizdeki yazılı ve görsel basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya gelerek, yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.
Göreve geldiği günden bu güne üniversitedeki çalışmalarını ve hedeflerini basın mensuplarıyla paylaşan Rektör Karakaya, Kırşehir’i sağlık merkezinin başkenti yapmakta kararlı olduklarının altını çizdi.
Ahi Evran Üniversitesi için çalışan Rektör Karakaya sunumunda, Ahi Evran Üniversitesi’nin fiziki olarak gelişmişliğini ve üniversitedeki projelerinin tamamlanma oranlarını anlattı.
Tamamlanan inşaatlar arasında TOKİ 1. Etap’ın bittiği bilgisini paylaşan Rektör Karakaya alt yapı çalışmalarının da yüzde 99 oranında gerçekleştiğini dile getirdi.
Bilimsel çalışmalar kadar sosyal yaşama da her zaman önem verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu bağlamda Ahi Evran Üniversitesi yapılan Kapalı Halı Saha hakkında da detaylı bilgiler aktardı.
Rektör Karakaya, TOKİ 2. Etap çalışmaları kapsamında Eğitim Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Stadyum ve Maraton Tribünü, Kongre ve Kültür Merkezi binalarının inşaatlarının devam ettiğini, bunların büyük kısmının 2018 yılında tamamlanacağını, öğrenci sayısını 2019’da 27 binlere ulaşacağını söyledi.
TOKİ dışında Ahi Evran Üniversitesi tarafından yapılan inşaatlar da olduğunu dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yüzde 47, İslami İlimler Fakültesinin yüzde 20, Ahi Evran Üniversitesi Cami’nin yüzde 87, Tıp Fakültesi Morfoloji Binası’nın yüzde 23, 2 bin 664 Yataklı Öğrenci Yurdu’nun ise yüzde 47 oranında tamamlanarak devam ettiğini ifade etti.
Projeler arasında yer alan güçlendirme çalışmalarının da tamamlandığını vurgulayan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi Rektörlük Binası önünde 50 metre yükseklikte ve 150 metrekare büyüklüğünde Şanlı Türk Bayrağımızın dalgalanmaya başladığını söyledi.
Tamamlanan ve devam eden inşaatların yanı sıra tamamlanan ve görüşmesi devam eden projelere de sunumunda değinen Rektör Karakaya, tamamlanan projelerin Merkez Kütüphane, 500 Kişilik Yurt, E-Kampüs projeleri olduğunu, görüşmesi devam eden projenin ise Güneş Enerjisi Sistemi olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi’nin 18 Ekim 2016 tarihinde “Tarımsal Kalkınma ve Jeotermal” alanında pilot üniversite seçildiğini de belirterek, bu alanlarda yürütülen “Kaba Yem, Ceviz, Jeotermal Sera, JEOKAREM (Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi), GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi), SAUTER (Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkezi) projeleri hakkında da detaylı bilgiler verdi.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin hizmete açılmasıyla birlikte Kırşehir’in sağlık merkezinin başkenti olacağını ifade eden Rektör Karakaya, 12 Şubat’ta termal tedavinin öncü illerinden Afyon’un Belediye Başkanı ile Afyon Üniversitesi Rektörü’nün Kırşehir’e geleceğini, birlikte işbirliği konularını ele alacaklarını söyledi.
Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, merkez yerleşke içerisinde yer alan Eğitim Fakültesi inşaatının tamamlanması için çalışmalarının hızlandığını, toplam inşaat alanı 17.283.95 m² olan bina inşaatı yüzde 80 oranında tamamlandığını açıkladı.
Geniş bir alanda her ayrıntının düşünüldüğü bina inşaatında bodrum katta mescit, teknik hacimler, depolar ve sığınakla birlikte zemin katta 1 amfi, 19 ofis, 1 toplantı salonu, 9 derslik, 4 mesleki sınıf laboratuvarı ve 4 bilgisayar laboratuvarı bulunurken 1. katta 26 ofis, 1 toplantı salonu, 10 derslik, 2 mesleki sınıf laboratuvarı, 2 bilgisayar laboratuvarı, 1 internet salonu ve kantin kafeteryanın yer aldığını, binanın 2. katı 32 ofis, 1 toplantı salonu, 9 derslik ve 5 meslekli sınıf laboratuvarına sahipken 3. katta 32 ofis, 1 toplantı salonu, 12 derslik, 1 mesleki sınıf laboratuvarı 4. katta ise 22 ofis, 1 toplantı salonu, 6 derslik ve 2 mesleki sınıf laboratuvarı bulunduğunu belirten Rektör Karakaya, geleceğin öğretmen adayları için her zaman en iyi ve en kaliteli olanı düşündüklerini söyledi.
Geleceğimizin teminatı olan gençleri yetiştirecek olan Eğitim Fakültesi öğrencilerinin nitelikli bir eğitimin ardından Ahi Evran Üniversitesinden donanımlı bireyler olarak ayrılmaları için her ayrıntının düşünülmeye çalışıldığını ifade eden Rektör Karakaya, yeni binalarla birlikte eğitim seviyesinin daha da yükseleceğini sözlerine ekledi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .