Kırşehir’e ikinci bir Fen Lisesi istiyoruz

Kırşehir’e ikinci bir Fen Lisesi istiyoruz

01.10.2019

Kırşehir’de başarılı eğitimiyle Türkiye’nin en başarılı okulları arasında gösterilen Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi’ne Kırşehir’den her yıl sadece 75-80 öğrencinin girmesi, diğer öğrencilerin ilçelerdeki Fen Lisesi’ne gitmek zorunda kalmaları velileri isyan ettiriyor. Eğitimde marka kent olan Kırşehir’de ikinci bir Fen Lisesi’ne ihtiyaç olduğunu belirten veliler ve öğretmenler, bu konuda Vali İbrahim Akın ile Milletvekili […]

Kırşehir’de başarılı eğitimiyle Türkiye’nin en başarılı okulları arasında gösterilen Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi’ne Kırşehir’den her yıl sadece 75-80 öğrencinin girmesi, diğer öğrencilerin ilçelerdeki Fen Lisesi’ne gitmek zorunda kalmaları velileri isyan ettiriyor.
Eğitimde marka kent olan Kırşehir’de ikinci bir Fen Lisesi’ne ihtiyaç olduğunu belirten veliler ve öğretmenler, bu konuda Vali İbrahim Akın ile Milletvekili Mustafa Kendirli’ye çağrıda bulundular.
Kırşehir’de Ortaöğretim Kurumları Sınavı’na katılan yüzlerce başarılı öğrenciden sadece 75-80 öğrencinin Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi’ne girdiklerini, diğer başarılı öğrencilerin ya Kaman’a, ya da özel Fen Lisesine gitmek zorunda kaldıklarını söylediler.
Kaman’a her gün gidip gelen öğrencilerin 120 kilometre yol kat ettiklerini, bu nedenle derslerine gereken önemi veremediklerini belirten öğretmen ve veliler, bu konuda gazetemize gelerek tepkilerini dile getirirken, şunları ifade ettiler:
“Kırşehir eğitimde marka kent diyoruz, ama son yıllarda başarımız düşmeye başladı. Eskiden Fen Lisesi’ne 120, Anadolu Öğretmen Lisesi’ne 120, Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi’ne 120 öğrenci alınıyordu. Şimdi Anadolu Liselerine öğrenci sınavla değil, bölge mahalle öğrencileri de alınıyor. Bu da eğitimde başarılı öğrencilere büyük zarar veriyor. Bugün 500 ile 475 puan arasında öğrenci alan Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi’ne Kırşehir’den 75-80 öğrenci, 35-40 öğrenci de dışarıdan alınıyor. Diğer başarılı öğrenciler Kırşehir’e giremedikleri için mecburen ilçelere, ya da diğer illere gitmek zorunda kalıyor. Bu da Kırşehir eğitimine büyük zarar veriyor, başarılı öğrenciler mecburen başarısı düşük olan diğer okullara gitmek zorunda kalıyor. Bu nedenle Sayın Valimiz İbrahim Akın ile Milletvekilimiz Mustafa Kendirli’nin Kırşehir’e ikinci bir Fen Lisesi açmaları, ya da açtırmaları gerekiyor. Yoksa yüzlerce başarılı öğrencimiz normal liselere gideceği için, eğitimdeki başarı oranımız her geçen gün düşmeye devam edecektir.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .