Kırşehir’e hizmetleriyle anılan Mustafa Bezirgân’ın ardından…

Kırşehir’e hizmetleriyle anılan Mustafa Bezirgân’ın ardından…

06.01.2018

Değerli okurlarım Kırşehir eski valilerimizden Mustafa Bezirgân’ın geçtiğimiz hafta Perşembe günü yaşadığı İzmir’de hayata gözlerini yumduğunu öğrendim. Üzüldüm, kendisine rahmetler diliyorum. Vali Mustafa Bezirgân Kırşehir’e bir vali olarak önemli hizmetlerde bulunmuş, eserleriyle iz bırakmış, aradan yarım asra yakın bir süre geçmesine rağmen Kırşehirliler onu, o da Kırşehir’i unutmamıştır. Stüdyo Aile’nin sahibi Arif Çoban’ın arşivinden çıkarıp […]


Değerli okurlarım Kırşehir eski valilerimizden Mustafa Bezirgân’ın geçtiğimiz hafta Perşembe günü yaşadığı İzmir’de hayata gözlerini yumduğunu öğrendim. Üzüldüm, kendisine rahmetler diliyorum.
Vali Mustafa Bezirgân Kırşehir’e bir vali olarak önemli hizmetlerde bulunmuş, eserleriyle iz bırakmış, aradan yarım asra yakın bir süre geçmesine rağmen Kırşehirliler onu, o da Kırşehir’i unutmamıştır.
Stüdyo Aile’nin sahibi Arif Çoban’ın arşivinden çıkarıp yayınlanmak üzere bizlere ulaştırdığı yukarıda anılarda kalan bu fotoğrafı Vali Mustafa Bezirgân’ın vefatının ardından bir kez daha yayınlamayı uygun gördüm.
Bu fotoğraf 4 Temmuz 1972 tarihinde geçen yıl yıkılan ve bugün harabe bir şekilde duran eski Valilik binası önünde çekilmiş.
Fotoğrafta da görüldüğü gibi 1971-1975 yılları arasında Kırşehir Valiliği görevinde bulunan Mustafa Bezirgân, o günkü Halk Eğitim Başkanı Sami Can, öğretmen Osman Sezen, Trafik Başkomiseri Mustafa Bey ile birlikte görülüyor.
Vali Mustafa Bezirgân, bir gurbetçi hemşehrimizin bağışladığı minibüsü teslim alıyor ve bugünkü Polis Evi’nin olduğu yerde hizmet veren Halk Eğitim Başkanlığı’nda kullanılmak üzere müdürü Sami Can’a teslim ediyor.
Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi Vali Bezirgân çok mütevazi bir insandı. Kırşehir’e o yıllarda önemli hizmetler yapmış, eşiyle birlikte Kırşehirspor’a sokak sokak para toplayarak Kırşehirspor’u başarıdan başarıya koşturmuştu.
Vali Mustafa Bezirgân’ın o yıllarda yaptığı ve Kırşehir’e kazandırdığı eserlerden hangi birinden bahsedelim ki?
Kırşehir için neler yapmadı ki?
Geçtiğimiz günlerde eski valilik binası önünden kaldırılıp yeni valilik binası önüne taşınan Atatürk Anıtı’nı Cumhuriyet’in 50. Yıldönümünde Kırşehirlilerden topladığı yardımlarla Kırşehir’e kazandıran Vali Mustafa Bezirgân, 1971’li yıllarda dönemin Kırşehir Belediye Başkanı Orhan Baycan ile birlikte yurt dışına giderek oradaki gurbetçi hemşehrilerimizi Kırşehir’e yatırım yapmaya ikna etti.
Vali Mustafa Bezirgân ile Belediye Başkanı Orhan Baycan Kırşehir’e otobüsler, iş makineleri bağışı aldılar, Mucur Asmakaradam Köyü’nde Türktur Mantar Fabrikası, Meytaş Kireç Fabrikası, İşçi Emeği Kervansaray Yem Sanayi, Oralsan Matkap Fabrikası, Çemaş Bilye ve Çelik Fabrikası, Kaman’daki KİMSAŞ Tuğla Fabrikası’nı Kırşehir’e kazandırdı. Yüzlerce insan buralarda ekmek yedi. Ancak o Kırşehir’de ayrıldıktan sonra kurdurduğu fabrika ve tesisleri yönetenler kongrelerde işi oldu bittiye getirerek kendilerinin üzerine geçirme yoluna gittiler. Bu kötü yönetimler sonucu bugün bu fabrikaların kimisi satıldı, kimisi kapatıldı.
Vali Mustafa Bezirgân’ın başlattığı bu sanayi hamlesi ne yazık ki bugün bu yönetimlerin sayesinde bitti. Bu kötü örnekler nedeniyle bugün Kırşehir’e kimse yatırım yapmıyor.
Fotoğrafta sırtını minibüse dayayan Vali Mustafa Bezirgân, onun yanındaki Trafik Başkomiseri Mustafa Bey, onun yanındaki öğretmen Osman Sezen ve Halk Eğitim Başkanı Sami Can.
*Şevket GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .