Kırşehir’e damızlık koç teke yatırımı

Kırşehir’e damızlık koç teke yatırımı

13.10.2017

Damızlık Koç Teke Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamına dahil olan Kırşehir’de yetiştiriciler, koç teke alımı yapabilecek ve projelerle yüzde 50 desteklenecek…

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Damızlık Koç Teke Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamına Kırşehir’de dahil edildi.
2017 Nisan ayında yayınlanan tebliğ kapsamında Damızlık koç-teke alımı alan yetiştiriciler için hibe desteklemeleri, Ağrı, Antalya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırklareli, Konya, Mardin, Mersin, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Ordu ve Van’da uygulanıyordu.
Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan’ın Bakanlık nezdinde gerçekleştirdiği girişimler ve görüşmeler sonucunda Kırşehir de yüzde 50 destekten yararlanacak.
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliğine üye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerince 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç teke üretimine yönelik yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 başa sahip olacak şekilde arttırılmasını ve rehabilitasyon yatırımlarından yararlanabilecek olan Kırşehirli birlik üyesi yetiştiricilerin kurulacak olan bu işletmelerden koç teke alımı yapabileceği ve % 50 oranında destekleneceği bildirildi.
Destekleme ile damızlık koyun-keçi yetiştiriciliği yapan üreticilerin birlikler aracılığı ile daha verimli koyun ve keçi ırklarına sahip hayvanlara kolaylıkla erişebileceğini belirten Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, hayvancılıkta gelişimin sağlandığı ilimiz Kırşehir’in dahil olduğu bu destekleme kapsamında birlikler tarafında yapılacak projelerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul görmesi durumunda % 50 oranında destekleneceğini belirtti.
Damızlık Koç Teke Yatırımlarının Desteklenmesinden yararlanmak isteyen Kırşehirli yetiştiricilerin başvurularını 1 Aralık 2017 tarihine kadar Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne yapması gerekiyor.
BU ARADA Damızlık Koç Teke Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında kurulacak işletmelerden yetiştiriciler, her 50 baş anaç hayvana kadar bir baş koç-teke olmak üzere en fazla 5 baş koç-teke alabilir ve destekleme hibesinden bir kez yararlanacak.
Birlik tarafından kurulacak işletme 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç-teke üretimine yönelik ağıl olacak.
Birliğe ait damızlık üretimi için mevcut bir işletmenin bulunması durumunda bu işletmenin kapasitesi 500 başa sahip olacak şekilde artırılabilecek. 500 başın üzerindeki kapasiteye sahip işletmeler için yalnızca 500 başlık bölümü için rehabilitasyon yatırımları desteklenecek.
Yeni yatırım projelerinde yeni inşaat, makine alet-ekipman alımı birlikte yer alacak.
Kapasite artırımı/rehabilitasyon projelerinde ise Bakanlıkça belirlenen şartları taşımak kaydıyla yatırım konularında yer alan konulardan en az bir tanesi yer alabilecek.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .