Kırşehir’e 4 cezaevi birden yapılıyor

Kırşehir’e 4 cezaevi birden yapılıyor

15.08.2017

Milletvekili Mikâil Arslan, ihalenin dün yapıldığını, en kısa süre içinde 235 bin m2 alanda inşaat çalışmalarına başlanacağını açıkladı

Kırşehir Merkezde yapılması planlanan yeni Ceza İnfaz Kurumunun ihalesi dün Adalet Bakanlığı’nda yapıldı.
Şehrimiz Bağbaşı Mahallesi’nde yaklaşık 72 bin metrekare alana yapılan ve 21 Aralık 1982 tarihinde hizmete açılan Kırşehir E Tipi kapalı Cezaevi’nin şehir içinde kalması ve özellikle Ahi Evran Üniversitesi’nin hemen karşısında bulunması nedeniyle şehir dışına kaldırılması için çalışmalar başlatan Ak Parti Kırşehir Milletvekili Arslan, iki ayrı cezaevi yapımı için yaptığı görüşmeler sonuç verdi ve hazırlanan projeler çerçevesinde Adalet Bakanlığı’nca ihaleye çıkartıldı.
Şehre 3 kilometre mesafedeki Bağbaşı Mahallesi içinde kalan Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun şehir dışına kaldırılması için girişimlerini sürdüren Milletvekili Mikail Arslan, yeni yapılacak 4 cezaevinin 4 bin kişilik olabileceğini söyledi.
Milletvekili Arslan, çalışanlarıyla birlikte 5 bin kişilik olması planlanan cezaevinin bir kampus içine erkek ve bayan iki ayrı cezaevi ve cezaevi içinde sosyal tesisler, idari bina, spor alanları ve satış alanı olacağını kaydetti.
Adalet Bakanlığı’nca Ekizağıl yolu üzerinde, havaalanı yakınında 500’er kişilik iki yüksek nitelikli kapalı cezaevi ile birlikte 250’şer kişilik birisi yarı açık, diğeri S tipi olmak üzere 2 ayrı daha cezaevinin yapılacağını belirten AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, bir kompleks içinde her türlü donanımın bulunacağını, ayrıca büyük bir de duruşma salonu inşa edileceğini söyledi.
Toplam 246 bin m2 inşaat alanın içinde yapılacak cezaevlerinde mahkum ve çalışanlarla birlikte 5 bin kişinin bulunacağını, mahkumların yakınlarının Kırşehir’e yapacakları ziyaretlerle ekonomiye de büyük katkı sağlayacaklarını ifade eden Milletvekili Mikâil Arslan, “Kırşehir’in şehir merkezinde kalan cezaevinin hem şehir merkezinde kalmasından, yanında üniversite var, toplu konut alanı var, oteller var, hem konumu açısından dışarı alınmasının faydası olacağını düşündüğümüz için böyle büyük bir yatırımı gerçekleştiriyoruz” dedi.
Milletvekili Mikail Arslan’ın girişimleri sonucu Kırşehir Merkez Kuşdilli Mahallesinde 300.000 m² taşınmaz üzerine yapılması planlanan ve içerisinde; 2 adet Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu (95.790 m²), 1 adet S tipi Ceza İnfaz Kurumu (35.811 m²), 1 adet 240 kişilik Açık Ceza İnfaz Kurumu (3.274 m²), 4 adet ziyaretçi bekleme binası (2.387 m²), 1 adet Teknik Bina ((4.163 m²), (Isı Merkezi, Çamaşırhane, Mutfak), 1 adet Sağlık Ocağı (2460,92 m²), 1 adet Duruşma Salonu (1.753 m²), 16 Blok (75.199 m²), (320 Daire) Lojman, 1 adet Jandarma Binası (4.267 m²) ve Ceza İnfaz Kurumuna ait diğer müştemilatları (su depoları, gözetleme kuleleri, trafo binaları) barındıran, toplam 234.517 m² inşaat alanına sahip ve proje aşaması tamamlanan Ceza İnfaz Kurumu’nun ihalesi dün yapıldı.
Milletvekili Mikâil Arslan, ihale işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilgili müteahhide yer tesliminin yapılarak inşaatına başlanacağını ve en kısa sürede tamamlanmasının hedeflendiğini bildirdi.
Milletvekili Arslan, Bağbaşı Mahallesi’ndeki mevcut F Tipi Cezaevi’nin ne olacağı yönündeki sorumuza da “Adalet Bakanlığımız Kırşehir’e yaptıracağı 3 cezaevini tamamladıktan sonra bugünkü F Tipi Cezaevi’nde kalan mahkum ve tutuklular yeni cezaevine nakledilecek. Boşalmasının ardından bina ve arsanın ne şekilde değerlendirileceğine karar vereceğiz” diye konuştu. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .