Kırşehir’den OHAL tepkisi

Kırşehir’den OHAL tepkisi

16.04.2018

Kırşehir’de CHP öncülüğünde bir araya gelen bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluş başkanları dün Cacabey Meydanı’nda oturma eylemi başlattı ve Olağanüstü hale tepki gösterdi. Cacabey Meydanı’ndaki toplantıya CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kaya CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, Merkez İlçe Başkanı Selçuk Korkmaz, İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, ÖDP İl Başkanı Şakir Şenol, Atatürkçü […]

Kırşehir’de CHP öncülüğünde bir araya gelen bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluş başkanları dün Cacabey Meydanı’nda oturma eylemi başlattı ve Olağanüstü hale tepki gösterdi.
Cacabey Meydanı’ndaki toplantıya CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kaya CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, Merkez İlçe Başkanı Selçuk Korkmaz, İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, ÖDP İl Başkanı Şakir Şenol, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Birol Yurdakul, Eğitim-İş Kırşehir Şubesi Başkanı Levent Akça, Şeker-İş Başkanı Bilal Şahin, İl Genel meclisi üyeleri, partililer ve vatandaşlar katıldı.
Burada ilk konuşma yapan CHP İl Başkanı Zengin, Türkiye’de artık OHAL istemediklerini belirterek “Değerli güzel insanlar bu toplantının içeriği amacı demokrasi, özgürlük istiyoruz ve Kırşehir Şeker Fabrikası’nın kapatılmamasını istiyoruz. Ve iktidar sahipleri milli ve yerli olduklarını bahsediyorlar. Milli ve yerli buradadır. Yerli ve milli Kırşehir’dedir. Tüm siyasi partiler buraya toplandı. Toplanmalarının gerekçesi demokrasi, özgürlük ve OHAL istemiyoruz diyorlar. Bu OHAL artık hayatımızdan çıkmalı 17 aydır Türkiye Cumhuriyeti Devleti OHAL’le yönetiliyor. Bu OHAL’in getirisi ney, ülkemizde götürüsü ney? Bu OHAL’in ülkemize hiçbir tane getirisi olmamıştır.>Tam tersi Avrupa’da ve dünyada ülkemizi rezil etmişlerdir. Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri bazı açıklamalarda şundan bahsettiler. Bizim ülkemizde mal ve can güvenliğimiz yoktur. Evet, katılıyorum mal ve can güvenliğimiz yoktur. Neden yoktur OHAL’den dolayı yoktur” dedi.
İyi Parti İl Başkanı Müfit Göçen ise iktidarın OHAL’i kullandığını öne sürerek şunları söyledi:
“Biz burada hepimiz ortak amaçlarla beraberiz. Ortak amaçlarımız çok basit,demokrasi istiyoruz, huzur istiyoruz, iş güvenliği istiyoruz, birlik beraberlik ayrıştırma istemiyoruz, geleceğimizden korkmak istemiyoruz, toplu vatandaş olarak ülkemizin içerisinden itibar uluslararası ülkemiz için itibar istiyoruz. Bu çok mu kötü? Bence doğru olan tarafları hissetmektir. Ülkeyi yönetmek ciddi bir iştir kandırılmaya ve aldatılmaya imkan vermez. 15 yılda OHAL’den o hale geldik. Bu OHALimiz hala devam ediyor. Baskı ve korkuya ayrıştıran iktidara iktidar OHAL’i kullanıyor biz alıştığımız şekilde normal düzende yaşamak istiyoruz. Bugüne kadar böyle oldu bundan sonra da böyle olmasını istiyoruz. Hayatın normalleşmesi için, ekonominin normalleşmesi için, dövizin düşmesi için, iş güvenliği için, can güvenliği için, benim diyenlerin değil milletin meclisinin söz sahibi olduğu, dünya da itibarı olan bir ülke istiyoruz.”
Hükümetin savaşı sürdürmek için OHAL’i sürdürdüğünü iddia eden ÖDP İl Başkanı Şakir Şenol ise “Bu meydan 20 Temmuz’dan beri emekçilere kapalıydı. Bu meydan OHAL’den dolayı hepimize kapatılmıştı. Bu meydanda emek eğlencelerin yapıldığını hiç hatırlıyor musunuz? 20 Temmuz’dan beri olağanüstü hal ile darbeyi kendilerinin lehlerine çevirenler bizi zabdurat altında tutuyorlar. Şeker Fabrikasını satmak için OHAL devam ediyor. Savaşı sürdürmek için OHAL devam ediyor. Sevgili arkadaşlar PETLAS’ımızın elimizden gittiği gibi şekerimizi de elimizden almak istiyorlar. Oldu bittiyle satmak istiyorlar. Ama bunun böyle olmayacağını halk oylamasında hayır verenler, halk oylamasında sandıklara gömenler şuandaki iktidarı önümüzdeki yapılacak seçimlerde her ne şiddet altında olursa olsun ne kadar baskı altında olursak olalım o sandıkta tekrar gömeceğiz onları” diye konuştu.
Uzun zamandır böylesine coşkulu, böylesine önemli bir birlikteliği ilk defa yaşadıklarını belirten Eğitim-İş Levent Akça ise “Bu bize dayatılan bize zorlanan sürecin artık yıkılmasının zamanının geldiğini gösteriyor. Sevgili dostlar OHAL adı altında özgürlüğünüzü isteyemezsiniz, OHAL var emeğinizi savunamazsınız, OHAL var özelleştirmeye karşı gelemezsiniz, OHAL var sağlığınızla ilgili hakkı arayamazsınız, OHAL var atanamayan öğretmenler atanamazlar, OHAL var, bu hal var derken tüm çalışanları, tüm emekçi kesimlerini, baskı altına alarak suskunluğa ve her şeye boyun eğmeye çalışıyorlar. Ama biz bu boynu eğmeye razı gelmeyeceğiz. Biz haklarımız için bu alanları bugün milat olmak üzere doldurmaya devam edeceğiz. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nin başlattığı birleşik kamu sendikalarının desteklediği oturma eylemine devam etmenin kararlığı içerisindeyiz” dedi.
ADD İl Başkanı Birol Yurdukul da yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Öncelikle bugün yine 3 şehidimiz var. Ülkemizin başı sağolsun diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum. Abdülhamid ve Recep Tayyip Erdoğan arasını duraklama devrine benzeten Meclis Başkanını buradan şiddetle kınıyorum. Daha önce de Cumhuriyetimize reklam arası demişlerdi, ama 15 Temmuz’da daha önce hiç sarılmadıkları daha önce hiç adını anmadıkları kişilere sarıldılar. Bunları buradan hatırlatmak işitiyorum. İnsan hakları evrensel beyannamesinden şu iki paragrafı okumak istiyorum. İnsanlar doğuştan eşittir. Özgürlük adalet ve barış hakkı kimsenin elinden alınamaz herkes söz inanç ve korkusuzca yaşama hakkına sahiptir. Son çare olarak insanlar tiranlığa karşı başkaldırı hakkına sahiptir. İnsan hakları hukukun üstünlüğüyle korunacaktır. Ve bizlerde bugünkü yapılan bu zulümleri unutmayacağız.”
Türkiye’de insanların artın olağanüstü hali değil, demokrasi istediklerini belirten CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan şöyle konuştu:
“Bugün Kırşehir’de olduğu gibi Türkiye’nin 81 vilayetinin tamamında bizler gibi her köşesinde, her ilinde toplanan insanlarımız olağanüstü hal değil demokrasi istiyorlar. Demokrasi istemek için, hak için, hukuk için, adalet için, bir söyleyecek sözü var ise o sözünü söylemek için ve Şeker Fabrikalarının satılmaması için bugüne kadar bütün iktidarların, bütün başbakanların, bütün Cumhurbaşkanlarının, bütün hükümetlerin, emekleriyle kurulmuş olan işletmelerin fabrikaların özelleştirme adı altında yabancılara peşkeş çekilerek daha sonra da kapatılıp işçilerimize yol vererek bu ülkenin işçisini işsiz bırakıp bu ülkenin evlatlarını aşsız bırakıp okulsuz eğitimsiz bırakıp yabancı ülkelerin şirketlerine kul köle yapmak isteyen insanlara hayır demek için bugün bütün 81 ilde halkımız kalkmıştır ve bu halkımız bu isteklerini bütün Türkiye’ye ve bütün dünyaya haykırmak için bir saatlik oturma eylemi yapmaktadırlar.”
Konuşmaların ardından oturma eylemi yapıldı. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .