Kırşehir’den kalkınma yatırımlarına 53 proje

Kırşehir’den kalkınma yatırımlarına 53 proje

26.02.2015

IPARD kapsamında Kırşehirli üreticiler 53 proje başvurusunda bulunurken, özellikle hayvancılığa verilen önem dolayısıyla projelerin 2 tanesi besi hayvancılığı, 3 tanesi de süt hayvancılığı projesini içeriyor…

2015 Yılı Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Projesi kapsamında Kırşehir ile birlikte 39 il desteklenecek.

Kırsal kalkınma Avrupa Birliği (İPARD) destekleri dışında kalan Kırşehir ile birlikte 39 ile ise özellikli bir program statüsü getirilerek et ve süt hayvan yetiştiriciliğine yönelik büyükbaş-küçükbaş et yönlü kanatlı hayvancılık yetiştiriciliği amaçlı tesis ve teçhizat yatırımlarına yönelik % 50 hibe destekleri verilecek. Program kapsamında öngörülen projeye esas hibe tutarları maksimum 1-3 milyon TL arasında değişiyor.
Program kapsamında Kırşehir’den 3 proje başvurusunda bulunuldu.
Proje başvuruları ile sağlanacak destekle ilimiz Kırşehir’de 25 bin baş hayvan kapasitesinde işletmenin kurulacağını açıklayan Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir etinin ülke genelinde marka haline geldiğini ve bu projelerle artacak işletme sayısıyla Kırşehir’in Türkiye’nin et açığını ciddi manada karşılayacak duruma geleceğini söyledi.
Kırşehir’de çevre illere göre et üretiminde kalitenin olduğunu ve bunun daha da artırılacağını dile getiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir’de ilk defa bu kadar projenin sunulmasından memnun olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

Kenan Şahin copy
“Eskiden IPART illerimizde hayvancılık ciddi manada destekleniyordu yüzde 60 gibi. Son zamanlarda 39 ilin olduğu, ilimizin de içinde olduğu bir proje açıklandı. Bu proje çerçevesinde biz Sayın Valimizin başkanlığında tüm Kırşehir’in üreticilerine Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde bir toplantı yaptık. Güzel bir tanıtım yaptık. Bu tanıtımın neticesinde 12 Şubat itibariyle projelerimizi Tarım İl Müdürlüğü’ne teslim ettiler. 53 tane proje için bize müracaat edildi. Bu projelerden 45 tanesi hayvancılık, 8 tanesi de diğer projeler.
“Hayvancılıkta da bizim özellikle üzerinde durduğumuz besi hayvancılığı 2 tane, 3 tane de süt hayvancılığı ile projelerimizin şu an müracaatlarını aldık, değerlendirme aşamasındayız.
“İlimizde ilk defa bu kadar proje öngörüldü ve müracaat edildi. Bu proje çerçevesinde 42 işletme kurulduğu zaman ortalama 500 baş olsa, ilimize 25 bin başlık gibi bir işletme kurulacak inşallah. İlimizin Bakanlıktan istediği ödenek talebi 35 milyon lira ve projenin toplam bedeli de 100 milyon lira.
Ben 3 yıldır burada görev yapıyorum. Kırşehir hayvancılıkta ciddi manada bir atılım yaptı. Üreticilerimiz atılım yaptı. Şu anda Türkiye’ye giren en kaliteli besi danalarının hemen hemen yüzde 50’si Kırşehir’e giriyor. Nasıl, küçük 250-300 kilogram ağırlığında besi danaları girip burada en kaliteli üreticilerimiz tarafından en kaliteli şekilde üretilip tüketile sunuluyor.
“Hem zooteknis olmam, hem de çevre illeri görmem hasebiyle Kırşehir’de gerçekten üreticiler manasında bir ilki ve bir kaliteyi, markayı yaşıyoruz. Bu marka nezdinde Kırşehir, hayvan sevkleri ve mezbahanelerle ilgili sürekli büyükşehirlerin büyük yatırımcıları ilimize gelir ve şu anda ilimizde hemen hemen karkas et yok denecek kadar satılan, pazar bulan etimiz var. İlimiz bu markayı kolay elde etmedi. Marka, bir özveri, gayret ve başarı demektir, tesadüf değil. Etlerimiz kaliteli kesif yemle beslendiği için, kesilen hayvanlarda et ve sütünde kesinlikle yemin etkisi vardır. İnşallah bu Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme ile de 43 tane işletme var, en 25-30 tane de yapılır, 25 bin gibi bir hayvan artarsa ilimiz her zaman övünerek iddia ettiğim gibi bir marka il. Kaliteli besicilik yapılıyor ve ciddi manada bu altyapı var. İnşallah marka olduğumuz kadar üretimde de Türkiye’nin et açığını ciddi manada karşılamaya böyle yatırımlarla devam edecek.”YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

talat celebi

Ogrenmek istedigim kirsehir ipard a dahil edilmis mi degil mi?

18.08.2015, 18:36

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .