Kırşehir’deki olaylarla ilgili dava devam ediyor

Kırşehir’deki olaylarla ilgili dava devam ediyor

13.10.2017

8 Eylül 2015’te “teröre lanet yürüyüşü” sonrası çıkan olaylarda bazı işyerleri ile HDP İl Başkanlığı binasının tahrip edilmesiyle ilgili birleştirilen davaların duruşmasına devam edildi

Kırşehir’de 2015 yılı eylül ayında düzenlenen “teröre lanet yürüyüşü” sonrası çıkan olaylarda kitabevi, tatlı salonu, çay ocağı ve HDP İl Başkanlığı binasının tahrip edilmesiyle ilgili birleştirilen davaların duruşmasına devam edildi.
Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya 100’ün üzerindeki tutuksuz sanıktan 3’ü, müştekilerden Eşref Odabaşı ve avukatlar katıldı.
Avukatların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, 1. Asliye Ceza Mahkemesinden gönderilen, bir iş yerinin tahrip edilmesiyle ilgili dosyanın birleştirilmesi talebinin muvafakat verilmeyerek iadesine ve birleştirilmesi istenen diğer dosyalarla ilgili Yargıtay’a müzekkere yazılmasını kararlaştırarak duruşmayı 6 Şubat 2018’e erteledi.
HATIRLANACAĞI üzere Kırşehir’de 8 Eylül 2015’te düzenlenen “teröre lanet yürüyüşü” sonrası çıkan olaylarla ilgili farklı mahkemelerde davalar açılmıştı. Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde, kitabevinin tahrip edilmesiyle ilgili davada sanıklara, “kasten öldürmeye teşebbüs, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, mala zarar verme, iş yeri ve mülk dokunulmazlığını ihlal, kanuna aykırı gösteri ve yürüyüş düzenleme” suçlamaları yöneltilmişti.
Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Kırşehir 2’nci ve 3’üncü asliye ceza mahkemelerinin HDP İl Başkanlığı, çay ocağı ve tatlıcı dükkanının tahrip edilmesiyle ilgili dosyaların, Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde görülen kitabevi davasıyla birleştirilmesi talebini kabul etmişti. Bunun üzerine dosyalar, Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.
Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde açılan kitabevinin tahribiyle ilgili davada 6’sı tutuklu 16 sanık, 2’nci ve 3. Asliye Ceza mahkemelerindeki HDP İl Başkanlığı, çay ocağı ve tatlı salonu şubesinin tahrip edilmesiyle ilgili davalarda da 10’u tutuklu 42 sanık yargılanıyordu. Tüm davalardaki tutuklu sanıklar, önceki duruşmalarda tahliye edilmişti. Olaylarla ilgili Kırşehir 1’inci, 2’nci ve 3’üncü Asliye Ceza mahkemelerinde görülen diğer bazı dosyaların birleştirilmesiyle tutuksuz sanık sayısı 100’ün üzerine çıkmıştı.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .