“Kırşehir’deki işsizlik sorununu çözmek zorundayız”

“Kırşehir’deki işsizlik sorununu çözmek zorundayız”

24.02.2015

MHP Kırşehir Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Yıldırım Türk:
“Kırşehir’deki işsizlik sorununu çözmek zorundayız”

MHP Kırşehir Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Yıldırım Türk, Kırşehir’in sorunlarının Türkiye’nin sorunlarından farklı olmadığını belirterek, seçilmesi halinde bu sorunları el birliği ile çözmek için çaba harcayacağını, Kırşehir’deki göçün önüne geçmek için işsizlik sorununun çözümlenmesi gerektiği söyledi.

Dün sabah Gala Palas’ta ilimizdeki yazılı ve görsel basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Yıldırım Türk, basın mensuplarıyla tek tek sohbet etti ve niçin siyasete girdiğini anlattı.
Konuşmasına Ulu Önder Atatürk’ün basınla ilgili sözleriyle başlayan Yıldırım Türk, kendisini tanıttı. İlk, orta ve lise tahsilini Kırşehir’de, üniversite tahsilini Ankara’da tamamlayan Yıldırım Türk, Erciyes Üniversitesi’nde akademik yaşamıma devam ettiğini, mesleğini Kırşehir dışında yürütmesine rağmen, iki sebeple kendi toprağı Kırşehir’den hiç kopmadığını kaydetti.

yıldırım türk  (2) copy
Yıldırım Türk, şunları söyledi:
“Mesleğim ve işim gereği Kayseri’deyim. Ama hiçbir zaman Kırşehir’den kopmadım. Bunlardan birincisi; anne ve babamın Kırşehir’de olması, hafta sonları ve tatil günlerimin çoğunluğunu Kırşehir’de geçirmemdi. İkincisi ise; hastalarımın çok önemli bir kısmının hemşehrilerim olmasıydı. Bu ikisi beni Kırşehir’den ve Kırşehir kültüründen hiç uzaklaştırmadığı gibi, memleketimin sorunlarına da belli ölçülerde vakıf olmamı sağladı. Ancak bir kişi Kırşehir’in içinde otursa bile, siz değerli basınımızın gördüğü, bildiği ve hissettiği kadar olay ve olgulara vakıf olamaz. Bu nedenle bundan sonra sizlerden aldığım bilgiler, ilerde bulunduğum her aşamada ilimize hizmette kullanılacağımdan benim için önemli ve değerli olacaktır. Kırşehir’in sorunları aslında Türkiye’nin temel meselelerinden çok farklı değildir. Bunlardan birincisi işsizliktir. TÜİK verilerine baktığımızda İlimizdeki işsizlik oranı % 7.6 görülmektedir. Gençlerde ki işsizlik oranı ise çok daha yüksektir. İkinci büyük sorun; sanayiden ziyade aşağı yukarı tamamen tarıma dayalı bir ekonomisinin bulunmasıdır. Tarımdaki girdilerin yüksekliği, verimliliğin düşüklüğü, işletmelerin küçük olması, ürün çeşitliliğinin olmaması, elde edilen ürünün gerçek değerinde pazarlanamaması gibi sebeplerle kayda değer bir kazanç elde edilememektedir. Bir diğeri zaten kaynaklan sınırlı olan ilimize olan göçtür. Bu göçü alırken buna paralel olarak yeterli iş sahası oluşturulamamaktadır.
“Bütün bu olumsuzlukların yanında, Kırşehir’in önemli ve güçlü yönleri de vardır. Bunlar; önemli bir kültür şehridir. Eğitimde bir marka olmuştur. Anadolu’nun ortasındadır. Büyük bir tarihi hazineye sahiptir. Kırşehir’in sorunlarına her ne kadar sizler kadar vakıf olmasam da, bugün içinde bulunduğumuz süreçte, siz değerli basın mensuplarının tecrübelerinizden, elde ettiğiniz verilerden ve bilgi birikimlerinizden istifade etmek isterim.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .