Kırşehir’deki eski terziler artık tamirci oldu

Kırşehir’deki eski terziler artık tamirci oldu

01.11.2017

Kırşehir’de yıllarını terzilik mesleğine veren, onlarca terci artık özel pantolon ve takım elbise dikmeyi bıraktı, tamircilik yapmaya başladı. Şehrimizde 25 yıldan bu yana terzilik yapan Burhan Tan, meslektaşlarının artık tamircilik yaptığını, kendisinin de bu işe yönelmek zorunda kaldığını söyledi. Kırşehir’de bir zamanlar terziliğin en önemli mesleklerden olduğunu belirten Burhan Tan, 11 yıldır şehrimiz 2. Çarşı’da […]

Kırşehir’de yıllarını terzilik mesleğine veren, onlarca terci artık özel pantolon ve takım elbise dikmeyi bıraktı, tamircilik yapmaya başladı.
Şehrimizde 25 yıldan bu yana terzilik yapan Burhan Tan, meslektaşlarının artık tamircilik yaptığını, kendisinin de bu işe yönelmek zorunda kaldığını söyledi.
Kırşehir’de bir zamanlar terziliğin en önemli mesleklerden olduğunu belirten Burhan Tan, 11 yıldır şehrimiz 2. Çarşı’da konfeksiyon mağazalarının satışı yatığı hazır konfeksiyon ürünlerinin tamirciliğini yaptığını ifade etti.
Terzilik mesleğinin günden günü bittiğini ve kaybolan meslekler arasına dahil olduğunu ifade eden Burhan Tan, konuyla ilgili olarak gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e şunları söyledi:
“Ben bu mesleğe başladığım yıllarda terzilik revaçtaydı. 25-30 yıl önce hazır giyim bu kadar büyük olmadığı için terzilik mesleği çok değerliydi. Şu an herkes hazır giyime yöneldi, böyle olunca da terziler sadece tamircilik yapmaya başladı. Şu anda meslek tamir üzerine döndü. Paça kısaltma, daralma, genişletme ya da tamir işleri yapıyoruz. Bu da terzilik değildir. Terzilik ceket, pantolon dikmek demektir. Ama o müşteri olmadığı için tamire döndük. Hazır giyim satışı yapan mağazaların getireceği işler şu anda bizim ekmek paramız. Onların getirdiği pantolon paçalarını kısaltmak, bol bedenleri daraltmak gibi tamir işlerini yapmaktan başka çaremiz yok.”
Kendisinin de bir terzi olarak hazır giyimi tavsiye ettiğini belirten Burhan Tan, insanların maddi durumlarına göre, kalitesine göre her fiyattan hazır giyim alabileceklerini kaydetti.
Bir vatandaşın pantolon diktirmek istediğinde 50-60 liralık kumaşına bir o kadar da terziye dikiş parası vermek zorunda kaldığını belirten Tan, “Oysa pantolonun sadece kumaşına vereceği para ile güzel bir pantolon alınabilir. Bu yüzden ben de vatandaşların hazır giyimi tercih etmelerini isterim. Bizim mesleğimiz artık tamirciliğe döndü. Şu anda çok şükür işlerimiz oluyor. Ufak tefek de olsa çoluk çocuğumuzun nafakasını çıkartabiliyoruz.” şeklinde konuştu.
TERZİLİK MESLEĞİN KIYMETİ KALMADI
Eskiden her mesleğin olduğu gibi terzilik mesleğin de kıymetli olduğunu hatırlatan Burhan Tan, şimdi çıraklıktan terziliğe başlayan bulunmadığını, yanlarında çalışanların da takım elbise ve pantolon dikmeyi bilmediği için tamirciliği öğrendiğine dikkati çekti.
Burhan Tan, “Eskiden her mesleğin ve sanatın bir değeri vardı. Şu anda yok. Her şey çok ucuzladı. Rekabet arttı ve terziler, konfeksiyonlar kapandı. Şimdi mağazalar terzilerle anlaşarak cüzi rakamlarla tamir işi yaptırıyorlar. Hatta büyük illerdeki alışveriş merkezlerindeki esnaf paçayı, boyunu AVM’deki terzilere yaptırıyorlar. Dışarı iş çıkmasını engelliyorlar. Zaten büyük mağazalarla anlaşmalı olarak çalışıyorlar. Bizim Kırşehir’deki terziler yaklaşık 10-15 yıldır kan kaybediyoruz. Artık daha da üstüne gitmenin anlamı yok. Eskiye göre kazandığımızın çok çok altına çalışıyoruz, artık geçinemiyoruz. Eskisi gibi terziler sipariş üzerine gömlek, pantolon, ceket dikmiyor. Diken varsa çok nadir. Yani ölçüye göre iş yapan terzi neredeyse yok. Çok nadir kilolu olduğu için battal boy diktirmeye gelen vatandaşlar oluyor. 150-200 kilo adam, üstüne giyecek bir şey bulamıyor. Mecbur kalıp, gelip terzide birkaç pantolon falan diktiriyor. Onlarda çok nadir geliyor. Ayda bir, iki tane çıkıyor ya da çıkmıyor” dedi.
“MÜŞTERİLERİM, YILLARIN BİRİKİMİ”
46 yaşında olan Burhan Tan, 25 yıldır terzilik yapıyor. Usta çırak ilişkisinden yetiştiğini anlatan Tan, “Kırşehir’de bu mesleğe çırak olarak girdim. Daha sonra kendi dükkanımı 1992 yılında açtım. Başkaları bilmem ama, ben işimden memnunum. Bu da yılların birikimi, gelenlerin çoğunluğu devamlı müşterilerimden oluşuyor. Tamir üzerine gidiyoruz. İşlerimizin devam edeceği kanaatindeyim. Çünkü alttan yetişen çırak yok. Usta çırak ilişkisi bizim meslekte de bitti. 15 yıldır çırak yetiştiğini görmedim. Birçok meslekte artık çırak yetişmiyor. Zoraki berberlere çırak gidiyorsa gidiyor. Mesleği devam ettirecek olanlar konfeksiyon atölyelerinde yetişen kişiler. Fermuar dikmiş kişi kendisine terzi diyerek dükkan açıyor. Meslek bu kişiler devam ettirecek gibi görünüyor” diye konuştu.
“YENİ NESİL DÜĞME DİKEMİYOR”
Kırşehir’de meslek ve sanat okullarında terzilik üstüne bölümler açılması gerektiğini belirten Tan, “Gençler ve çocuklar terzilik mesleğine atılmıyorsa, o zaman yapılacak iş okullarda bu konuda eğitim verilmesidir. Üniversitelerde moda tasarım bölümleri falan var. Öğrenciler, özenle tasarım yapıyor. İş dikişe gelince olmuyor. Eskiden annelerimiz makine kullanır, dikiş yapardı. Yeni neslin elinden bir düğme dikmek gelmiyor” dedi.
“ETİ SENİN KEMİĞİ BENİM MANTIĞI VARDI”
Eski usul usta, çırak olarak yetiştiğini belirten Tan, “Kırşehir’de 25-30 yıl önce bizi babalarımız ustamıza verirken, ‘eti senin, kemiği benim’ mantığı ile işe vermişti. Biz de öyle yetiştik. Ustalarımız sağ olsunlar. Asker gibi emir altındaydık. Ne derlerse yapıyorduk. Çünkü bize mesleği öğretiyorlardı. Bize söyledikleri her şey emir olarak kabul ediyorduk. Şimdi çıraklara hiç bir şey diyemiyorsun. Şimdi çırak olarak gelene bir laf söylüyorsun. Ertesi gün gelmiyor” dedi.
KONFEKSİYON ÇIKTI, TERZİLİK BİTTİ!
Mesleğinin güzel olduğunu ve sevdiğini söyleyen Tan, belli bir yaştan sonra insanlarla uğraşmanın zor olduğunu ve yorulan terzilerin kenara çekildiğini ifade etti.
Terziliğin tamir üzerine devam ettiğini yineleyen Tan, “Piyasada 10 liraya da pantolon var, 20 liraya da, 50 liraya da var. İnsanlar bazen 10, 20 liralık pantolonu tamir ettirmek yerine, o parayla gidip yeni pantolon alıyor. Bir hafta giydikten sonra çöpe atıyor. Kaliteyi arayan çok nadir. Oysa kumaş alıp diktirse, buna bir terzilik maliyetini eklese normal bir pantolonu 100 liraya alacak. Ama vatandaşın alım gücü azaldığı için mecburen ve haklı olarak ucuz olan konfeksiyona yöneliyor” dedi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .