Kırşehir’deki emeklilerin zam beklentisi büyük!..

Kırşehir’deki emeklilerin zam beklentisi büyük!..

13.04.2015

SON aylarda dövizdeki artışla birlikte piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve zamlar Kırşehir’de her kesimi olduğu gibi emeklileri de sıkıntıya soktu. Kırşehir’deki emekliler hükümetten maaşlarına tatmin edici bir zam yapılmasını beklerken, hükümetten emekliye 3 zam birden yapılacağı haberleri ortaya atıldı. Kırşehir’de emekli olmasına rağmen geçinemediği için ticari faaliyette bulunan emeklilerden kesilen destek primi kesintisinin azaltılacağı ve maaşları […]

SON aylarda dövizdeki artışla birlikte piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve zamlar Kırşehir’de her kesimi olduğu gibi emeklileri de sıkıntıya soktu.

Kırşehir’deki emekliler hükümetten maaşlarına tatmin edici bir zam yapılmasını beklerken, hükümetten emekliye 3 zam birden yapılacağı haberleri ortaya atıldı.
Kırşehir’de emekli olmasına rağmen geçinemediği için ticari faaliyette bulunan emeklilerden kesilen destek primi kesintisinin azaltılacağı ve maaşları Temmuz ayında yapılacak zamla birlikte bir nebze rahatlatılacağı bildiriliyor.
Memur emeklisi olanlar yüzde 3 zam artı enflasyon farkı, SSK veya Bağ-Kur emeklisi olanlar enflasyon zammı ve durumları uyuyorsa seyyanen zam alacakları bildirilirken, Kırşehir’deki tüm emekliler maaşlarının dolar kurundan dolayı gelen zamlarla birlikte eridiğini söylediler.
Tüm Emekli İşçiler Derneği Kırşehir Şubesi Başkanı Musa Hangül de gazetemize yaptığı açıklamada, emekli maaşlarının enflasyon ve döviz artışları nedeniyle eridiğini ve emeklilerin geçinemez duruma düştükleri söyledi.
Musa Hangül, hükümetin 1000 liranın altında maaş alan SSK emeklilerine vereceğini açıkladığı 100 liranın seyyanen zammın tüm emeklilerine yansıtılması gerektiğini belirterek “Böyle adaletsizlik olur mu? 1000 bira maaş alan emekliye 100 lira zam, 1099 lira maaş alan emekliye 1 lira zam. 1100 lira maaş alana hiç zam yok. Böyle adaletsizlik olur mu? Zam her emekliye eşit olarak yansıtılmalı. Kaldı ki 100 lira yapılacağı açıklanan zam şimdiden uçup gitti. Dövizin artışı ile alım gücünün iyiden iyiye azaldı, her şey arttı. Hükümetten seçim öncesi tüm emeklilere ve çalışanlara adaletli bir maaş artışı getirmesini bekliyoruz” diye konuştu.
Öte yandan ticari faaliyette bulundukları için Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyen emekliler için prim oranı aşağıya çekiliyor. Meclis’ten geçen düzenlemeye göre; ticari faaliyette bulundukları için aylıklarının yüzde 15’i oranında destek primi ödeyen emeklilerden, Temmuz’dan itibaren yüzde 10 oranında prim kesintisi yapılacak. Uygulamayla, 630 bin 485 emeklinin maaşında yüzde 5 artış sağlanacak. Bu şekilde, 229 bin 653 SSK, 355 bin 886 Bağ-Kur, 44 bin 946 memur emeklisinin aylıklarından en fazla 153 lira, ortalamada 50 lira daha az kesinti yapılması suretiyle artış olacak. Örneğin; maaşı bin lira olan emekliden aylık 150 lira yerine 100 lira kesinti yapılacak.
ENFLASYON ZAMMI
630 bin 485 çalışan emekli ayrıca, Temmuz’daki maaş zamlarından yararlanacak. Bu kişilerden SSK veya Bağ-Kur emeklisi olanlar, Temmuz’da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam ve durumları uyuyorsa seyyanen zam alacak. İlk 3 aylık enflasyonun yüzde 3.03 çıkması, emeklilerin zammı konusundaki tahminleri yükseltti. Takvim’in haberine göre, ilk 6 aylık enflasyonun, dolayısıyla da emekli zammının yüzde 4-5 aralığında olması bekleniyor. Bu artışın ardından, maaşı bin 100 liranın altında kalanlar için seyyanen zam devreye girecek. Meclis’ten geçen düzenlemeye göre, maaşı bin lira ve altında olanlar 100 lira artıştan yararlanacak. Bin liranın üzerindekilere ise maaşları bin 100 lirayı geçmeyecek şekilde seyyanen zam yapılacak.
FARK VERİLECEK
Ticari faaliyette bulunan emeklilerden memur emeklisi olanlar yüzde 3 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3’ü aşarsa fark alacak. İlk 3 aylık enflasyon verileri, memur emeklilerinin enflasyon farkı alacağını ortaya çıkardı. 6 aylık enflasyon yüzde 5 çıkarsa, memur emeklileri yüzde 3’lük zamma ek olarak yüzde 2’lik enflasyon farkı alacak.YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

emekliyim-ben@hotmail.com

yüzde 3 üstüne bir de yüzde 2 enflasyon farkı yaşasın emekliye büyük müjde!!!! Bir e emeklinin zam beklentisi diye başlık atıyorsunuz emeklinin yaşam savaşı diye başlık atsanız daha iyi olurdu.

14.04.2015, 8:59

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .