“Kırşehir’deki eğitimi daha üst noktalara getireceğiz”

“Kırşehir’deki eğitimi daha üst noktalara getireceğiz”

04.07.2018

Milli Eğitim’deki sorunların üstüne kararlılıkla gidip,çözmeyi hedefleyen Vali İbrahim Akın: “Kırşehir’deki eğitimi daha üst noktalara getireceğiz” 21 Mayıs’ta göreve başlayan ve sık sık kamu kurum ve kuruşlarını ziyaret ederek sorunları ve çalışmaları yerinde dinleyerek bilgiler alan Vali İbrahim Akın, Kırşehir’in eğitimdeki başarı çıtasını daha üst noktalara çıkarmak için bütün gücünü ortaya koyacağını söyledi. Milli Eğitim […]

Milli Eğitim’deki sorunların üstüne kararlılıkla gidip,çözmeyi hedefleyen Vali İbrahim Akın:

“Kırşehir’deki eğitimi daha üst noktalara getireceğiz”

21 Mayıs’ta göreve başlayan ve sık sık kamu kurum ve kuruşlarını ziyaret ederek sorunları ve çalışmaları yerinde dinleyerek bilgiler alan Vali İbrahim Akın, Kırşehir’in eğitimdeki başarı çıtasını daha üst noktalara çıkarmak için bütün gücünü ortaya koyacağını söyledi.
Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz’den Milli Eğitim’le ilgili geniş kapsamlı bir brifing aldığını, Kırşehir merkezde 4 okulda devam eden ikili eğitimin de devam eden okullarla birlikte çözümleneceğini ifade etti.
Vali Akın, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem” sahibi ve çalışanlarının kendisine yönelttiği soruları yanıtladı.
30 Ağustos İlkokulu binası inşaatının hızla devam ettiğini ve büyük olasılıkla ikinci dönemde taşımayı hedeflediklerini belirten Vali Akın, “Bana verilen bilgiler ışığında Merkezde birleştirilmiş iki tane okulumuz var. Bunlar Cumhuriyet Yunus Emre ilköğretim okulu var.
İl genelinde 228 tane okul var 210’u devletin, 18’i özel sektörün. Bilgiler alarak sorunları ve sıkıntıları tespit edip öğrenmeye çalışıyorum. Kırşehir il genelinde 144 derslikli İmam Hatipler 12 tane gözüküyor yine 1650 tane öğrencisi var. Bir algı yapılıyor ve abartılıyor, İmam-Hatip okullarının çok olduğu yönünde. Türkiye geneliyle Kırşehir’de aynı rakamlarda. Böyle bir şey yok. Bakın Türkiye’de öğrenci yüzdesi İmam Hatiplerde de Türkiye ortalamasıyla aynı. Türkiye ortalaması 12,31 Kırşehir ortalaması 12,80. Kırşehir’de 11 tane İmam Hatip Lisesi var 1655 öğrencisi var. Öğrenci yüzdesi 12,80. Türkiye genelinde 724 bin yüzde 12’ye tekabül ediyor, bizde de 12. 30 Ağustos İlkokulu ile Hüsnü Özyeğen’de ikili eğitim yapılıyor. Ama yeni binalar yapılıyor. Merkez Cumhuriyet Ortaokulu’na da bina yapılıyor. Merkez Yunus Emre de ikili eğitim var. Bütün bunlar değerlendirilerek tüm okullarımızda tekli eğitime geçmeyi hedefliyoruz. Ben göreve yeni geldim, ama dersime çalışmaya çalışıyorum” dedi.
Milli Eğitim’deki sorunların üstüne kararlılıkla gidip, çözmeyi hedefleyen Vali İbrahim Akın, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e şunları söyledi:
Vali Akın, “Elbette ki hedefimiz teklif eğitim. Maalesef dengeli bir dağılım mümkün olmayınca mesela bütün öğrenci merkeze yoğunlaşıyor. Dışarıdaki okullarımız boş, herkes merkeze yükleniyor. 10 bin tane taşımalı öğrencimiz var. Bu da bir sorun. Nasıl bir çözüm üreteceksiniz? Bunun artısı var, eksisi var. Aldığınız her kararın, yaptığınız her şeyin bir olumlu, bir olumsuz yönü oluyor. Hiç biri zaten dümdüz olsa bir karar verip geçersiniz. Ama bunun farklı yansımaları oluyor, artısı oluyor, eksisi oluyor. Veli açısından, öğrenci açısından, öğretmen açısından bütün bunları bir araya koymak durumundasınız. Şimdi hadi bana sorun, çözüm üretin. Merkezdeki okullara herkes veli kaydını yaptırıyor, misafir öğrenci kaydıyla geliyor. Şimdi önümüzdeki ay listeler açıklanacak sistemlere düşecek. A mahallesinde oturan çocuk düşecek 30 Ağustos’a veya Cacabey’e. Nasıl çözeceksiniz 300 tane alabileceğiniz kapasiteniz var. 10 bin öğrenciniz var trafiği kilitleniyor. Buraya öğrenci kaydını kapattığınızda özel okula yönlendirirsiniz. Bütün bunlar ayrı ayrı birer sorun olarak karşımızda duruyor. Kırşehir’de bizim bina sorunumuz yok esasında. Her sokakta 2-3 okul var. Ama bakın bütün bunları değerlendirmeniz gerekiyor. Şimdi dediğim gibi buradaki okul başarılı diye herkes oraya gidiyor, misafir öğrenci o okula yığılıyor. Dolayısıyla siz bunu yaptığınızda trafiği rahatlatabilirsiniz, okullara dengeli dağıtım yapabilirsiniz burayı rahatlatırsınız, ama öbür taraftan da vatandaşı başka tarafa yönlendirirsiniz. Başka türlü sorunlar yaratırsınız bunlar bütün bir değerlendirilmesi gereken şeyler. Biz de verileri bir görmek istiyoruz. Elbette ki ben bu ilde ben niye ikili öğretim yapıyım? 9 tane birleştirilmiş okul var. 9 tane niye var? Teknik olarak 10 öğrencinin altına her sınıfta 4. Sınıfta 40 öğrenci öğrencinin altına düşüp okulun kapanması gerekiyor. Ama Bakanlık bayrak davası diyor artabilir diyor kapatılsın istemiyor. Şimdi sizin öğrenciniz düşüyor 20’ye 25’e o zaman mecbur birleştiriyorsunuz. Yani okulu kapatamadığınız için sınıfı birleştiriyorsunuz. Kırşehir’deki başarı oranında düşme yok. Verilerde bunu gösteriyor. Türkiye genelindeki verilerin tamamında derslik başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, pansiyon öğrenci sayısı, pansiyonlarda boşluğumuz var. Bütün verilerde Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Yani derslik bazında da, öğretmene düşen öğrenci bazında da. O anlamda hepsinde verilerimiz Türkiye ortalamasının üzerinde.
“Kırşehir’de 228 okulumuz var, okul öncesi oranımız yüzde 78, okullaşmalarımız Türkiye ortalaması yüzde 66, biz de yüzde 78, okul öncesi ilköğretim okullarında yine Türkiye ortalaması yine yüzde 96,12, biz de %99,52, ortaöğretimde Türkiye ortalaması 83, biz de 94, derslik başına düşen öğrenci sayısı Türkiye ortalaması ilkokulda 24 biz de 16, ortaokulda Türkiye ortalaması 24 biz de yine 16, genel orta öğretimde 22’ye 20, ortaöğretimde 23’e 14. Okul başına düşen öğrenci sayısı Türkiye ortalaması 195, biz de 155, ortaokulda 300, okul başına düşen öğrenci sayısı düşen biz de 185, genel ortaöğretim 371 bizdeki 199, mesleki ortaokulda 400 bizde 296. Öğretmen başına düşen Türkiye ortalaması 23 okulda, biz de 17 ve bu verilerin tamamında Kırşehir olarak her şeyimiz üstün. 2’li eğitim yapan 4 tane okulumuz var. 2 ilkokul, 2 ortaokul. 10 bin öğrenci taşıyoruz.
“Bütün bu veriler ve bilgiler ışığında Kırşehir’deki eğitimi daha üst noktalara çıkarmanın, okullardaki ikili eğitimin sona erdirilmesi için çalışmalarımızı yoğunlaştırıp, gerekli çözümleri bulacağız. İnşallah yeni eğitim ve öğretim yılına sorunları en asgari düzeye indirip, Kırşehir’deki başarı çıtamızı daha üst noktalarda taşımak istiyoruz.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .