Kırşehir’deki çiftçilere çiğ süt ve buzağı destekleme primleri ödeniyor

Kırşehir’deki çiftçilere çiğ süt ve buzağı destekleme primleri ödeniyor

06.10.2017

Hayvancılığı bırakmayı düşünen Kırşehirli çiftçiler, süt fiyatlarında artışa yönelik düzenleme bekliyor…

Kırşehir’deki çiftçinin aylardır beklediği çiğ süt destekleme primleri dünden itibaren ödenmeye başladı. 13 Ekim’e kadar 55 ilde 2017 yılı ilk 6 aylık çiğ süt desteklemeleri çiftçilere ödenecek.
Aylardır çiğ süt desteği almayı bekleyen Kırşehir’deki çiftçiler, süt fiyatlarının çok düşük olduğu için hayvancılığı bırakmak istediklerini belirterek “Son üç yıldır süt fiyatları yerinde sayıyor diyebiliriz. Temmuz 2014’de 1 lira 15 kuruş olan fiyat, şu anda 1 lira 21 kuruş olsa da kesintilerle birlikte üreticinin eline ortalama 1 lira 7 kuruş geçmektedir. Hatta bazı bölgelerde üreticinin eline geçen fiyat 90 kuruşa kadar iniyor. Bu sürdürülebilir değildir. 3 yılda yem fiyatı yüzde 30, tüketime dönük peynir-tereyağı gibi süt mamulleri ise yüzde 50 zamlandı” diye konuştular.
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre; 2017 Yılı ilk altı aylık (ocak-haziran ayları dönemi) çiğ süt desteklemesi kapsamında 55 ilin destekleme hak edişleri 6 ve 13 Ekim 2017 tarihlerinde ödenecek.
Açıklamada şöyle deniliyor:
“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılı ilk 6 ay süt teşvik prim fiyatları açıklanmış olup; ödeme çerçevesinde TC kimlik numarasının son hanesi 0 ve 2 ile biten yetiştiricilerin çiğ süt desteklemeleri 6 Ekim 2017 tarihi (Cuma günü) itibariyle, TC kimlik numarasının son hanesi 4, 6 ve 8 ile biten yetiştiricilerin çiğ süt desteklemeleri 13 Ekim 2017 tarihi (Cuma günü) itibariyle ödenecektir.”
NE KADAR DESTEK VERİLECEK?
Sıcak toplanan çiğ inek sütü için litre başına 2 kuruş, soğutulmuş inek sütü için litre başına 4 kuruş, Damızlık Birliği, Üretici Birliği veya Kooperatif üzerinden pazarlanan soğutulmuş inek sütü için litre başına 8 kuruş destekleme primi ödenecek.
DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILACAK İLLER:
Kırşehir’le birlikte şu illerdeki çiftçilere ödeme yapılacak:
Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Aydın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Yozgat ve Zonguldak.
DİĞER İLLERDE NE ZAMAN ÖDENECEK?
Süt destekleme listeleri üzerinde devam eden FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 21 ilde işlemler tamamlanmadığı için şimdilik bu illerde destekleme primi ödenmeyecek. Soruşturma tamamlandıkça bu illerde de desteklemeler ödenecek. Damızlık Birliği açıklamasında 5 İl’de desteklemeye başvuru olmadığı ifade ediliyor.
BUZAĞI DESTEĞİ 9 EKİM’DE ÖDENECEK
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından yapılan açıklamada, 2017 yılı buzağı desteklemeleri 3. Hak edişlerinin ödemesi 9 Ekim 2017 tarihi Pazartesi gününden itibaren başlayacak. (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .