Kırşehir’de Yunus Emre’yi Anma Günü etkinlikleri

Kırşehir’de Yunus Emre’yi Anma Günü etkinlikleri

18.10.2017

KIRŞEHİR’İN Ulupınar beldesinde bulunan Yunus Emre Türbesi’nde düzenlenecek törenle sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışın simgesi haline gelen Yunus Emre anılacak. Her yıl Kırşehir’in Ulupınar ve Aksaray’ın Sarıkaraman beldelerinin kesiştiği Ziyarettepe’deki anıt mezarı başında düzenlenen Yunus Emre’yi anma etkinliği 23 Ekim 2017 Pazartesi günü yapılacak. Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan ve Türk’ün İslam’a bakışını, Türk dilini […]

KIRŞEHİR’İN Ulupınar beldesinde bulunan Yunus Emre Türbesi’nde düzenlenecek törenle sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışın simgesi haline gelen Yunus Emre anılacak.

Her yıl Kırşehir’in Ulupınar ve Aksaray’ın Sarıkaraman beldelerinin kesiştiği Ziyarettepe’deki anıt mezarı başında düzenlenen Yunus Emre’yi anma etkinliği 23 Ekim 2017 Pazartesi günü yapılacak.
Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan ve Türk’ün İslam’a bakışını, Türk dilini tüm sadelik ve güzelliğiyle ortaya koyan, sevgiyi felsefe haline getirmiş örnek insan, sevgi ve gönül adamı, büyük Türk mutasavvıfı, dünyada sevginin sembolü halk şairi Yunus Emre, Ziyarettepe’de bulunan Yunus Emre Anıt Mezarı’nda düzenlenen törenle anılacak.
Yunus Emre’yi anma etkinliklerine tüm Kırşehir halkını davet eden Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürü Yıldız Eraslan, Yunus Emre’nin iki ayrı programda anılacağını söyledi.
Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürü Yıldız Eraslan, “Şiirleri birçok dile çevrilen, ülke sınırlan içinde ve dışında birçok makamı bulunan, ‘Bir ben vardır bende benden içeru’ diyerek tüm insanlığa; insanlığın dünyaya dönük tarafından ziyade manevi boyutu, ruhani güzellikleri göstermeye çalışan ve bu sayede sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışı böylesine güzel mısralarda buluşturan Yunus Emre’yi, Anıt Mezarı başında ve Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde yapılacak etkinliklerle bir kez daha anacağız. Kırşehir ve Aksaray Valiliklerince dönüşümlü olarak düzenlenen Yunus Emre’yi Anma Günü Etkinlikleri, 23 Ekim 2017 Pazartesi günü saat 11.00’de Ulupınar Köyü Ziyarettepe Mevkii’nde Yunus Emre Anıt Mezarı başında yapılacak olan Kur’an Tilaveti ile başlayacak olup, Çilehane ziyaretinin ardından şehir merkezine geçilecektir. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek etkinlikler saat 14.00’de başlayacak, etkinlikler kapsamında ‘Ey Yunus’ adlı belgesel gösterimi, Yunus Emre konulu konuşmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Sema Mukabelesi gerçekleştirilecektir. İlahi ve şiir dinletisinin ardından Yunus Emre konulu Meddah anlatısının yapılmasıyla program sona erecektir. 23 Ekim 2017 Pazartesi günü saat 14.00’te Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Yunus Emre’yi Anma Günü etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir” açıklamasında bulundu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .