KIRŞEHİR’DE YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI HEYECANI

KIRŞEHİR’DE YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI HEYECANI

07.04.2015

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk’ten Ahiliğe katkıda bulunmak için “4. Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’na katılın çağrısı…

KIRŞEHİR’DE 2012 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilecek “4. Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’na Kırşehirlilerin başvurusu bekleniyor.

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında 2012 yılından bu yana düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’nın bu yıl dördüncüsü düzenlenecek.
Kırşehirli tüm hemşehrilerinden yarışmaya katılarak hem Ahiliğe katkıda bulunmalarına, hem de Kırşehir’in unutulmuş yemeklerinin yeniden yemek kültürüne kazandırılmasına destek olmaya davet eden Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, bu yıl yarışmada değerlendirmenin farklı olacağını söyledi.
2012 ve 2013 yılında düzenlenen yarışmalarda yarışmacılara numara verilerek değerlendirme yapıldığını, ancak 2014 yılında yapılan yarışmada numara sisteminin uygulanmamasıyla değerlendirmede torpil olduğunu ileri süren Birlik Başkanı Öztürk, 8 Mayıs 2015 Cuma gününe kadar güzel yemek yaparım diyen bay ve bayan tüm hemşehrilerinin başvurusunu yapmasını istedi.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, şöyle konuştu:
“Ahilik Bayramı daha evvel Eylül’ün üçüncü haftasında yapılıyordu, fakat Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü’nün bize önerisi ve daha evvel taslaklar hazırlanmış, bizden de görüş aldılar Esnaf Odası, Ticaret Odası ve Belediye’den. Mayıs ayında olması için, Neşet Ertaş’ın ölüm yıldönümünden bir ayrıştırma yapmamız lazım diye. Biz niye böyle bir karar aldınız diye Sayın Genel Müdürümüz Necmettin Bey’e de sorduk. Mayıs ayının 11 ile 17 tarihleri arasında, Neşet Ertaş’tan ayrıştırma yapacağız. Kırşehir’de iki ayrı bayram yaşanacak diyerek böyle bir mazeret bildirdiler. Mayıs ayının 11-17 tarihlerinde Ahilik Haftası kutlanacak. Bir hafta boyunca gerçekleştirilecek kutlamalar var. Ahilik Haftası’nda Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’nın 4’üncüsünü kutlayacağız. 8 Mayıs’a kadar müracaatlar alınacak.
“Kırşehir’imiz çok eskilere dayanan bir il. Türkiye’nin tam ortasında yer alan ve yemekte de gerçekten söz sahibi bir il, ama unutulmuş yemeklerimizi yeniden canlandıracağız. Dördüncüsünü bu yıl gerçekleştireceğiz. Başarılı bir şekilde gidiyor. Ama bazı beyler, bayanlar ayıp olur, çok güzel yemekler biliyorum, ama ben gidersem ayıp olur gibi düşünüyorlar. Bunların ayıbı yok. Yemek bilen hanımefendilere ve beylere biz, Esnaf Odaları’na, Belediye’ye, Kültür Müdürlüğü’ne, Kent Konseyi’ne müracaat etmelerini bekliyoruz, istiyoruz.
“Üç dalda bu yarışma olacak. Birinci, ikinci ve üçüncü gelene ödüllerimiz var. Türkiye’nin en meşhur aşçılarını getireceğiz. Onlar jüri üyesi olacak, içimizden de jüri üyeleri olacak. Kırşehir’imizde güzel bir yarışma olacak. Geçen yıla göre değerlendirme de farklı olacak. Bir ve ikincisini düzenlediğimiz yılda, yemek yapılıyordu, bayan ve erkek. Yemeğini alıyor, götürüyorduk numara veriyorduk. Numarada kimin birinci, kimin ikinci olduğu veya kimin üçüncü olduğu belli değildi. Jüri yemeği tadıyordu, yemeğin üzerinde bir numara ikinci kategoride yarışıyor, birinci kategoride 5 numara, üçüncü kategoride altı numara, kaç kişi mevcut ise ona göre, yemeğin tadına göre kimse birinci, ikinci, üçüncü olduğunu bilmiyordu. Ama geçen yıl yarışmacılar jüriye kendileri götürdüğü için bence birazcık orada torpil döndü gibi geliyor şahsım olarak söylüyorum. Yarışmacılar bu benim kendi yemeğim diyerek, jürinin de çoğunluğu Kırşehirli olduğu için ya bu bizim kızın yemeğiymiş ya da filanın yemeğiymiş şeklinde oldu. Ama eski dönemdeki yarışmalar gibi buradaki öğrencilere taşıttıracağız. Yapan kişiler yemeğini kendi götürmeyecek. Kim olduğunu hiç kimse bilmeyecek, jüride bilmeyecek. Numarasına göre anons edilecek. Filanın akrabası, tanıdık gibi düşüncelerle değerlendirmeler yapılmıştı. Buna benzer şeyler olmaması için numara sistemi olacak. Bununla da adil bir yarışma olacağına ve ödülleri adil bir şekilde alınacağına inanıyorum. Böyle olursa daha güzel olacak. Yarışmacı hanımefendilere, beylere sesleniyorum. Eğer çok güzel yemek yapıyorsanız size bir fırsat müracaatınızı yapın ve ödülümüzü kazanın, Ahiliğe de bir katkı olur. Unutulmuş yemeğin önü açılır ve bir daha ki sefere belirli yerlerde o yemekler yeniden piyasaya çıkar ve gelen misafirlerimize ikram ederiz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .