Kırşehir’de yeni bir gelecek: Bağbaşı Kentsel Dönüşüm

Kırşehir’de yeni bir gelecek: Bağbaşı Kentsel Dönüşüm

23.10.2017

Kırşehir’de doğru yerleşim alanlarını planlamada ilk adım olan Bağbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi 2019 Haziran’ın da tamamlanacak…

Kırşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresinin birlikteliği ile inşaatına 2010 yılında başlanan ve etaplar halinde çalışmaları yapılan Bağbaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinde 3. etap inşaatı devam ediyor.
3 etaptan oluşan projenin bir ve ikinci etabındaki bin 586 konut tamamlanarak, hak sahiplerine teslim edilmişti.
Kentsel dönüşümün 3. etabındaki bin 126 konutun inşaatı halen devam ediyor.
Kırşehir için önemli bir proje olan Kentsel Dönüşüm ile Bağbaşı’nın yeni ve modern bir görünüme kavuşacağını belirten Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, deprem bölgesinde yer alan Kırşehir’de Bağbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi ile doğru yerleşim alanlarının planlanmasına adım atıldığını ifade ederek, şunları söyledi.
“Yaşadığımız ili çok iyi tanıyoruz. Deprem kuşağının ne olduğunu ve önlem alınmazsa başımıza neler gelebileceğini maalesef çok acı tecrübelerle görmüş olduk. Bu yüzden depreme dayanıklı, modern binalar inşa ederek şehirler kurmamız gerektiğini hiçbir zaman unutmadık. Kentsel Dönüşüm Projemiz; sağlamlığı ve yapısal özellikleri dışında mevcut şehrin yapısını ve burada yaşayan insanların fiziksel, sosyal ve ekonomik geleceğini mutlaka etkileyecektir.
“Bağbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi; sadece konut değil Kırşehir için yeni bir gelecektir. Bu proje ile Bağbaşı Mahallesi sosyal alanları, parkları, camisi ve okulu ile birlikte daha yaşanabilir bir alan olacaktır.
“Bağbaşı kentsel dönüşümümüz 2009’daki ilk projelerimizden bir tanesi idi. TOKİ ile ortaklaşa yürütüyoruz. 2010 yılında başlanılan bu proje inşallah 2019 yılının ilk altı ayında da tamamlanmış olacak. Kırşehir’in üniversite ve şehir arasında kalan çarpık yapılaşmanın olduğu bölgenin daha modern, insanlarımızın da daha konforlu bir şekilde hayatlarını sürdürmesi açısından hayat geçirdiğimiz bu proje oldukça önemli ve aynı zamanda bölgesel rantında önüne geçilmesi içinde önemli bir adım. Bağbaşı önceden kıymetli değildi, ama şimdi TOKİ kentsel dönüşümü ile kıymetli hale geldi.
“Kırşehir’in doğru yerleşim alanlarını planlıyoruz. TOKİ kentsel dönüşüm çalışmamız bu etapla birlikte tamamlanmış olacak. İnşallah Kırşehir o zaman daha güzel olacak. Doğru yerleşim alanları buralardır, şehir merkezleri değil. Şehir merkezi ise 1. Derece deprem bölgesi. Fay hattı şehrin tam merkezinden geçiyor. Maalesef fay hattına yakın bölgeler 6, 7 ve 8 kat olarak planlanmış, fay hattına uzak olan zeminlerin sağlam olduğu yerler düşük kat olarak planlanmış. Biz bunu artık tersine çeviriyoruz. Kırşehir’in doğru yerleşim alanları, zemin-emniyet gerilmesinin yüksek olduğu alanlar ve fay hattından uzak olan alanları tekrar planlıyoruz. En az 5 bin metrekare ada bazında yapılaşma olacak. 25-30 metrelik bulvarlar olacak, tamamen kentsel tasarımı da bitiriyoruz.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .