Kırşehir’de vatandaşı kurbanlık telaşında

Kırşehir’de vatandaşı kurbanlık telaşında

09.07.2018

Kurbanlık fiyatları geçen yıla göre en az yüzde 20 daha pahalı… Kırşehir’de vatandaşı kurbanlık telaşında Vatandaşın günlerdir merakla beklediği haber geldi. Kurbanlık fiyatları belli oldu. Fiyatlar enflasyona paralel olarak yüzde 10’un üzerinde zamlanacak. 2018 yılının en düşük büyükbaş kurbanlık fiyatının 7 bin, en düşük küçükbaş kurbanlık fiyatının ise bin 200 TL olması öngörülüyor. 21 Ağustos […]

Kurbanlık fiyatları geçen yıla göre en az yüzde 20 daha pahalı…

Kırşehir’de vatandaşı kurbanlık telaşında

Vatandaşın günlerdir merakla beklediği haber geldi. Kurbanlık fiyatları belli oldu. Fiyatlar enflasyona paralel olarak yüzde 10’un üzerinde zamlanacak. 2018 yılının en düşük büyükbaş kurbanlık fiyatının 7 bin, en düşük küçükbaş kurbanlık fiyatının ise bin 200 TL olması öngörülüyor.
21 Ağustos Salı günü başlayacak Kurban Bayramı’na yaklaşık 40 gün kala Kırşehir’de vatandaşlar kurbanlık almak için harekete geçti. Geçen yıla göre kurbanlık fiyatlarının yüzde 20 daha fazla olması beklenirken, vatandaşlar da şimdiden kurbanlıklarını satın alarak belirlemeye başladı.
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlıklar Kırşehir Canlı Hayvan Borsası’na getirilerek satışa sunulmaya başlarken, fiyatların yüksek olması vatandaşları zorlamaya başladı.
Kırşehir’de açılan hayvan pazarında büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklar alıcılarını bekliyor. Ancak fiyatların yüksek olması dikkat çekiyor. Kırşehir’de küçükbaş hayvanlar 800 lira ile bin lira arasında, büyükbaş hayvanlar ise 7-12 bin lira arasında satışa sunuluyor.
Kurban satıcıları yaklaşan kurban bayramı nedeniyle büyükbaş hayvanlarda yüzde 20 oranında zamlandığını, ancak girdilerin çok artması nedeniyle zammın işlerine yaramadığını ifade etti.
Geçen yıla oranla büyükbaş kurbanlık fiyatlarında en az yüzde 20 daha yüksek olduğunu belirten satıcılar, Türkiye’nin hayvancılıktaki eski günlerine dönmesi için dişi hayvan kesiminin birkaç sene yasaklanması gerektiğini ifade ettiler. Kurbanlık hayvan sayısının artmasıyla fiyatların normale dönebileceğini söyleyen üreticiler, ithal hayvanın soruna çözüm getirmeyeceğini iddia ettiler.
VATANDAŞIN İLGİSİ VAR AMA…
Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye göre 1,5-2 bin lira arasında fark olduğunu belirten Kırşehirli hayvan satıcıları şunları söylediler:
“Geçen sene 9 bin liraya verdiğimiz tosun, bu sene 11-12 bin lira. Bayrama 40 günden fazla olmasına rağmen vatandaş ilgi gösteriyor. Önceki senelerde insanlar bu kadar erken pazara gelmiyordu. Ama gelen vatandaşlar bir kurbanlıklara bakıyor, bir de fiyatlara çekip gidiyor. Onlar alamıyor, biz de satamıyoruz. Şuan için piyasa açılmadı. 25 hayvan getirdik, bunlardan 1 tane satabildik. Pazarı daha yeni kuruldu. Bu sene büyükbaş hayvanlar 7 bin TL ile 15 bin TL, küçükbaş hayvanlar ise 800 TL ile bin 200 TL arasında satışa sunuyoruz. Fiyatlarda geçen seneye göre yüzde 20 gibi bir artış oldu. Bunun nedeni ise tosunların kıt olması. Bazı vatandaşlarda büyükbaş hayvanların fiyatlarının yüksek olduğunu söylüyor.”
Öte yandan Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kırşehir’de Kurban Bayramı için hayvan sayısı fazlasıyla mevcut olduğunu ve kurban almak isteyenlerin acele etmemelerini istedi..
Yaklaşan kurban bayramı öncesi açıklamalarda bulunan Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, ilimizde kurban kesecek vatandaşları kurbanlık hayvanlarda olması gereken kriterler konusunda tavsiyelerde bulunarak şunları söyledi:
“Kırşehirliler kurban alırken hayvanın özellikle küpeli olmasına dikkat etsin. Bu küpe o hayvanın Bakanlığımız sistemine kayıtlı olduğunun göstergesidir. Küpesi bulunmayan, çok zayıf veya gebe olan, yeni doğum yapmış ya da yüksek ateşli olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış, bir veya iki gözü kör, kemiğinde ilik kalmayacak kadar zayıflamış, kesileceği yere gidemeyecek derecede topal, kulak veya kuyruğunun yarıdan fazlası kesilmiş veya kopmuş, boynuzunun çoğu kırılmış, memesi kesilmiş, yavrusunu emziremeyen, memesi kurumuş veya memelerinden birisi sütten kesilmiş olan koyun-keçi ile, ikisi sütten kesilmiş sığır-deve, dört ayağından biri kesilmiş olan hayvanlar kurban olmadığından satın alınmamalıdır. Bu hayvanlar kurban olmazlar. Yukarıda belirtilen kriterleri sağlamayan hayvanlar kurbanlık olamayacağından, kurbanlık hayvan seçimi yapılırken mutlaka ehil kişilerden destek alınmalıdır. Kurbanlık hayvan seçiminde sağlıklı hayvanın belirlenirken, hayvanın kafadan başlayarak gözle muayenesi yapılır. Yüzü, kulakları, boynuzları, ayakları, memeleri, kuyruğu ve tüm vücudu ayrıntılı olarak incelenir. Hayvanda aşırı zayıflık, halsizlik, körlük veya genel görünüm olarak hastalık belirtisi bulunmamasına, özen gösterilmelidir. Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanlıklarda aranacak kriterler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da belirttiği üzere koyun ve keçinin bir yıllığı kurban edilir. Ancak altı ayını doldurmuş olan kuzu annesinden ayırt edilemeyecek kadar gösterişli ve semiz ise kurban edilebilir. Oğlak için bu durum geçerli değildir. Sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşında olanı kurban edilir. Kurbanlık hayvan seçerken yaş tayini, hayvanın dişlerine bakılarak yapılır. Kurbanlık olarak satın alınacak büyükbaş (Sığır) hayvan iki yaşını doldurmuş olmalıdır. Hayvanın yaşını hayvana ait pasaporttaki doğum tarihi ile Kurban Bayramı tarihi arasında geçen süreyi hesap ederek tespit edebiliriz. Sığır cinsi hayvanlarda ön kesici süt dişlerinin düşmüş kalıcı ön kesici dişlerin çıkması (Kapak atma, çapa çıkarma) genel olarak iki yaşını doldurduğunun işaretidir. Kurban alırken bunlara dikkat edilmelidir.”
Kırmızı et fiyatlarındaki artışa paralele olarak kurbanlık fiyatlarının da geçen yıla oranla yüzde 20 artışa neden olacağını belirten Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Kırşehir’de kurbanlık hayvan sıkıntısının yaşanmayacağına dikkat çekti.
KURBAN FİYATLARI BU YIL YÜZDE 20 ZAMLI OLACAK
Et fiyatlarındaki artışla birlikte Kırşehir’de kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla en az yüzde 20 oranında daha zamlı olacağı belirten Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Kurban Bayramı´nda da kurbanlık sıkıntısının yaşanmayacağını ancak geçen yıla oranla fiyatlarda yüzde 20´ye kadar artış olacağını açıkladı.
Başkan Hasan Ünlü, Türkiye’de halen et sıkıntısının devam ettiğini belirterek yaklaşan Kurban Bayramı’nda Kırşehir ile birlikte ülke genelinde kurbanlık et fiyatlarının yüksek olacağını tahmin ettiklerini söyledi.
Başkan Ünlü, hayvan ve et ithali yapılarak fiyat artışlarının önüne geçilemeyeceğini, girdi maliyetlerinin artışıyla birlikte hayvan fiyatlarının da et fiyatlarının da artacağına dikkat çekti.
Bu yıl 20-24 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramına 2 aydan kısa bir süre kala açıklamalarda bulunan Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, önlem alınması için gerekli sürenin geçtiğini belirterek kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre en az yüzde 20 daha pahalı olacağını ifade etti.
Başkan Ünlü, “Ülkemizde hayvan ve et sıkıntısı halen devam ediyor. Devlet, Et ve Süt Kurumu vasıtasıyla büyük ve küçükbaş hayvan ve et ithalatı, hatta yem ve saman ithal etti. Ayrıca en önemli konu ise döviz kurlarındaki hızlı yükselişle birlikte hem et, hem hayvan, hem de yem, saman gibi girdi fiyatları yükseldi. Bu da ister istemez hayvan fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Böyle giderse, kurban bayramında küçükbaş hayvan fiyatı bin, bin 140 lira arasında değişecek. Büyükbaş hayvan için kişi başına bin 500-2 bin lira arasında para harcamak gerekecek. Kırşehir gibi, ekonominin dar olduğu kentlerde vatandaşın kurban kesmesi zorlaşacak. Bugün için alınmak istenen önlemler çözüm değil. Et fiyatlarının yüksek olacağını düşünüyoruz. Şu anda Türkiye’de et hâlâ sıkıntıda ve çözüme ulaşmamıştır. Önümüzdeki günlerde bir önlem alınmazsa kurban fiyatlarının bir hayli yüksek olacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla arz talep meselesi vatandaş fiyatlar yüksek olursa kesmeyebilir” diye konuştu.
Maliyeti yükselten nedenlerin arasında üretimin olmamasına bağlayan Başkan Ünlü, “En önemlisi üretim yok. Köylerde buzağı yok, üretim düştü. Herkes neredeyse şehre indi. Şimdilerde bu işi profesyonel olarak yapanlar var ancak onlarda yeteri kadar yapamıyor. Çünkü ot pahalı, yem pahalı, mazot pahalı, saman ithal eden ülke olduk. Bunlar maliyeti artıran unsurlar. Bir de döviz kuru yüksek. Devlet teşvik vermek zorundadır. Devlet, vatandaşın ruhsatlı mezbahalarda kesilen etine mutlaka destek vermelidir. Örneğin büyükbaş hayvanın değeri bin TL ise devlette 200-300 TL destek vermeli. Tabii ki üretim yapana verilmeli. Süte destek vermeli. Üretici sütünü 1 TL’den satıyor. Zarar ettiği için süt üretimini terk ediyor. Önümüzdeki Kurban Bayramı için de kurbanlıklarda bir sıkıntı yok ancak fiyatlar noktasında biraz yüksek. Geçen yıla oranlar yüzde 20´lere kadar yüksek olacak kurbanlıklar”
diye konuştu.
Öte yandan Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, bu yıl kurbanlık kesimi için ülke genelinde yeterince hayvan olduğunu, dolayısıyla et fiyatlarının artmasını gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.
Zincir marketlerin de gelecek talebi karşılamak için şimdiden kurban satışına başladığının altını çizen Tunç, özellikle İstanbul’da Kurban Bayramı’na 10 gün kala satışların hareketlendiğini ve rakamların semtlere göre bile değişkenlik gösterdiğini ifade etti.
Bu yıl küçükbaş hayvanın ortalama 1,000, büyükbaşın ise ortalama 7000 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkmasını öngördüklerini dile getiren Tunç, en büyük sıkıntının yükselen döviz kuru nedeniyle maliyeti artan yem ve yakıt olduğunu kaydetti.

Buna bağlı olarak hayvan üreticisinin enflasyonun üzerinde bir zamla satışa çıkmasının da muhtemel olduğunu vurgulayan Tunç, “Üretici bir yıl boyunca verdiği emeğin karşılığını almak istiyor. Dolayısıyla ağustostaki döviz kuru fiyatlarda belirleyici olacak” ifadelerini kullandı.
Geçen yıl pazarda büyükbaş hayvanın fiyatı 6 bin ile 22 bin lira arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 600 lira ile bin 200 lira arasında satışa çıkmıştı. Yapılan satışlardan ise toplamda 10 milyar liranın üzerinde gelir elde edilmişti.
“KİLO FİYATI 20 TL’DEN BAŞLAYACAK”
Geçen yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin büyükbaş kurbanlığın pazarlara girdiğini ve 900 bine yakınının satıldığını belirten Tunç, “Büyükbaş kurbanlığın canlı kilogram fiyatlarına 18-20 lira demiştik, ortalama 18 lira civarında rakamlara satış yapıldı. Bu yıl da ortalama 20 liradan başlar” diye konuştu. Geçen yıl satılan küçükbaş hayvan sayısı ise 2.2 milyon oldu. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .