Kırşehir’de Valilik’ten tehlikeli köpek sahiplerine uyarı

Kırşehir’de Valilik’ten tehlikeli köpek sahiplerine uyarı

25.10.2018

KIRŞEHİR Valiliği, 22 Ekim tarihinde Kervansaray Mahallesi’nde okula gitmek üzere evden çıkan bir öğrenci ile annesine saldırarak yaralanmasına neden pitbull melezi köpekle ilgili soruşturma devam ettiğini bildirirken, tehlike arz eden köpeklerin görülmesi halinde ilgili kuruluşlara bildirilmesini istedi. Kırşehir Valiliği’nden yapılan açıklamada, vatandaşların duyarlı olmaları, tehlike  yaratan  Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi  köpeklerin görülmesi halinde 153 […]

KIRŞEHİR Valiliği, 22 Ekim tarihinde Kervansaray Mahallesi’nde okula gitmek üzere evden çıkan bir öğrenci ile annesine saldırarak yaralanmasına neden pitbull melezi köpekle ilgili soruşturma devam ettiğini bildirirken, tehlike arz eden köpeklerin görülmesi halinde ilgili kuruluşlara bildirilmesini istedi.

Kırşehir Valiliği’nden yapılan açıklamada, vatandaşların duyarlı olmaları, tehlike  yaratan  Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi  köpeklerin görülmesi halinde 153 (Zabıta), 155 (Polis) ve 156 (Jandarma) ihbar hatlarına bildirilmeleri istendi. Açıklamada şöyle denildi:

 ”Kervansaray Mahallesinde, 22 Ekim’de   vuku bulan elim olayda; bir öğrencimiz ve annesi pitbull melezi olduğu tespit edilen bir köpek tarafından saldırıya uğrayarak yaralanmışlardır. Konu ile ilgili yasal süreç devam etmektedir.  Hayvanları Koruma Kanununun 14. maddesinin (l) bendinde; ‘Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.’ hükmü yer almakta olup, bu yasağa aykırı hareket edenlere aynı Kanunun 28. maddesi gereğince idari para cezası verileceği ve hayvanlara el konulacağı hükme bağlanmış bulunmaktadır. Bu çerçevede insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından tehlike arz eden köpeklerin Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tespiti, yasal işlemlerin yapılması ve kontrol altına alınması konusunda ilgili kurumlarımızca gerekli çalışmalar yürütülmektedir.” (HABER MERKEZİ)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .