Kırşehir’de üniversitelilerin memnuniyetsizliği “çok yüksek”

Kırşehir’de üniversitelilerin memnuniyetsizliği “çok yüksek”

19.07.2017

Kırşehir, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nda FF düzeyinde yer alırken, araştırma üniversitelerin beklentileri karşılamadığını ortaya koydu…

KIRŞEHİR’İN bacasız fabrikası Ahi Evran Üniversitesi, TÜMA/Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nda genel memnuniyette öğrencilerden 262 puan alırken, şehrimiz memnuniyetsizliğin çok yüksek olduğu şehirler düzeyinde yer alıyor.
Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması raporuna göre, Türkiye’deki 45 üniversite, öğrencilerin beklentilerini “çok yüksek ve üst düzeyde” karşılıyor. Tıp, diş hekimliği ve eğitim fakültelerinde okuyan öğrenciler okullarından “yüksek düzeyde” memnunken, “en memnuniyetsiz” öğrenciler fen edebiyat, orman, ziraat ve turizm fakültelerinde bulunuyor.
Türkiye’de lisans düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin deneyimlerini ve memnuniyetlerini anlama, üniversitelerin daha öğrenci merkezli üniversiteler olma yolunda ilerlemelerine katkı sağlama amacıyla ilki geçen yıl hazırlanan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2017 raporu yayınlandı.
Bu yıl 108 devlet 56 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 164 üniversitedeki 13 bin 694 öğrenciyle yüz yüze görüşülerek hazırlanan raporda üniversiteler eğitim ve öğretim kalitesi, yerleşkelerdeki yaşamın doyuruculuğu, öğrencilere sağlanan akademik destek ve ilgi, yönetim ve işleyiş, öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği ile öğrencilere sundukları kişisel gelişim ve kariyer destekleri açısından 6 ana başlıkta incelendi.
Veriler öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında üniversitelerin ne kadar tatmin edici olduğu hakkında bir fikir sunarken, 164 devlet ve vakıf üniversitesi içerisinde Kırşehir’in dışa açılan kapısı konumundaki Ahi Evran Üniversitesi, 262 genel memnuniyet puanı ve FF düzeyi ile 155’inci sırada yer aldı. 2016 yılı puanı 246, sıralaması da 167 idi.
Öğrenci sayısı 20 bini bulan ve Kırşehir ekonomisine büyük katkı veren Ahi Evran Üniversitesi’nde yeni fakülte ve yüksek okul binaları inşaatları da hızla devam ediyor.


Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, eğitim öğretim faaliyetlerinde kaliteyi yakalamayı amaç edindiklerini, fiziki alt yapısı ile de en iyiler arasına girmeyi hedeflediklerine sık sık vurgu yapıyor.
Çağın gereklerine uygun ve dinamik bir eğitim sunmak, gelecek nesillerin Ahi Evran Üniversitesi camiasında yer alması için yoğun çaba gösterdiklerini ifade eden Rektör Karakaya, Ahi Evran Üniversitesinin gelişmesi için yoğun çaba harcıyor.
Prof. Dr. Vatan Karakaya, inşaatlarla ilgili süreci yakından takip ediyor. İnşaatların hızla tamamlanması ve kısa sürede teslimlerinin sağlanabilmesi için sürekli yerinde incelemeler yapan Rektör Karakaya, öğrencilerin 2017-2018 yılında daha modern binalarda kaliteli eğitim verilebilmesi için yoğun çalışmalar yapıyor.
Eskişehir, 81 ilde 164 üniversitede yapılan Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri araştırmasında Türkiye’nin öğrenci başkenti seçildi. Üniversitelerin genel memnuniyet sıralamasında ilk 10’da sırasıyla Özyeğin, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Sabancı, Koç, Abdullah Gül, İhsan Doğramacı Bilkent, Acıbadem, İstanbul, Kadir Has ve Akdeniz üniversiteleri yer aldı.
Raporda tıp, diş hekimliği ve eğitim fakültelerinde okuyan öğrencilerin memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu ortaya konulurken, en yüksek memnuniyetsizlik ise fen-edebiyat, orman, ziraat ve turizm fakültelerinde okuyan öğrencilerde görüldü.
Üniversite şehri olarak anılan Eskişehir, en mutlu üniversitelilerin olduğu şehir oldu.
Çok yüksek memnuniyet düzeyi ile memnuniyetsizliğin çok yüksek olduğu şehirler arasında yer almaması ilimiz Kırşehir ve Ahi Evran Üniversitesi açısından umut verici olurken, 11 yıllık bir geçmişiyle ve hasretle beklenen Tıp Fakültesi’ne öğrenci alınması ve de son iki yılda yaşanılan gelişimle araştırmada en düşük FF düzeyinde yer alan Ahi Evran Üniversitesi’ne bu araştırmanın yön vereceği bekleniyor.
Araştırmaya göre, devlet üniversitelerinin genel memnuniyet sıralamasında 101’inci sırada yer alan Ahi Evran Üniversitesi, “Öğrenim Deneyimi Tatminkarlığı” sıralamasında 140. sırada kaldı.
2016 yılı verilerine göre sıralamada üstlere çıkan Ahi Evran Üniversitesi, “Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu” sıralamasında 155, “Akademik Destek ve İlgi” sıralamasında 158, “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” sıralamasında 161, “Öğrenme İmkân ve Kaynaklarının Zenginliği” sıralamasında 153, “Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği” sıralamasında 145’inci sırada yer aldı.
Öğrencilerin üniversitelerden memnuniyetleri A+, A, B, C, D ve FF şeklinde sıralandı. A+ seviyesinde 11 devlet üniversitesi ile 11 vakıf üniversitesi olmak üzere 22 üniversite yer aldı.
A+ seviyesindeki üniversiteler Özyeğin, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Sabancı, Koç, Abdullah Gül, İhsan Doğramacı Bilkent, Acıbadem, İstanbul, Kadir Has, Akdeniz, MEF, İstanbul Bilgi, İstanbul Teknik, Galatasaray, Boğaziçi, Gebze Teknik, Süleyman Demirel, Karadeniz Teknik, İzmir Katip Çelebi, İstanbul Bilim, Piri Reis ve İzmir Ekonomi olarak sıralandı.
A seviyesinde ise sırasıyla Okan, Hasan Kalyoncu, Marmara, Çukurova, Orta Doğu Teknik, İstanbul 29 Mayıs, Yıldız Teknik, KTO Karatay, İstanbul Medeniyet, Bezm-İ Alem Vakıf, Ondokuz Mayıs, Çanakkale Onsekiz Mart, Mersin, Yaşar, Işık, İstanbul Kültür, TED, Muğla Sıtkı Koçman, Erciyes, Yeditepe, İstanbul Şehir Üniversitesi, Trakya ve Sağlık Bilimleri üniversiteleri yer aldı.
Araştırmada öğrencilerin;
* Devam ettikleri üniversitedeki eğitim ve öğretimden memnuniyetleri;
* Bulundukları üniversitenin yerleşkesinden ve bu yerleşkedeki yaşamdan memnuniyetleri;
* Kendilerine sağlanan akademik destek ve ilgiden memnuniyetleri;
* Üniversitenin yönetim ve işleyişinden memnuniyetleri;
* Üniversitelerindeki öğrenme imkân ve kaynaklarının zenginlik düzeyinden memnuniyetleri;
* Kendilerine üniversitelerince sunulan kişisel gelişim ve kariyer desteği olanaklarından memnuniyetleri 2016 yılı sonuçlarına göre karşılaştırmalı olarak sunuldu.
* Araştırma ile genel anlamda üniversitelerin dikkatinin çekilmesi gereken noktalar ise şöyle sıralandı:
* Türkiye’deki üniversiteler öğrencilere ve beklentilerine ulaşamamaktadır.
* Üniversitelerde derslerde öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğine odaklanılmamaktadır.
* Akademik kültürde derslerde konuları işleyip sınav yaparak öğrenmeyi denetleme tercih edilmekte, öğrenme süreci esnasında öğrencinin öğrendiğinden emin olmaya yönelik bir anlayış bulunmamaktadır.
* Öğrencinin kariyerine, gelişimine, akademik ve sosyal sıkıntılarını gidermeye yönelik destek sistemleri ve kültürü bulunmamaktadır.
* Yerleşkelerde binaların yeniliği ve imkânların fazlalığı yerine makamların içindeki yaşantının kalitesine odaklanılmaktadır.
* Üniversitelerin işleyişleri öğrenci odaklı değildir.
* Üniversite yönetimlerinin işleyişi öğrenci dostu değildir. Öğrenci işleri, SKS birimlerinde uzmanlaşma ve kariyerleşme gereklidir.
* Üniversitede danışmanlık kılavuzluk sistemleri ciddi mekanizmalara bağlanmalıdır.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .