Kırşehir’de TOKİ’den konut alanlara müjde!

Kırşehir’de TOKİ’den konut alanlara müjde!

20.01.2015

  Kırşehir’de TOKİ’den konut alanlara müjde! Borcunu peşin ödeyene indirim Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, borçlarını peşin ödeyeceklere yüzde 20 indirim uygulama kararı aldı. Kırşehir’deki Kındam, Güneykent ve Bağbaşı’ndaki TOKİ aracılığı ile konut alan ve kredi kullananlar yararlanabilecek. Kırşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresinin birlikteliği ile inşaatına 2009 yılında başlanan ve etaplar halinde çalışmaları yapılan […]

 

Kırşehir’de TOKİ’den konut alanlara müjde!

Borcunu peşin ödeyene indirim

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, borçlarını peşin ödeyeceklere yüzde 20 indirim uygulama kararı aldı. Kırşehir’deki Kındam, Güneykent ve Bağbaşı’ndaki TOKİ aracılığı ile konut alan ve kredi kullananlar yararlanabilecek.
Kırşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresinin birlikteliği ile inşaatına 2009 yılında başlanan ve etaplar halinde çalışmaları yapılan Bağbaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesi 2. Etap inşaatı devam ediyor.  3 etaptan oluşan projenin ilk etabındaki 768 konut tamamlanmış ve hak sahiplerine 2013 yılı içerisinde teslim edilmişti. Kentsel dönüşümün II. Etabındaki 544 konutun inşaatı halen devam ediyor.
İnşaatı hızla devam eden II. etap konutlarla birlikte 750 kişilik camii ile 24 derslikli okulun inşaatına da devam ediyor.
Şehrimiz için önemli bir proje olan Kentsel Dönüşüm ile Bağbaşı yeni ve modern bir görünüme kavuşmaya hazırlanıyor diyen Başkan Bahçeci; “ Yaşadığımız ili çok iyi tanıyoruz. Deprem kuşağının ne olduğunu ve önlem alınmazsa başımıza neler gelebileceğini maalesef çok acı tecrübelerle görmüş olduk. Bu yüzden depreme dayanıklı, modern binalar inşa ederek şehirler kurmamız gerektiğini hiçbir zaman unutmadık. Kentsel Dönüşüm Projemiz; sağlamlığı ve yapısal özellikleri dışında mevcut şehrin yapısını ve burada yaşayan insanların fiziksel, sosyal ve ekonomik geleceğini mutlaka etkileyecektir. Bağbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi; sadece konut değil Kırşehir için yeni bir gelecektir. Bu proje ile Bağbaşı Mahallesi sosyal alanları, parkları, camisi ve okulu ile birlikte daha yaşanabilir bir alan olacaktır” diye konuştu.
Tamamı 2712 konuttan oluşacak Kentsel Dönüşüm Projemizde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Bahçeci;  “Unutulmamalıdır ki kentsel dönüşüm bir şehrin tüm dokusunun yanında, gelenek ve göreneklerini de etkiler. Siz halkımızın da katkılarıyla bugünlere getirdiğimiz Kentsel Dönüşüm Projemiz tüm halkımıza hayırlı olsun” dedi.
TOKİ’DEN BORCUNU PEŞİN ÖDEYENE İNDİRİM
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İdare’ye borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının yoğun talebi üzerine kampanya düzenlendiği bildirildi.
Borçlarını peşin ödeyeceklere yüzde 20 indirimin uygulanacağı kampanya için başvuruların 23 Şubat ile 19 Mart arasında yapılabileceği belirtilerek, indirim kapsamında alınan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla İdare’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi gibi herhangi bir borçlarının bulunmaması gerektiğine dikkat çekildi.
Kampanyadan, satışları 2012 sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2012 sonuna kadar başlamış, geri ödemeleri halihazırda devam eden konut ve iş yerleri sahiplerinin yararlanacağı belirtilerek, vadesi 12 ay ve daha az kalan projelerin indirim kampanyasına dahil edilmediği vurgulandı.
189 BİN ALICI YARARLANABİLECEK
Açıklamada, TOKİ tarafından satışları 2012 sonuna kadar gerçekleştirilmiş, geri ödeme taksiti 2012 sonuna kadar başlamış ve geri ödemeleri hali hazırda devam eden 188 bin 230 konut ve 910 iş yerinin bulunduğu bildirildi.
TOKİ konut taksitlerini 6 ay artırmayacak
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Temmuz 2015’e kadar konut taksitlerinde artış yapmayacak.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, İdarenin satışını gerçekleştirdiği konutlar ve işyerlerinin taksitlerine ve borç bakiyelerine Ocak-Haziran 2015 döneminde artış yapmayacağını açıkladı.
TOKİ tarafından satışa sunulan projelerin taksit ve borç bakiyelerinin belirlenmesinde iki ayrı oran kullanılıyor. Bunlardan biri, bir önceki altı aylık memur maaş artış oranıyken, diğerini bir önceki altı aylık memur maaş artış oranı, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) arasından seçilen en düşük oran oluşturuyor.
İdare uygulamalarında esas alınan oranlar, yorumlara sebebiyet verilmemesi amacıyla TOKİ tarafından hesaplanmıyor. Veriler, ilgili ve yetkili kurumlar Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türkiye İstatistik Kurumu’ndan talep ediliyor.
Bu kurumlarca bildirilen oranlar, TOKİ tarafından hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılıyor.
MEMUR MAAŞ ARTIŞI ORANINA GÖRE ARTIŞ
Memur maaş artış oranına endeksli projelerde, konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyeleri güncellenirken, yapılan sözleşme gereği, taksitlerin güncelleneceği dönemdeki değil, bir önceki altı aylık memur maaş artış oranlarına bakılıyor. Bu çerçevede 1 Temmuz-31 Aralık 2014 dönemi artışı, memur maaşlarına Ocak 2014’te yapılan artışa göre gerçekleştirildi.
Temmuz 2014 döneminde memur maaşlarına zam gerçekleştirilmediğinden, TOKİ de Temmuz 2015’e kadar konut ve işyeri alıcılarının taksit ve borç bakiyelerini artırmayacak.
TOKİ TARAFINDAN AÇILAN KONUT KREDİLERİ
Öte yandan, TOKİ tarafından açılan konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerinde de artış oranı yüzde 0 olarak belirlendi.
TOKİ  tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan eski projeler ile 3 Nisan 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı gereği, T. Emlak Bankası AŞ’den TOKİ’ye intikal eden projelerin, geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Temmuz-31 Aralık 2014) memur maaş artış oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları arasından en düşük olanı, yani yüzde “0” alınarak güncellenecek.
İdare tarafından satılan arsaların geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedellerinde ise bir önceki altı aylık dönemdeki (1 Temmuz-31 Aralık 2014) Yİ-ÜFE oranı olan yüzde 1,18 dikkate alınacak.

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .