Kırşehir’de termal kaynak araştırması

Kırşehir’de termal kaynak araştırması

27.01.2015

Kırşehir genelinde yeni jeotermal kaynak araştırması yapılıyor… Jeotermal Enerji Aramaları Proje çalışmaları için 2015 yılı yatırım programında toplam 3.628.000,00 TL ödenek ayrıldı…

 
KIRŞEHİR’DE jeotermal enerjide kaynak arayışı yapılıyor.

Kırşehir genelinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından jeotermal enerji arama çalışmalarının hızla devam ettiği bildirildi.
2014 yılı yatırım programı kapsamında Kırşehir merkez ve ilçelerinde jeotermal enerji arama çalışmalarına Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün 21 Nisan 2014 tarihinde başladığı ve ilimizde bulunan 3 adet jeotermal kaynak arama ruhsatlı Çiçekdağı-Yalnızağaç, Çiçekdağı-Çopraşık, Mucur-Kuşaklı sahalarında, jeotermal enerji arama amaçlı jeoloji ve jeofizik etütler ile hidrojeokimyasal çalışmalar yapıldığı öğrenildi.
Etüt çalışmaları için bugüne kadar 500 bin TL harcanırken, çalışmalar kapsamında, 2014 yılında mevcut ruhsat sahalarının büyük bir bölümünde, detay jeoloji ve jeofizik etüt çalışmaları ile hidrojeokimyasal çalışmalar tamamlandı.
Elde edilen jeotermal verilerin değerlendirme aşamasında olduğu ve sahalarla ilgili yapılan ilk değerlendirmelerde, olumlu jeotermal verilerin olduğu bildirilirken, sonuçların olumlu olması çok önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.
Proje kapsamında, 2015 yılında ise, detay jeoloji ve jeofizik etüt çalışmaları ile hidrojeokimyasal çalışmalara devam edilecek. 2014 yılında yapılan detay jeoloji ve jeofizik etüt çalışmaları ile hidrojeokimyasal çalışmaların değerlendirilmesinin ardından belirlenen olumlu değerlendirme sonuçları ile derin jeotermal araştırma sondajlarının yapılması planlanıyor.
Arama yapılan sahalarda yapılacak sondajlarda, elektrik enerjisi ve ısıtmaya uygun sıcaklık değerlerinin ortaya çıkarılması hedeflenirken, 2015 yılında Kırşehir ve civarı Jeotermal Enerji Aramaları Proje çalışmaları için 2015 yılı yatırım programında toplam 3.628.000,00 TL ödenek ayrıldı.
Çiçekdağı-Yalnızağaç, Çiçekdağı-Çopraşık, Mucur-Kuşaklı sahalarında, elektrik enerjisi ve ısıtmaya uygun sıcaklık değerlerde jeotermal enerji kaynağının bulunacağı umut edilirken, belirlenen bu bölgelerin dışında da jeotermal enerji kaynağı araştırma çalışmalarına devam edilecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .