Kırşehir’de tapuda satış bedelini düşük gösterenler sıkı takipte!..

Kırşehir’de tapuda satış bedelini düşük gösterenler sıkı takipte!..

24.02.2015

Krediyle ev alan, ancak evi değerinden düşük gösteren alıcılardan geçmişe dönük tapu harcı bedelleri tahsil edilmesi için çalışmalar devam ederken, alıcı ve satıcılar sıkıntıda!..

Kırşehir’de 4 bin 600 alıcıya tapu harcı ödenmesi için yazı gönderilirken, Kırşehir İl Defterdarı Yusuf Balcı, alıcı ve satıcı ile birlikte yaklaşık 9 bin 200 kişiden tapu harcı tahsil edileceğini açıkladı.
Maliye, tapu devrinde gayrimenkulün satış bedeli düşük gösterilerek eksik ödenen harçların takibini yaparken, Kırşehir’de son açıklanan rakamlarda 9 bin 200 kişiye tapu tahsil harcı kesildi.
“Vergi Haftası” kutlmamaları çerçevesinde önceki gün gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaret eden Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı, Kırşehir’de 4 bin 600 alıcıya tapu harcı ödenmesi için yazı gönderdiklerini, alıcı ve satıcı ile birlikte yaklaşık 9 bin 200 kişiden tapu harcı tahsil edileceğini açıkladı.
Vergi gelirlerini artırmaya yönelik çalışmalarını hızlandıran Maliye Bakanlığı, tapu devrinde gayrimenkulün satış bedeli düşük gösterilerek eksik ödenen harçların takibini yapıyor. Kırşehir’de eksik bildirim yapan vatandaşlardan geçmiş yıllara ait tapu harcı tahsiline gidildi. Kırşehir’de alıcı ve satıcı olmak üzere yaklaşık toplam 9 bin 200 kişiden tapu harcı tahsil edilecek. Kamuoyunda vergi olarak adlandırılan, ancak yapılan bir hizmetin karşılığı olan tapu harcı ödemesi tahsili yapılacak.
Edinilen bilgiye göre, taşınmazlarla ilgili her türlü tapu ve tescil işlemi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor ancak bu işlemlerden doğan devlet alacakları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından takip ve tahsil ediliyor.
Tapu harçları ise emlak vergisi değerinden az olmamak koşuluyla, satın alan ve satan için ayrı ayrı olmak üzere, beyan edilen satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanıyor.
Satış bedelinin eksik beyan edilmesi halinde ise devlet tapu harcı alacaklarından işlem başına binlerce lira zarara uğruyor. Tapudaki son 5 yıllık işlemleri incelemeye alan vergi müfettişleri, eksik beyan dolayısıyla yıllardır süren vergi kaçağını tespit etti.
Kırşehir’de eksik harç ödedikleri tespit edilen kişiler vergi dairelerine davet edilerek, gayrimenkulün gerçek satış bedeli üzerinden yeniden hesaplanan harçlar, 5 yıllık gecikme cezasıyla birlikte tahsil edilmeye başlandı.
5 YILLIK GECİKME CEZALARI UYGULANIYOR
Bu kapsamda, 2010 yılında 65 bin liraya satın aldığı evin, satış bedelini 2 bin lira beyan eden bir kişi, bin 39 lira harç ile 895 lira 5 yıllık gecikme cezası ödedi. Bu kişiye verilen 200 liranın üzerindeki “vergi ziyaı cezası” ise yürürlükteki kanun ve mevzuatlar kapsamında affedildi.
Maliye, bu evi satan ve alan kişilere de aynı oranda harç ve ceza yansıttı.
Kırşehir İl Defterdarı Yusuf Balcı, gayrimenkul alım-satım işlemlerinin vergi müfettişlerince incelendiğini ve eksik beyan tespit edildiğinde bunun gecikme cezasıyla tahsil edildiğini söyledi.
Kırşehir’de 4 bin 600 alıcıya tapu harcı ödenmesi için yazı gönderilirken, Kırşehir İl Defterdarı Yusuf Balcı, alıcı ve satıcı ile birlikte yaklaşık 9 bin 200 kişiden tapu harcı tahsil edileceğini açıkladı.
Vatandaşların konut alırken tüm işlemleri tamamlayarak mağdur olmamaları yönünde uyaran Kırşehir İl Defterdarı Yusuf Balcı, vatandaşların eksik beyanlarından kaynaklı sorun yaşandığını belirterek, geçmişe dönük olarak da alacakların tahsil edileceğini belirterek, şunları söyledi:
“Tapu harcı bir vergi değil, bunu ayırmak gerekir. Yapılan bir hizmet karşılığında alınan bir harç. Vatandaşlarımız geçmişte yaptıkları bir hata sonucu beyanlarını tapuya eksik bildirmişler. Dolayısıyla tapu harcı da bu eksik beyanlar üzerinden hesaplanmış. Ancak Türkiye genelinde yapılan bir çalışma sonucunda bankalardan bu konutlar için çektikleri kredi miktarları gönderildi. Aradaki farkın tapu harcı alınmaktadır. Yani yeni bir vergilendirme ya da yeni bir harç alımı değil. Bildirdiği beyanla gerçek fiyat arasındaki bedelin harcı hesaplanıp alınmaktadır. Vergi kanunlarında tapu harçları ile ilgili bölümde alıcıdan ve satıcıdan binde 20, yani yüzde 2 olmak üzere toplam binde 40 oranında alınmaktadır. Oran kanunda belirlenmiştir. Bu konuyla ilgili yaklaşık 4 bin 600 tane işlem var. Bu da alıcı ve satıcı olarak düşünürsek 9 bin 200 küsur civarında. İlk etapta alıcılara gönderdik. Daha sonra satıcılara göndereceğiz. Meblağ orana göre değişir. Alıcıdan ve satıcıdan binde 20 olmak üzere alınıyor. Bu gösterdiği beyanla aldığı değer arasındaki farka göre miktar değişir. 10 bin lira ise 200 lira gibi bir fark çıkıyor. Ama bu rakam büyüdükçe 100 bin liraya 2 bin lira hesaplanıyor. Geçmişe dönük gecikme zammı da alınıyor. Yanlış bir beyanda bulunduğu için de bir cezası var, ama uzlaşma talep ederlerse uzlaşmada da o cezayı görüşüyoruz. Ceza da miktara göre değişiyor. Kanunu bilmemek mazeret kabul edilmiyor. Bundan sonra ki işlemlerinde de bunu özellikle takip etmeleri gerekir. Özellikle aldıkları değer ne ise onu beyan etmelerini tavsiye ediyorum.”
KONUT ALANLAR TEPKİLİ
Aldığı konutu değerinden düşük gösterdiği için tebligatlar gelen vatandaşlar bu konuda mağdur olduklarını belirterek tepki gösterdiler. Kırşehir’deki konut satan vatandaşlar ile müteahhitler, konutun değerini kendilerinin düşük göstermediğini, alım-satım sırasında Kırşehir Belediyesi’nin verdiği değer rayicine göre işlemleri yaptıklarını ve buna göre tapu işlemlerini yaptıklarını söylediler.
Gelir İdaresi Başkanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından “Risk Almayın” başlığıyla hazırlanan broşürlerde, gayrimenkullere ilişkin tüm bilgilerin Maliye Bakanlığıyla paylaşıldığı anımsatılıyor.
Broşürlerde, “tapu harcının nasıl hesaplandığı, kimlerin ödemesi gerektiği, harcın eksik ödenmesi halinde ne gibi bir cezayla karşılaşılacağına” ilişkin ayrıntılı bilgiler verilerek, vatandaşlar uyarılıyor.
Ayrıca, müteahhitlerden alınan konutlar için mutlaka fatura talep edilmesi, faturanın gayrimenkulün gerçek değerinden daha düşük bir bedel üzerinden düzenlenmesi halinde ise en yakın vergi dairesine, 444 0 189 numaralı Vergi İletişim Merkezine ya da “www.gib.gov.tr” adresi üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilmesi isteniyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .