Kırşehir’de sıra dışı bir camii…

Kırşehir’de sıra dışı bir camii…

18.10.2017

Hamidiye Mehmet Mermer Cami Yaptırma Derneği Başkanı İsmet Yapıcı:
Biz camimizi altın varak ve gümüş şamdanlarla süslemedik. Sadece doğayı kullandık”

Kırşehir’in Yenice Mahallesi’nde 1910’lu yıllarda kerpiçten yapılan ve zamanla ihtiyaca cevap veremez duruma gelen Vakıflara tescilli mescidi 5 yıllık bir çalışmanın ardından yıktırarak modern bir cami yapılmasını sağlayan İsmet Yapıcı, ortaya çıkan sıra dışı caminin hikâyesini gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e anlattı.
Kur’an’daki Bakara Suresi’nin 22. ayetinden esinlenilerek Azerbaycanlı üç ressama çizdirilen resimlerle caminin duvarlarını Kırşehir’le özdeşleşen üzüm asması ve kavak ağaçları ile süsleyen, çimleri andıran ve sürülmüş tarladan esinlenerek halı, tavanını gökyüzü resimleriyle dizayn eden Hamidiye Mehmet Mermer Cami Yaptırma Derneği Başkanı İsmet Yapıcı, “Biz camimizi altın varak ve gümüş şamdanlarla süslemedik. Sadece doğayı kullandık” dedi.
Kırşehir’in en büyük mahallelerinden olan Yenice Mahallesi’nde hızlı yapılaşma ile birlikte insanların namaz kılıp ibadetlerini yapabileceği bir camiye ihtiyaç olması nedeniyle harekete geçen İsmet Yapıcı, mahallede 1910’lu yıllarda kerpiçten yapılan mescit ve minareyi yıkarak yeniden modern bir cami yapılması için kolları sıvadığını, 2 yıllık bir çalışma sonucu yıktırıp yeniden ibadete açtıklarını söyledi.
Yıkılan mescit alanının küçük olması nedeniyle bitişiğindeki arsayı da satın alarak projesini hazırlattığını ve kimseden para talep etmediklerini belirten İsmet Yapıcı, İstanbul’daki Kırşehirli işadamlarından Mehmet Mermer’in 550 bin lire ve Ali Cihan’ın da 400 bin liralık desteği ve gönülden derneğe gelerek bağış ve yardımlarda bulunan hayırseverlerin yardımları ile 2 milyon liralık bir harcama ile camiyi tamamlayarak ibadete açtıklarını söyledi.

Azerbaycanlı ressamlar tarafından iç resimleri yapılan ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan ve ressam Yalçın Karaca’nın önerilerini de dikkate alarak caminin içini Kırşehir’le özdeşleşen kavak ağacı ve üzüm asması fotoğraflarıyla dizaynını yaptıklarını ifade eden İsmet Yapıcı, şunları söyledi:
“Kırşehir’e böyle değişik bir cami kazandırmanın mutluluğu içindeyiz. Camimize açık hava konsepti vermeye çalıştık ve bunda da başarılı olduk. Aylarca bu konuda çalıştık, herkesten görüş aldık. Sonra da camimizi Bakara Suresi’nin 22. ayetindeki ifadelere uygun olarak giriş bölümüne üzüm asması, pencere aralarına kavak ağaçları, mihraba şelale, tavanına gökyüzü ve bulutlar resmedilen ve zeminine çimeni andıran yeşil renkli halı ve sürülmüş tarlayı andıran bir halı döşettik. Bu halıyı da bir fabrikadan özel olarak dokuttuk. Bu görüntüler camiye gelenleri hayran bırakılıyor. Bize camiyi süslemişsin diyenler de elbette oluyor. Oysa biz camimizi altın varak ve gümüş şamdanlarla süslemedik. Sadece doğayı kullandık. Tam tersine gösterişten uzak, sadece doğayı kullanarak yaptık. Caminin dış duvarında büyük harflerle Arapça ‘Allah’ ifadesi yer alıyor. Bin kişinin gönül rahatlığıyla ibadetlerini yapabileceği bir camimize Kırşehir dışında da büyük ilgi gösteriliyor. Kırşehir’e gelen yüzlerce insan burada kendisini sanki doğadaymış gibi hissederek namazını kılıyor. Camimizin ibadete açılmasında maddi desteklerini esirgemeyen başta Mehmet Mermer ve Ali Cihan hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. ” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .