Kırşehir’de şiddete karşı stant kuruldu

Kırşehir’de şiddete karşı stant kuruldu

10.03.2015

Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kadına şiddeti önleme noktasında fikir ve görüşlerin alındığı bir stant kuruldu…

KIRŞEHİR’DE 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından stant etkinliği düzenlendi.

İş Bankası önünde kurulan stantta, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevlileri “Kadına karşı şiddetin önüne nasıl geçilebilir” sorusunu yönelterek, vatandaşların cevaplarını hazırlanan kutuya koydu. Vatandaşların verdiği cevapların değerlendirilerek, şiddetin nasıl önlenebileceği konusunda fikir edinilmesi öngörülürken, şiddetin eğitimsizlik ve üstün görme düşüncesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

KADINA ŞİDDET STANT copy
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kurulan stantta yapılan çalışmaya ilişkin bilgiler veren İl Müdürlüğü görevlisi İlknur Dilek Öztürk, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü için sahaya indik. Kadına şiddet biliyorsunuz son zamanlarda çoğaldı. Bunu önlemek için neler yapılmalı ve neler yapılmalı, bunu sormak için dilek ve istek kutusu hazırladık. Birçok bayan ve erkeklere sorduk. Çok farklı fikirler ortaya çıkacağını umut ediyoruz. Bundan sonra kadına karşı şiddet olmasın. Bizler İl Müdürlüğü ve Bakanlık olarak neler yapabiliriz, inşallah temennilerle birlikte bunları çözeceğiz” dedi.

 

KADINA ŞİDDET STANT_2 copy

EĞİTİMSİZLİK KADINLARI DA AYRIŞTIRIYOR
Stantta, bayan ve erkekler, yapılan görüşme sonrası fikirlerini kağıda yazarak kutuya atarlarken, etkinlikte bazı kadınların şiddetin hak edildiği yönünde görüş bildirmesi, eğitimsizliğin ne derece önemli olduğunu ortaya koyarken, şiddetin her türlüsünün kabul edilemeyeceği noktasında maalesef kadınlar arasında ayrıştığı görüldü.
Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevlisi İlknur Dilek Öztürk, “Birkaç kişiden, 3-4 kadınımızdan, kadınların hak ettiği görüşünü de aldık. Ama genel çözüm eğitimsizlik, erkeklerin kendilerini çok üstün görmeleri ve kadınların çalışma hayatına atılmamaları. Yani bizim aslında en çok söylediğimiz şey kadınların iş hayatında ve eğitimli olmaları taraftarıyız. Bizler hayatımızda kadın olarak ya da erkek olarak yaptığımız en zor şey ya da en kötü şey erkek çocuklarını gelecek güvencesi olarak görüyoruz ve bu sebepten dolayı çok pof pofluyoruz, tepemize çıkartıyoruz. Evde örneğin abi ve bir kız kardeş yaşıyor ve sürekli kız kardeşin abiye hizmet ettirilmesi söz konusu. Bu da erkeklerin hep kadınlardan bir beklentisini oluşturuyor. Yani bir kadın yemek yapacak, bulaşık- çamaşır yıkayacak. Hayır, bir erkek de bunları yapabilmeli. Bizim amacımız bu ve burada sesimizi bir şekilde duyurabiliyoruz ya da dokunabiliyoruzdur kadınlara. Hepimiz kadınız ve inşallah bizim değerimizi anlarlar” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .