KIRŞEHİR’DE SERVİS ÜCRETLERİ DEĞİŞTİ

KIRŞEHİR’DE SERVİS ÜCRETLERİ DEĞİŞTİ

15.09.2017

En uzak mesafe 120, en yakın mesafe 80 lira oldu

Kırşehir’de 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi bazı velilerin servis ücretlerine yaptıkları tepki üzerine Vali Necati Şentürk, Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin ve Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz ile bir araya geldi ve en uzak mesafeden 120, en yakın mesafeden ise 80 lira ücret alınması konusunda görüş birliğine vardı.
Saatlerin geri alınması uygulamasına geçtiğimiz yıl itibarıyla geçilmezken, okula başlama saatlerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle de okula başlama saatleri belirlendi. Kırşehir’de dün yapılan toplantı ile okula başlama saatleri ve servis ücretleri netleştirilirken, okullar saat 08.00’de eğitime başlayacak.
Vali Necati Şentürk, ikili eğitim yapan okullar da göz önüne alınarak ilimiz genelindeki okulların eğitime en erken sabah saat 08.00’de başlayacağını söyledi.
Kırşehir’de ikili eğitim veren iki ilkokulun da gelecek yıldan itibaren tekli eğitime geçmesi için her türlü çalışmayı yapacağını ifade eden Vali Şentürk, Kırşehir’deki eğitimin daha başarılı bir düzeye geleceğini inancını taşıdığını söyledi.
Ayrıca, servis ücretlerinin pahalı olduğu yönünde velilerden gelen şikâyetleri de değerlendirdiklerini belirten Vali Necati Şentürk, Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin’den servis ücretlerinde indirim yapılmasını istedi.
Vali Şentürk “Bir tane araba alıp okullara yetmiyor. Çocukların bir kısmını taşıyacak arabamız yok. Böyle olunca saha düzenlemesini yaptık. İstanbul açıklıyor en erken diyor 08.00. Biz zaten bir hafta evvel yapmıştık. Yani 08.00’den evvel başlayan okulumuz yok. Şimdi bu şey ücretlerini servis ücretlerini okul aile birlikleriyle servis idarecileri birlikte düzenliyorlar. Yani yönetim bu işe karışmıyor. Ama şimdi basında çıkan bir haber var ki bizi rahatsız etti. Nedir o işte çek senet alındığı velilerden” dedi.
Bunun üzerine görüşlerini açıklayan Başkan Mehmet Tekin, “Şimdi civar illerimize göre çevre illerimizde fiyat listesine göre fiyat tarifesi servis taşıma ücretlerine göre en ucuz servis taşıma ücretini şuan biz yapıyoruz. 150 lira olan en uzak bir yerimiz var ama bizim daha hayatta Kırşehir’de çektiğimiz 150 liraya servisimiz yok. 100-110 lira. En uzak yerimiz 110 liraya götürüyoruz sayın Valim. Hala 70 liraya çektiğimiz okulumuz var. Mesafesine göre 50 liraya çektiğimiz okulumuz da var. Mithat Saylam’da 50 liraya çektiğimiz servisimiz var sayın valim. Normalde bu bir bizim öyle bir kesinlikle veliye bir yaptırımız yok. Havuz oluşturulmuş gibi bir şey kesinlikle söz konusu değil. Geldiğim günden beri Kırşehir Valiliğine trafik komisyonuna bir kamera olsun diye talebim oldu. Bu araçlarda müracaat eden Türkiye’de tek oda başkanı benim. Kamera demek maliyet demektir esnafın sırtına yük gelir. Ama ben dedim Kırşehir’de en iyi taşımacılığı biz yapmak zorundayız. Bizim kendi çocuklarımız da var. Yani biz burada çocuklarımızı nasıl güvenli taşırız diye Milli Eğitim, Emniyet Müdürlüğü ve Şoförler Odası Türkiye Şoförler Federasyonu Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak bir şeyi var programı, projesi var sayın valim. Biz bunu her sene de 5-6 kez en az 5 kez bulunmak kaydıyla yaparız. Şoförler Federasyonu adına da odalar yapar ilde. Biz bununla ilgili yine bir Milli Eğitimimizle, Emniyetimizle oda olarak tüm servislerimize eğitim programları verdik. Tur temsilcilerimiz var. Tur temsilcilerimizle oturduk yine biz bu taşımayı daha güzel nasıl yaparız dedi ki fazla öğrenciyi hiç kimse almasın bununla ilgili benim basında da açıklamam var. Dedim ki şehrimizde ulaşım mastır planı var ulaşım mastır planı devam ediyor. Yollarımızda bazı yerlerimiz kapalı. Halen U dönüşleri yasak. Fazla öğrenci almayın, fazla okul almayın. İşte ben 3 tane okul alacağım, 4 tane okul alacağım çok para alacağım diye bu çocukları mağdur etmeyin okula yetiştiremeyiz. Eğitim öğretimimizin yüzde 80’i kış aylarına denk geliyor. Karı var, buzu var yani biz bunlara nasıl daha dikkat ederiz daha nasıl çeki düzen veririz diye bununla ilgili bir toplantı yaptık. Şimdi bu fiyatlar ne olacak. En fazla çektiğimiz yer sayın Valim 120 lira. O da Mehtap Tepesinin en sonundan Güneykent Toki Osman Yalçınkaya Okulu arası. En sonu en fazla çektiğimiz rakam 130 lira. Biz Kırşehir’de en uygun fiyatlarla öğrencilerimizi okullarına götürüp getiriyoruz. En önemlisi güvenlerini sağlıyoruz. Türkiye’de ilk kez servis araçlarına kamera takılmasını ben gündeme getirdim. Biz Kırşehir’de öğrencilerimizi güvenli bir ortamda okullarına ve evlerine ulaşmalarını sağlarken, bir takım asılsız ve yalan dolu haberlerle servisçi esnafımızı ve odamızı zan altında bırakmaya çalışanlar oluyor. Bu durum bizleri üzüyor” diye konuştu.
Vali Necati Şentürk, Oda Başkanı Tekin’den servisçilerin fakir ve kimsesiz çocukları ücretsiz taşıma yapmaları isteğinde bulundu. Başkan Tekin de bu konuda “Sayın Valim şoförümüz her türlü sıkıntılara ve zorluklara rağmen fakir ve kimsesiz öğrencilerimize okullarına taşımaya devam edecektir. Bu konuda müsterih olun” diye konuştu.
Ardından Vali Necati Şentürk servis ücretlerinde makul bir ücret olmasını sağladı ve “İlimizde servis ücretleri en uzak mesafeye 120 TL, yakın mesafeye de en az 80 TL olarak kararlaştırılmıştır. Alınan bu kararların vatandaşlarımızı memnun edeceğine inanıyor, önümüzdeki eğitim-öğretim sezonunun hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Görüşme, Vali Necati Şentürk, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz ve Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin arasında yapılan fikir alışverişi ile sona erdi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .