KIRŞEHİR’DE ŞEHİT YASI

KIRŞEHİR’DE ŞEHİT YASI

02.11.2017

Hakkari Şemdinli’de hain saldırı! 8 şehit

Yağış ve sisli havadan yararlanarak Türkiye’ye sızmak isteyen teröristlerle çıkan çatışmada 6’sı asker, 2’si güvenlik korucusu 8 güvenlik görevlisi şehit oldu…

Hakkari Şemdinli’de teröristlerle çıkan çatışmada 8 güvenlik görevlisi şehit oldu.
31 teröristin etkisiz hale getirildiği saldırıda, Kırşehirli Piyade Söz. Er. Tayfun Kavun da saldırıda şehit oldu.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçleri ile terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada 26 yaşındaki şehit düşen piyade sözleşmeli er Tayfun Kavun’un Kırşehir’deki babaevinde yas var.
Tayfun Kavun’un şehadet haberi, merkez Kuşdilli Mahallesi’nde yaşayan baba Recep ve anne Ayşe Kavun’a Kırşehir Vali Yardımcısı Adnan Kayık ve Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı Harun Ağaç tarafından verildi.
Şehidin Kırşehir Belediyesinde temizlik görevlisi olarak çalışan annesi Ayşe ve işçi babası Recep Kavun, acı haberi alınca gözyaşı döktü.
Şehidin evine Türk bayrağı asılarak taziye çadırı kuruldu.
Şehit Kavun’un yakınları ve komşuları, taziye için eve gelmeye başladı.
Kavun’un 3 yıldır Hakkari’de görev yaptığı, 4 ay önce ailesinin yanına gelerek iznini geçirdiği öğrenildi.
Şehidin komşusu Duran Aslan, ailenin Neşet Ertaş Kültür Merkezi açılışında Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğünü ifade ederek, “Kültür Merkezi açılışında Başbakan Yıldırım’a, asker oğullarının yanına Hakkari’ye gitmek istediklerini söylemişlerdi. Yetkililer de biletlerini almışlardı. Gideceklerdi” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakkari’deki saldırıya ilişkin açıklamasında, “Hakkari ve Tunceli’de teröristlerle çıkan çatışmada neticesinde 8 şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Teröristlerden ise 17’si Hakkari, 5’i Tunceli olmak üzere 22 terörist de bu çatışmalarda etkisiz hale getirilmiştir. Şu anda da çatışmalar aynı şiddette devam ediyor. Biz şehidimizin kanını yerde bırakmayacağız” dedi.
BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN AÇIKLAMA
Başbakan Binali Yıldırım, Hakkari’deki saldırıya ilişkin olarak açıklama yaptı. Yıldırım, “Türkiye’nin düşmanı, bu milletin düşmanı kim olursa olsun 80 milyonun duası ve desteği ile gereken karşılığı görecektir. Kararlılığımız artarak devam edecektir” diye konuştu.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Ortaklar bölgesinde, sınırın sıfır noktasında teröristlerle sabaha karşı çıkan çatışmada şehit düşen 6 askerden birinin 24 yaşındaki Bursalı Sözleşmeli er Emre Karaaslan olduğu öğrenildi. Karaslan’ın ateşi Bursa’nın Kestel ilçesi Vani Mehmet Mahallesi’ndeki baba ocağına ateş düştü. 34’üncü Hudut Tugay Komutanlığına bağlı hudut karakolunda sözleşmeli piyade er olarak görev yapan Şehit Karaaslan’ın 9 ay önce göreve başladığı öğrenildi. Şehit Emre Karaaslan’ın aslen Erzurum Tortum nüfusuna kayıtlı olduğu bildirildi.
Çatışmada şehit düşen Piyade Sözleşmeli Er Ömer Küçük’ün Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki baba evine ateş düştü. Piyade Sözleşmeli Er Ömer Küçük’ün şehit olduğu haberi, askeri yetkililer tarafından Özsoğuksu Mahallesi’nde oturan babası Cuma Küçük’e verildi. Şehidin baba evinin bulunduğu sokağın girişine Türk bayrağı asıldı.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçleriyle bölücü terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Gökhan Kurak’ın (28) Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki babaevine acı haber ulaştı.
Hakkari’nin Şemdinli kırsalında, ülkeye sızmak isteyen teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Ispartalı Piyade Sözleşmeli Er Sercan Kara’nın babaevine ateş düştü.
FOÇA’YA TAYİNİ ÇIKMIŞTI
Yaklaşık 4 yıldan bu yana Hakkari bölgesinde görev yaptığı öğrenilen Şehit Piyade Sözleşmeli Er Sercan Kara’nın, bir süre önce izne ayrılarak Isparta’nın Gelendost ilçesine bağlı Yenice Mahallesi’ne geldiği ve burada görüştüğü arkadaşlarına İzmir Foça’ya tayinin çıktığını söylediği belirtildi.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçleriyle bölücü terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen Piyade Er Erkan Karaca’nın Samsun’daki ailesine acı haber verildi. Erkan Karaca’nın (28) şehadet haberini, Canik ilçesi Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde ikamet eden ailesine Kaymakam İlhan Turgut, İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk, Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında görevli Piyade Albay İlker Aksoy ve diğer yetkililer verdi. Anne babası 11 yıl önce boşanan ve babası Ayhan Karaca ile yaşayan şehidin 5 yıl önce sözleşmeli er olduğu öğrenildi. Öte yandan şehit Karaca’nın sosyal paylaşım sitesine dün görevdeki fotoğraflarını koyarak, “ya şimdi kabirde olsaydım” ifadesini yazdığı görüldü.
Çatışmada şehit olan güvenlik korucularının Osman Yeşil ve Alaattin Tekin olduğu öğrenildi. Şehitlerin yapılacak törenin ardından Toklu köyünde defnedileceği belirtildi.
Şehit olan güvenlik korucuları Osman Yeşil ve Alaattin Tekin’in Derecik beldesinde bulunan yakınları, çatışmanın çıktığı bölgeye akın etti. Şehit yakınlarının bölgedeki sessiz bekleyişleri sürerken, kaçan PKK’lı teröristlerin etkisiz hale getirilme için bölgede hava destekli operasyonların devam ettiği belirtildi.
TSK’DAN AÇIKLAMA
Hakkari’de 8 güvenlik görevlisinin şehit olduğu saldırıya ilişkin TSK’dan açıklama geldi.
TSK’dan yapılan açıklama şöyle:
Şemdinli’de 6 kahraman silah arkadaşımız ile 2 güvenlik korucumuz şehit oldu. Çıkan çatışmada 5 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir
“2 Kasım 2017 Perşembe günü Hakkari ili Şemdinli ilçesi Ortaklar bölgesinde, bölücü terör örgütü tarafından yoğun sis ve kötü hava koşullarından faydalanarak gerçekleştirilmeye çalışılan saldırı girişiminin tespit edilmesi sonucunda meydana gelen çatışmada 6 kahraman silah arkadaşımız ile 2 güvenlik korucumuz şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 2 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine devam edilmektedir. Çıkan çatışmada 5 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Bölgedeki operasyonlara devam edilmektedir.
MECLİS BAŞKANI KAHRAMAN: BÖLEMEYECEKLER
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, “Ne yazık ki Şemdinli’de bu gece bir çatışma çıktı. 6 asker ve 2 korucu olmak üzere 8 şehidimiz var. 2 askerimiz de yaralı. 5 terörist ölü olarak ele geçirildi ve operasyonlar da devam ediyor” dedi.
Kahraman sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’yi haritadan kaldırmak istiyorlar kaldıramayacaklar. Bölmek istiyorlar bölemeyecekler. Cumhurbaşkanlığımız başbakanlığında kaç defa ifade etti. ‘Gelin beraberliğimizin aynı bileğe bağlı olduğunu bilelim’ Tersine kanallar kazılmaya başladı.”
KILIÇDAROĞLU VE BAKANLARDAN AÇIKLAMA
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki terör saldırısında şehit düşen asker ve koruculara Allah’tan rahmet diledi. Kılıçdaroğlu, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Şemdinli’de PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada asker ve korucuların şehit olduğunu belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu, “Güne şehit haberiyle, anaların gözyaşıyla uyandık. Şemdinli’de şehit düşen asker ve korucularımıza rahmet, milletimize sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de Twitter hesabından yaptıpı paylaşımda, “Hakkari Şemdinli’de şehit olan asker ve korucularımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun” ifadelerini kullandı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde sınırın Irak tarafından sızmaya çalışan PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit düşen asker ve korucular için başsağlığı dileyerek “Ülkemizin huzuruna göz diken en son teröristi temizleyene kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Terörün kökünü kazıyacağız!” ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, tepkisini Twitter hesabından paylaştı.
Bakan Çavuşoğlu paylaştığı mesajda, “Kuzey Irak’tan Türkiye’ye sızmak isteyen teröristlerle çıkan çatışmada şehitler verdik. Milletimizin başı sağ olsun! Ülkemizin huzuruna göz diken en son teröristi temizleyene kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Terörün kökünü kazıyacağız!” değerlendirmesinde bulundu.
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da, hain saldırı ile ilgili olarak, “Allah’tan rahmet diliyoruz. Türkiye terörle etkin bir mücadele veriyor. Türkiye’de sadece içeride değil, dışarıda da terör örgütlerini vurması terör örgütlerini endişelendiriyor. Ben Hakkari saldırısının ve diğer terör saldırılarının bu şekilde okunması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .