Kırşehir’de seçimler ve siyaset

Kırşehir’de seçimler ve siyaset

25.05.2015

Sinan Havaçeken sinan.sh40@gmail.com Kırşehir deyince ilk akla Ahilik teşkilatı gelmektedir. Bu yazımda ben de siyasi açıdan ilk olarak Ahilik döneminden başlamak istedim. Ahilik Teşkilatı XII. yüzyıldan başlayarak XX. yüzyıla kadar Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devletinde siyasi, sosyal, iktisadi ve dini ahlaki fonksiyonu olan önemli bir kurumumuzdur. Ahilik bu fonksiyonlarının dışında siyasi hayatta da önemli bir […]

Sinan Havaçeken

sinan.sh40@gmail.com
Kırşehir deyince ilk akla Ahilik teşkilatı gelmektedir. Bu yazımda ben de siyasi açıdan ilk olarak Ahilik döneminden başlamak istedim.
Ahilik Teşkilatı XII. yüzyıldan başlayarak XX. yüzyıla kadar Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devletinde siyasi, sosyal, iktisadi ve dini ahlaki fonksiyonu olan önemli bir kurumumuzdur.
Ahilik bu fonksiyonlarının dışında siyasi hayatta da önemli bir rol almıştır. Her zaman devletin yanında olmuşlar, devlete her yönüyle yardımcı olmuşlardır. Yeri geldiği zaman idareci, yeri geldiği zamanda asker olarak devlete hizmet etmişlerdir. Düzenin bozulduğu anarşi ortamlarında tüm yurttaki esnaf birlikleri ile toplumun huzurunu sağlamışlar ve yeri geldiğinde yönetim boşluğunu doldurmuşlardır (Anadol, Cemal).
Osmanlı Devleti’nin yıkılışı ve Cumhuriyetin ilanı ile başlayan CHP tek parti döneminde Kırşehir’deki en önemli gelişme ise 1939 yılında Kırşehir Halkevi’nin açılması olmuştur. Bir nevi CHP hükümeti Halkevleri sayesinde kendi ideolojisini Kırşehir halkına aktarma fırsatı bulmuştur.
1946 seçiminde CHP 4 milletvekilliği kazanmayı başarmıştır. 1946 yılında Adnan Menderes, Celal Bayar, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan tarafından kurulan Demokrat Parti tarihinde 3 genel seçim yaşamış bu seçimlerden sadece birinde Kırşehir’den tam destek almıştır.
1950 seçiminde sadece 2 milletvekili çıkaran parti sonraki 1954 ve 1957 seçimlerinde Osman Bölükbaşı’nın gerisinde kalmıştır.
Nitekim 1954 seçimlerinin sonucu Kırşehir’i ilçe haline dönüştürmüş ancak Menderes hükümeti Kırşehir’deki direnci kırmak için 1957’de tekrar Kırşehir’i il yapmıştı.
1960 darbesi sonrasında Kırşehir halkı Bölükbaşı’nın Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisine desteğini sürdürmüş ve 4 milletvekilliği kazandırmıştır.
1980 darbesi sonrasında ise bu kez Kırşehir halkı Turgut Özal’ın Anavatan Partisi’ne 1983 ve 1987 seçimlerinde güvenmiş ve oylarıyla iktidarın yanında olmuştur. Ancak Kırşehir bu kez 1991 seçiminde ise iktidara değil, muhalefete yani Erdal İnönü’nün Sosyaldemokrat Halkçı Partisi’ne 3 milletvekilliği vermişti.
Kırşehir halkı Erbakan’ın Milli Nizam geleneğine ise sadece bir defa 1995 seçimlerinde Refah Partisi ile 1 milletvekili kazandırmıştır.
1999 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi büyük bir yükseliş gerçekleştirmiş ve 3 sandalyenin ikisini kazanmıştır. Ancak bu yükseliş kısa sürmüş ve 2002 seçiminde milletvekili çıkaramamıştır.
2002 yılından itibaren 3 seçim boyunca Adalet ve Kalkınma Partisi Kırşehir’de ikişer milletvekili çıkarmış ve 2015 seçimlerine hazırlanıyor.
2015 seçimlerinde Kırşehir’de seçim 5 partinin (ortaklaşmanın) arasında geçeceğe benziyor (AKP, MHP, CHP, HDP ve SP-BBP ortaklığı), ancak oyların büyük çoğunluğu AKP, MHP ve CHP’ye gideceğinden kuşku yok.
Bugünlerde sürekli olarak halk ile iç içe olup durumu analiz etmeye çalışıyorum. Kırşehir halkının (Türk seçmeninin genel tutumu) seçim öncesinde (her seçimde olduğu gibi!) iktidar partisi aleyhine konuştuğunu görmekteyim (sokakta başka sandıkta başka).
Ancak bu durum bu kez sonuçlara yansıyacak mı hep birlikte göreceğiz!
2015 seçimlerinin hem Kırşehir, hem de Türkiye’miz açısından hayırlara vesile olmasını dilerim.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .