Kırşehir’de salgın tehlikesi yok

Kırşehir’de salgın tehlikesi yok

26.03.2015

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre grip salgınından 39 kişi yaşamının yitirirken, Kırşehir’de domuz gribinden veya herhangi bir gribal enfeksiyondan dolayı yatan hasta bulunmuyor…

fft99_mf3936815 copy

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 23 Mart’ta 39 kişinin grip salgınından öldüğünü açıklarken, ilimiz Kırşehir’de herhangi bir grip salgınının söz konusu olmadığı bildirildi.

Bakan Müezzinoğlu, “Grip salgını dolayısıyla toplam kaybedilen vaka sayısı bugün itibariyle 39’dur. Tetkik yaptığımız vakalardan 366’sında H1N1 tespit edildi. Kaybettiğimiz vakalardan 5’i influenza B virisü, 4’ü H3N2 ve 30 tanesi de H1N1 virüsüdür” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

HALK SAĞLIĞI Müdürü copy
Kırşehir’de domuz giribi veya herhangi bir gribal enfeksiyondan dolayı yatan hastanın bulunmadığını belirten Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Bilindiği gibi havalar soğuduğunda sonbahardan itibaren kış aylarında gribal enfeksiyonların sıklığı artmakta. İlimizde de havaların soğumasıyla gribal hastalıklarda artışlar söz konusu oluyor. Özellikle ilkbahara girdiğimiz bugünlerde hava değişiklikleri çok sık yaşanmakta. Bundan dolayı biz vatandaşlarımızın güneşe aldanmadan, mutlaka sıkı giyinmelerini, kat kat, yani lahana gibi giyinmelerini, eğer ki terlemeye başlamışlarsa buna göre üzerlerindekini bulundukları ortama göre, terlemeyecek şekilde çıkartmalarını tavsiye ediyoruz. Ama şu anda Kırşehir’de gribal enfeksiyonlardan bir salgın şeklinde bir artış söz konusu değil aldığımız verilere göre. Çok şükür ki hastanede yatan bir hastamız da söz konusu değil. Grip vakalarından ölümlerin çoğunluğu genellikle viral pnomoli şeklinde gelişerek oluşmuş vakalar. İlimizde domuz gribinden veya herhangi bir gribal enfeksiyondan dolayı şu an için hastanelerimizde yatan hastamız mevcut değil” dedi.
KORUNMA YOLLARI
Gribal enfeksiyonlardan korunma yollarına ilişkin bilgiler de veren Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Gribal enfeksiyonlardan korunmak için kış aylarında daha meyve ağırlıklı beslenilmesi, bol sıvı tüketilmesi, C vitamini destekleyici meyveler portakal, mandalina, elma gibi besinlerin tüketilmesinin arttırılması gibi sebzelerin tüketilmesinin arttırılmasını öneriyoruz. Beraberinde de giyim kuşamımıza dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi lazım. El temizliği bunlardan en önemlisi ve biz elimize hapşırmamalıyız. Eğer ki gribal bir soğuk algınlığımız varsa mutlaka kolumuza hapşırmalıyız. Sık aralıklarla elimizi yıkamalıyız sabunlu suyla. Bu şekilde yaparak özellikle toplu şekilde yaşanılan okul veya hastane gibi yerlere girip çıktıktan sonra da elimizi yıkamaya özen göstermeliyiz. Okullarımız ve hastanelerimizde de sık tutulan kapı kollarının personel tarafından çamaşır suyuyla temizlenmesiyle de gribal enfeksiyonların yayılmasını önlemiş oluruz” şeklinde tavsiyelerde bulundu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .