KIRŞEHİR’DE SAĞLIK ÇADIRI KURULDU

KIRŞEHİR’DE SAĞLIK ÇADIRI KURULDU

27.05.2015

Vatandaşların şeker, tansiyon ölçümlerinin yapıldığı çadırda, kanser taramalarına ilişkin bilgiler verilerek, yönlendirmeler yapıldı…

HALK  SAĞLIĞI STAND.avi_snapshot_00.01_[2015.05.27_11.41.45] copy

KIRŞEHİR Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından Sağlık Çadırı kuruldu.
Cacabey Meydanı’nda kurulan çadırda, tansiyon ve şeker ölçümünün yanı sıra kanser taramalarına ilişkin broşürlerle bilgilendirme yapıldı.
Kanser tarama kitlerinin ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtıldığı Sağlık Çadırı’nda solunum testi de yaptırılarak kronik akciğer hastalığına karşı tedavi için uzman doktora yönlendirmeler yapıldı.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği stantta, kolon kanseri için yaptırılan gaita kan testi uygulamalı olarak gösterilerek, vatandaşların dağıtılan testleri yaptırmaları istendi. Test sonucunda da KETEM’e başvurmaları gerektiği belirtildi.
Sağlık Çadırı’nda yapılan faaliyetlerle ilgili bilgiler veren Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir demirbaş, “Sağlık Bakanlığımızın yaptığı projeler var bilindiği gibi. Bunlar Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı, Dumansız Hava Sahası Programı, kronik hastalıklardan korunmak için Obeziteyle Mücadele Programı ile kalp ve damar hastalıkları ile kanser taramaları gibi programları Halk Sağlığımız yürütmekte. Biz de bu programları gün ve haftalarına göre sürekli kutlamaktayız. Cacabey Meydanı’nda halkımızla buluşalım ve yaptığımız programları birebir tanıtalım istedik. Halk Sağlığı çadırımızın her bir standında farklı bir çalışma yapılıyor. Kronik hastalıkların takibi anlamında vatandaşlarımızın şeker ölçümleri, tansiyon ölçümleri, solunum fonksiyon testi ile kronik akciğer hastalığı değerlendirmeleri, kanser taramaları, hem GGT dağıtımı yapıyoruz kolon kanseri taraması için, hem de rahim ağzı kanseri taraması ve mamografi taraması için de bilgilendirme broşürleri ile aile hekimliklerimize ve KETEM’e yönlendirme yapmaktalar” dedi.
Sağlık İl Müdürü Selçuk Büyüker de, “Koruyucu sağlık hizmetlerinde Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün değişik faaliyetleri var. Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezimiz, Ana Çocuk Sağlığı Merkezi’nde obeziteyle mücadele eden değişik birimlerimiz var. Bu birimlere halkın yoğun bir katılımı var. Aynı zamanda Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün etkin bir bilgilendirme faaliyeti var. Etkin bilgilendirme faaliyetinin sonucunda da vatandaşların talebi oluyor. Onların taleplerini Halk Sağlığı Müdürlüğümüz en güzel şekilde karşılamaya çalışıyor. Bu çadırda da bunun bir göstergesidir. Biz sağlıkçılar için önemli prensiplerden birisi hastalık gelmeden sağlığımızın kıymetini bilmek, yani koruyucu hekimliğin farkındalığını artırmak adına Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün çok güzel bir çalışması oldu. Vatandaşlarımızın faydalanacağını düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

HALK  SAĞLIĞI STAND.avi_snapshot_13.40_[2015.05.27_12.08.40] copy
Sağlık Çadırı’nda ayrıca Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yapmış olduğu EDES projesi kapsamında Kırşehirli Engelli Haritasının Çıkartılması ve Eğitimi Programı tanıtım standı da açılırken, Halk Sağlığı ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerin resimlerine stantta yer verildi ve öğrenciler ödüllendirildi.
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivitenin önemini vurgulamak, dikkat çekmek amacıyla 2014-2015 eğitim-öğretim yılında ilköğretim ve liselerde obezite, fiziksel aktivite ve diyabet konularında düzenlenen ve 28 eserin katıldığı resim yarışmasında dereceye giren 7 eser de ödüllendirildi.
Ortaokullar arasında yapılan yarışmada Cacabey Ortaokulu’ndan Özge Melisa Zengin ve Nisa Nur Kanık, Yeşilyurt Mustafa Bozkurt Ortaokulu’ndan Özlem Köksal ve Cansel Altaş derece girdi.
Liseler arasında yapılan yarışmada Osman Yalçınkaya Anadolu Lisesi’nden Onur Kocamış ve Biray Demirkol, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi’nden Fatih Altıner ödüllendirildi.
Sağlık Çadırı’nda saat 17.00’ye kadar vatandaşlara testler uygulanarak, bilgilendirmeler yapıldı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .