Kırşehir’de referandum tedbirleri tamamlandı

Kırşehir’de referandum tedbirleri tamamlandı

12.04.2017

Vali Şentürk: “Seçmenin hür iradesinin sandığa yansıtılması için gereken bütün tedbirleri alacağız…”

16 Nisan Pazar günü yapılacak referandum öncesi Kırşehir Valiliği bütün tedbirleri aldı.
Kırşehir il genelinde 624 sandıkta 162 bin 533 seçmenin oy kullanacağını açıklayan Vali Necati Şentürk, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek Referandumda alınacak güvenlik tedbirlerini değerlendirdi.
Valilikte yapılan toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Necati Şentürk, 16 Nisan referandumunun huzur içerisinde ve güvenli bir ortamda yapılması için bir dizi tedbirlerin alınacağını söyledi.
Seçimlerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kamu düzeninin sağlanmasının gerektiğini belirten Vali Necati Şentürk, “16 Nisan Pazar Günü yapılacak olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında değişiklik yapılmasına dair kanunun halk oylamasında kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak bizim görevimizdir. Emniyet ve asayişi sağlamak için gerekli tedbirler alınacaktır. Seçim güvenliğini sağlamak bizlerin görevidir. Polis ve jandarma marifetiyle şehirlerde emniyet, kırsal kesimde jandarma vasıtasıyla sağlanacaktır. Seçimlerde en önemli görev seçmenin hür iradesinin sandığa hür bir şekilde yansıması gerekiyor. Her türlü dış etkiden, baskıdan, tehditten, cebirden, şiddetten, yıldırmadan arındırılmış olarak özgürce oyunu kullanabilmesini sağlamak gerekiyor. Seçimin güvenli bir ortamda yapılması için polis ve jandarma ile ortak hareket edecektir. Seçmenin hür iradesiyle oyunu kullanması ve görüşünü sandığa hür bir şekilde yansıtması için gereken bütün tedbirleri alacağız. Seçim güvenliği konusunda her türlü tedbiri almış durumdayız. Kimsenin bu konuda en ufak endişesi olmasın. Tedbirler yerli yerindedir, planlı tarzda alınmıştır. Seçmenlerimizin hür iradesiyle gitsinler oyunu kullansınlar. Vatandaşlık görevini yerine getirsinler. Referandumda yasa dışı davranışlarda bulunanlar da cezalandırılacaktır. Hiç kimse endişe etmesin. Çünkü tedbirler yerli yerince yapılmıştır. Millet iradesini Kırşehir, demokratik olgunluğa erişmiş bir ildir. Kırşehir’de 16 Nisan’da rahatsız edici olaylar olmayacaktır, bundan eminim kanun dışı eylemlere yeltenenler olursa, seçimin güvenliğini etkileyecek, ya da seçmenin hür iradesini faseta uğratacaklara karşı her türlü tedbiri almış durumdayız. Bizim ilimizde böyle bir şey olacağına inanmıyoruz. Çünkü Kırşehir’de bugüne kadar ciddi bir hadise olmamıştır. Kırşehir’de böyle bir vaka beklemiyoruz” diye konuştu.
Seçim günü Kırşehir il genelinde 420 polisin, Jandarma bölgesinde 208 jandarmanın görev yapacağını de belirten Vali Şentürk, “Kırşehir il genelinde toplam seçim günü güvenliği için 728 polis ve jandarmamız görev yapacaktır” dedi.
Referandum hakkında genel bilgiler de veren Vali Necati Şentürk, sözlerini şöyle tamamladı:
“Kırşehir genelinde 624 sandıkta, 162 bin 533 seçmen oy kullanacak. Referandum günü emniyet ve asayişi sağlamak üzere 133 araç görevlendirilirken 728 güvenlik mensubu görev yapacak.”
Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hüseyin Altuntaş’ın da katıldığı toplantı, Referandumda alınacak tedbirlerin değerlendirilip görüşülmesi ile sona erdi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .