Kırşehir’de plastik cerrahi doktoru yok, kadın doğum uzmanı doktor açığı artıyor

Kırşehir’de plastik cerrahi doktoru yok, kadın doğum uzmanı doktor açığı artıyor

09.10.2018

Sağlık Müdürü Türkoğlu, doktor sıkıntılarının çözümü için bakanlık nezdinde girişim yaptıklarını açıkladı Kırşehir’de plastik cerrahi doktoru yok, kadın doğum uzmanı doktor açığı artıyor Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bazı branşlarda ve özellikle kadın-doğum uzmanı doktor ihtiyacının giderek artması büyük sıkıntılara neden oluyor. Özellikle Suriyelilerin yoğunluğunu hisseden Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve […]

Sağlık Müdürü Türkoğlu, doktor sıkıntılarının çözümü için bakanlık nezdinde girişim yaptıklarını açıkladı

Kırşehir’de plastik cerrahi doktoru yok, kadın doğum uzmanı doktor açığı artıyor

Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bazı branşlarda ve özellikle kadın-doğum uzmanı doktor ihtiyacının giderek artması büyük sıkıntılara neden oluyor.
Özellikle Suriyelilerin yoğunluğunu hisseden Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kadın-doğum bölümünde uzun kuyrukların oluştuğu, bu nedenle pek çok hastanın bazı günler muayene ya da kontrol bile olamadan hastaneden ayrılmak zorunda kaldığı bildirilirken, konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Kırşehir sağlık Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, “Kırşehir’de önemli bir doktor sıkıntımız yok. Ancak 5 doktorla hizmet verdiğimiz kadın-doğuma en az iki, plastik cerrahiyeye de en az bir doktor ihtiyacımız var. Bu konuda Sağlık Bakanlığımıza gerekli başvurularımızı yaptık, atama bekliyoruz” dedi.
Kırşehir’de özellikle döner sermayeden doktorların paylarının her geçen gün düşmesi ile birlikte pek çok branştaki uzman doktorun Kırşehir’den ayrılması da diğer doktorların yükünün artmasına neden oluyor.
Bölgesinde yılda 1,5 milyon hastaya sağlık hizmeti veren, adeta bölge hastanesinde konumunda olan Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde daha önce üç doktorun hizmet verdiği plastik cerrahi bölümünde doktor sayısının 1’e düştüğü, bu doktorun da 10 gün önce Kırşehir’den ayrılması ile doktorsuz kalması da hastaların yoğun şikayetlerine neden oluyor.
Öte yandan, hastanelerde Suriyeli hastalara öncelik verildiği gibi duyumların kendisine geldiğini hatırlatan Sağlık Müdürü Türkoğlu, böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını, her hastanın muayene için aldığı sıraya göre her türlü muayene ve tetkiklerinin yapıldığını söyledi.
Kırşehir’in Türkiye ortalamasının üstünde bir ambulansa sahip olduğunu, 30 ambulans ile hizmet vermeye çalıştıklarını, bu yıl da ambulans yenilemek için Sağlık Bakanlığı’na talepte bulunduklarını belirten Sağlık Müdürü Suat Türkoğlu, ancak bakanlığın tasarruf tedbirleri gerekçesi ile buna şimdilik sıcak bakmadığını ifade etti.
Kırşehir’e yapılacak 200 yataklı ek hastane binasının proje çalışmalarının da devam ettiğini belirten Sağlık Müdürü Türkoğlu, projenin onaylanmasının ardından ihaleye çıkacaklarını söyledi.
(HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .