KIRŞEHİR’DE PETLAS DA OLMASA NE OLACAK?

KIRŞEHİR’DE PETLAS DA OLMASA NE OLACAK?

15.03.2018

Kırşehir, Petlas sayesinde yüksek ihracat rakamına ulaşan iller arasında yer aldı…

19 milyon dolarlık ihracatı, Şubat ayında 22 milyon dolara yükselten Kırşehir, Petlas sayesinde yüksek ihracat rakamına ulaşan iller arasında yer aldı.
2018 yılı Ocak ayında 19 milyon 706,27 dolar ihracat, Şubat ayında 22 milyon 45,57 dolara yükseldi ve iki ayda toplam ihracat, 41 milyon 751,84 dolar olmuştu.
Ocak ayına göre ihracatı yüzde 11 oranında artan Kırşehir’de 22 milyon dolarlık ihracatın 18 milyon 972,93 dolarını otomotiv endüstrisi, yani Petlas yaptı.
Şehrimiz Gölhisar Mahallesi’nde bulunan, son yıllarda yaptığı büyük yatırımlarla hem lastik çeşidini ve kalitesini arttıran, çalışan sayısını 3 binlere çıkartan Petlas Lastik Fabrikası’nın ülke ekonomisin ve Kırşehir ekonomisine sağladığı katkı dikkat çekiyor.
Kırşehir’de yatırımlarını her geçen gün arttıran ve bununla birlikte yeni bir yatırım hazırlığında bulunan Petlas’ın başarısını Kırşehir’in başarısı olarak gören Milletvekilleri Mikâil Arslan ve Salih Çetinkaya bu çerçevede Petlas yöneticileri ile sık sık bir araya geliyor ve yapacakları her türlü yatırımda yanlarında olduklarını ifade ediyorlar.
Geçtiğimiz günlerde Bölgesel Amatör Lig’de şampiyonluk mücadelesi veren Kırşehir Belediyespor’a da 100 bin liralık maddi yardımda bulunan Petlas yöneticileri, şehrimize Abdülkadir Özcan Fen ve Sosyal Bilimler Proje İmam Hatip Lisesi’ni kazandırmışlardı.
Petlas’ın Kırşehir ve ülke ekonomisine sunduğu katkıları takdirle karşılayan Kırşehirliler “İyi ki Petlas var Kırşehir’de. Bu kuruluşumuz da olmasa Kırşehir köy olacak” dediler.
2018 yılı Şubat ayında, iller bazında da çok önemli başarılara imza atıldı. Şubatta 22 milyon dolarlık ihracatı ile Kırşehir, bugüne kadarki aylık bazda en yüksek ihracat rakamını gerçekleştirdi.
Bunun yanı sıra aralarında İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Gaziantep gibi Türkiye’nin önemli sanayi ve ihracat merkezi konumunda olan illerin de yer aldığı 29 il, 2018 yılında şimdiye kadarki en yüksek şubat ayı ihracatına imza attı.
Şubat ayında çift haneli artış ile ihracat rekoru kıran Türkiye, sektörel bazda da önemli başarılar elde etti.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ihracatın Şubat ayı karnesi rekorlarla dolu. Buna göre, son zamanlarda büyük bir atılım gerçekleştirerek Türk ihracatın sırtlayan otomotiv sektörü Şubat ayında gerçekleştirdiği 2,8 milyar dolar ihracat ile tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı. Aynı durum süs bitkileri ve mamulleri sektörü için de geçerli. Bu sektör Şubat’ta 15 milyon dolarlık rekor ihracat rakamını yakaladı. Böylece dünyada 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Türk çiçeği tercih edildi.
Diğer taraftan tüm zamanların en yüksek Şubat ayı ihracatına imza atan 6 sektör daha yer aldı. Makine ve aksamları sektörü 548 milyon dolar, mobilya, kağıt ve orman ürünleri 398 milyon dolar, savunma ve havacılık sanayii 150 milyon dolar, deri ve deri mamulleri 145 milyon dolar, meyve sebze mamulleri 118 milyon dolar ve zeytin ve zeytinyağı sektörü 58 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.
Şehrimiz ihracatında otomotiv endüstrisi başı çekerken, Kırşehir’de 22 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı sektörler içerisinde “Çelik, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Deri ve Deri Mamulleri, Diğer Sanayi Ürünleri, Elektrik Elektronik ve Hizmet Fındık ve Mamulleri, Halı, Hazırgiyim ve Konfeksiyon, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, İklimlendirme Sanayii, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Kuru Meyve ve Mamulleri, Madencilik Ürünleri, Makine ve Aksamları, Meyve Sebze Mamulleri, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, Otomotiv Endüstrisi, Savunma ve Havacılık Sanayii, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Tekstil ve Hammaddeleri, Yaş Meyve ve Sebze, Zeytin ve Zeytinyağı” bulunuyor.
Ülkelere göre ihracatta da yeni zirveler yakalandı. Şubat ayında İtalya, Belçika, Slovenya, Portekiz, Avustralya gibi ülkelere ihracat, tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı. Ayrıca şubat ayında 51 ülke ve bölgede ihracat rekorları kırıldı. Bu listede Almanya, İngiltere, ABD, İspanya, Hollanda gibi dünya devi ülkelerin yanında, Orta Doğu’da Katar, Güney Amerika’da Şili, Afrika’da Fildişi Sahili gibi dünyanın her bölgesinden ülkeler yer alıyor.
Kırşehir’de Şubat ayında 2 milyon 456,97 dolar ile geçtiğimiz yıla göre yüzde 66,93 oranında artışın olduğu Almanya’ya ihracat, 1 Ocak-28 Şubat 2018 tarihlerinde de geçtiğimiz yıla göre yüzde 60 artışla 4 milyon 534,22 dolar oldu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin ihracatının 2017 yılında dünya ticaretinden yüzde 0,9 pay alarak bugüne kadarki en yüksek seviyeye çıktığını hatırlattı. Büyükekşi, “2018 yılında çift haneli ihracat artışı ile bu oranı çok daha yukarılara çıkararak dünya ticaretindeki konumumuzu güçlendirmeye devam edeceğiz. Ülke olarak bu başarıları gerçekleştirirken, yeni yatırımlarla kapasitelerini yukarılara çıkaran sektörlerimiz ve bu yatırımlarla üretimlerini sürekli olarak artırmaya devam eden illerimiz de her ay yeni ihracat başarılarına imza atmaya devam edecekler. Böylelikle, daha güçlü ve kaliteli üretim ile, ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkelere de her geçen ay daha yüksek rakamlarda ihracat yaparak rekorlarımıza yenilerini eklemeye devam edeceğiz” dedi.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .