Kırşehir’de otopark sorunu giderek artıyor

Kırşehir’de otopark sorunu giderek artıyor

11.09.2018

Yollar daraltıldı, kaldırımlar genişletildi, buna bir de sorumsuz sürücüler eklenince Kırşehir’de otopark sorunu giderek artıyor Kırşehir Belediyesi tarafından yol ve kaldırım düzenlemeleri çalışmalarında sona gelirken, otopark sorunu da büyük boyutlara çıktı. Ankara Caddesi, Terme Caddesi, Lise Caddesi, Atatürk Caddesi ve Prof. Dr. Mehmet Ali Altın Bulvarı’nda yol boylarına birer sıra araç park yapılırken, yolda durup […]


Yollar daraltıldı, kaldırımlar genişletildi, buna bir de sorumsuz sürücüler eklenince

Kırşehir’de otopark sorunu giderek artıyor

Kırşehir Belediyesi tarafından yol ve kaldırım düzenlemeleri çalışmalarında sona gelirken, otopark sorunu da büyük boyutlara çıktı.
Ankara Caddesi, Terme Caddesi, Lise Caddesi, Atatürk Caddesi ve Prof. Dr. Mehmet Ali Altın Bulvarı’nda yol boylarına birer sıra araç park yapılırken, yolda durup alışveriş yapmak mümkün olmuyor. Kaldırımların genişletilip, yolların daraltılmasıyla bu sorun adeta ayyuku çıktı. Kamyon, kamyonet ya da tırların da şehir içinden geçtiği sırada araç kullanmak ta büyük sıkıntılara neden oluyor.
Yolların daraltılıp, kaldırımların genişletilmesine esnaflar ve araç sahipleri adeta varyansın ederek, “Otomobille durup alışveriş yapmak mümkün olmuyor. Çünkü yollar daraltıldı, bazen iki araç bile yan yana geçemiyor. Geçse ya yanındaki aracı sürtüyor, ya da kaldırımları. Gidin şu Atatürk Caddesi’ndeki kaldırımlara, çoğu lastik sürtmesi nedeniyle kararmış durumda. Belediye Başkanımızın Sayın Yaşar Bahçeci’nin kaldırım ve yol çalışmaları şehrimize güzel bir görünüm kattı. Ancak keşke yollar bu kadar daraltılıp, kaldırımlar genişletilmese idi. Bu şartlarda bu yapılan hizmet trafik sorununu daha da arttırdığı için bir süre sonra yeniden kaldırım ve yollar düzeltilmek zorunda kalacak. Bu da Belediyemize artı bir yük getirecektir” diye konuştular.
Kırşehir’de herkesin otomobille çarşıya gelmesi nedeniyle trafikte büyük yoğunluk yaşanırken, yaz tatili nedeniyle başka illerden yaşayanlar ile yurt dışındaki gurbetçilerin yıllık izinlerini geçirmek için şehrimize gelmesi ile trafik adeta arap saçına dönerken, yıllık izinlerini geçirenlerin Kırşehir’den ayrılması ile bu yoğunluğun bugünlerde azaldığı gözlemleniyor.
Önümüzdeki hafta okulların açılması ile birlikte trafiğin daha da artacağını belirten vatandaşlar, trafik sorununun olmadığı Kırşehir’de bu sorunun giderek artması karşısında yetkililerin hiçbir çalışma yapmamasına da anlam veremediklerini ifade ettiler.
Bu arada sorumsuz sürücülerin rastgele yere araçlarını park etmesi de trafikte büyük sorunların yaşanmasına neden oluyor. Kırşehir Sebze Pazarı altında otopark bulunmasına rağmen, bazı kişilerin araçlarını yol kenarlarına bırakması, ya da pazarcıların traktör ve kamyonetlerini yola park edip satış yapmaları trafiğin tıkanıp aksamasına neden olurken, bu konuda Belediye Zabıtası ekiplerinin hiçbir çalışma yapmaması da tepkiyle karşılanıyor.
Belediye’nin şehir merkezinde otopark sorunu kısa sürede çözümlemesi gerektiğini de belirten vatandaşlar, yeni yapılacak inşaatlarda mutlaka otopark şartını uygulamasını istediler.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NDAN OTOPARK KARARI
Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Otopark Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, cephesi 9 metreden veya alanı 250 metrekareden küçük, mimari ve alan yetersizliği nedenleriyle kısmen otopark yapılabilen parsellerde, otopark ihtiyacının en az yarısının parselinde karşılanabilmesi halinde konut için gereken asgari otopark ihtiyacı yüzde 50 oranında azaltılabilecek.
“Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, otopark ihtiyacı kısmen veya tamamen parselinde karşılanamayan durumlarda düzenlemeye gidilerek, “Taşıt asansörü veya mekanik otopark sistemleri de kullanılmasına rağmen, binanın bodrum katında ve parselinde otopark yapımına engel olabilecek teknik bir zaruretin ilgili kamu kuruluşu ya da üniversitelerce düzenlenecek rapor dikkate alınarak idaresince tespit edilmesi.” hükmü yürürlükten kaldırıldı.
Ayrıca cephesi 9 metreden veya alanı 250 metrekareden küçük olan, mimari ve alan yetersizliği nedenleriyle kısmen otopark yapılabilen parsellerde, otopark ihtiyacının en az yarısının parselinde karşılanabilmesi halinde konut için gereken asgari otopark ihtiyacı yüzde 50 oranında azaltılabilecek. Otopark Yönetmeliği 15 Eylül 2018 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihten önce, noter onaylı inşaat yapım sözleşmesi düzenlenmiş, imar durum belgesi ve istikamet rölövesi alınarak yapı ruhsatı başvurusu yapılmış olan yapılarda, talep edilmesi halinde önceki yönetmeliğe göre uygulama yapılma imkanı da sağlanacak. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .