Kırşehir’de öncü fakülte: Fen-Edebiyat

Kırşehir’de öncü fakülte: Fen-Edebiyat

12.09.2017

Dekan Prof. Dr. Nadir İlhan: “Hedefimiz, yeniliğe açık yüzüyle tercih edilebilir bir fakülte olmak”

Yetiştirdiği bilim insanları ve onlar aracılığıyla yürütülen bilimsel faaliyetlerle ülkemizin geleceğine önemli katkılar sağlayan Fen-Edebiyat Fakülteleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin Kırşehir’de öncü fakülte olduğunu söyledi.
Temel bilimler ile beşeri ve sosyal alanlarda yürütülen öğretim faaliyetleriyle ülkemizin bilim insanlarını yetiştiren fakültelerin başında yer alan Fen-Edebiyat Fakültesi’nin yeni eğitim-öğretim yılı itibarıyla farklı çalışmalara imza atacağını belirten Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan, “Fen-Edebiyat Fakültesi, Bakanlar Kurulunun 5 Ekim 1999 tarih ve 99/13517 sayılı kararı ile Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının 22 Şubat 2000 tarih ve 3578 sayılı yazılarıyla Gazi Üniversitesine bağlı olarak kurulmuştur. Fakültemiz daha sonra 01.03.2006 tarih ve 5467 sayılı kanun ile kurulan Ahi Evran Üniversitesine bağlanmıştır. 2000-2001 eğitim-öğretim yılında Türk Dili ve Edebiyatı ile Biyoloji Bölümleri açılmış ve her bölüme 30’ar öğrenci alınmıştır. 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Fizik ve Matematik Bölümlerinin açılmasıyla fakültemizdeki bölüm sayısı dörde çıkmıştır. 2003-2004 eğitim-öğretim yılında Matematik ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin ikinci öğretimleri ile Tarih Bölümü açılarak öğrenci alınmıştır. Fakültemiz ilk mezunlarını Haziran 2004’te vermiştir. Fakültemiz 30 Mayıs 2011 tarihinde Üniversitemiz Bağbaşı Yerleşkesindeki yeni binasına taşınmıştır” bilgisini verdi.
Fen-Edebiyat Fakültesi’nin fiziki imkânlarının geniş olduğunu belirterek, öğrencilerin ders saatleri dışında etkinlik yapabilecekleri alanların mevcut olduğunu belirten Dekan Prof. Dr. Nadir İlhan, “Fakültemizde 18 derslik, 8 amfi, 3 bilgisayar laboratuvarı ile 3 Antropoloji, 3 Arkeoloji, 9 Moleküler Biyoloji ve Genetik, 4 Coğrafya, 6 Fizik, 7 Kimya olmak üzere toplam 35 laboratuvar bulunmaktadır. Ayrıca 16 adet idari büro, 126 adet öğretim elemanlarına ait oda, 10 adet bölüm toplantı salonu ve 4 adet bölüm seminer salonu bulunmaktadır. Fakültemizde 2 adet çok amaçlı konferans salonu, 1 adet öğrenci kantini mevcuttur. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü bünyesinde faaliyet gösteren Araştırma Kütüphanesinde on bine yakın kitap bulunmaktadır. Fakültemiz, bünyesindeki 12 profesör, 26 doçent, 41 yardımcı doçent, 36 araştırma görevlisi, 3 öğretim görevlisi ve 3 uzmanla üniversitemizin en fazla akademik personeli barındıran birimdir” şeklinde fiziksel durumla ilgili bilgiyi kamuoyuyla paylaştı.
ÖNCÜ FAKÜLTE

Fen-Edebiyat Fakültesi’nin lisansüstü eğitimde de Ahi Evran Üniversitesi’nin öncü fakültesi olduğunu belirten Dkena Prof. Dr. Nadir İlhan, fakültenin bölümlerine ilişkin şu bilgileri aktardı:
“2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibarı ile fakültemizde; Antropoloji, Arkeoloji, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik olmak üzere toplam on iki bölümümüz mevcuttur.
“Mevcut Bölümlerimiz içerisinde Antropoloji, Arkeoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerimiz açık olup eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Bölümlerimiz içerisinde Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin ikinci öğretimleri de açıktır. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Felsefe Bölümü 60, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 40 öğrenciyle eğitim öğretime başlayacaktır.
“2017-2018 eğitim-öğretim yılı öğrenci tercihlerinde aktif bölümlerimizin doluluk oranı % 100 civarındadır. Büyük oranda bölüm tercih etmeyen öğrencinin olduğu bir dönemde fakültemizin doluluk oranın yüksekliği, bölümlerimizdeki akademik kadrolarımızın yeterliliği ve mezun ettiğimiz öğrencilerimizin alan bilgisi sınavlarındaki başarılarının bir sonucudur. Ancak Fizik, Kimya gibi bazı bölümlerin Türkiye genelinde tercih edilmemesi; Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerimizin de henüz öğrenci almamış olması sebebiyle fakültemizdeki öğrenci sayısı istediğimiz oranda değildir.
“Öncelikli hedefimiz öğrencisi olmayan mevcut bölümlerimizi aktif hâle getirmektir. Daha sonra da yeni bölümlerin açılması planlanmaktadır. Bu bağlamda Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerine ihtiyacımız olan öğretim üyelerinin istihdamını müteakip bu bölümlere 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde öğrenci alınabilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülecektir. Fen-Edebiyat Fakültesi Lisansüstü eğitimde de üniversitemizin öncü fakültesidir.
“Aktif bölümlerimizin tamamında yüksek lisans programları mevcuttur. Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Matematik, Fizik, Biyoloji ve Kimya ana bilim dallarında doktora programları bulunmaktadır. Üniversitemizin doktora programlarından ilk mezunları fakültemiz ana bilim dallarından mezun olmuştur.”

BİLİMSEL VE AKADEMİK ÇALIŞMALARLA
NİTELİKLİ ÖĞRENCİ YETİŞTİRİLİYOR

Fen-Edebiyat Fakültesi’nde öğretim üyelerinin nitelikli öğrenciler yetiştirme yanında bilimsel ve akademik çalışmalar da yaptığını belirterek, “Fakültemizde 2016-2017 eğitim-öğretim yılı içerisinde “Yaşlılık Kongresi, DNA ve Genom Günleri Kongresi, OMTSA 2017” gibi uluslararası kongreler düzenlenmiştir. Öğrencilerimizin bölümlerindeki eğitim-öğretimleri yanında kişisel ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla “Ömer Tuğrul İnancer’in katılımıyla Türk Edebiyatında Tasavvuf, Prof. Dr. İbrahim Kavaz’ın katılımıyla İstiklal ve İstikbal Mücadelemizin Tanığı Mehmet Akif Ersoy” gibi konferanslar düzenlenmiştir. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin hazırladığı “Anka Kuşunun Kanadında” ismiyle şiir gecesi ve müzik dinletisi gerçekleştirilmiştir” diyerek, fakültede düzenlenen etkinlikleri anlatan Dekan Prof. Dr. Nadir İlhan, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin hedef ve projelerini şöyle açıkladı:
“Öğrencilerimizin daha nitelikli yetiştirilebilmesi için Bologna Süreci kapsamında bölümlerin eğitim müfredatlarının güncellenmesi ile daha etkin bir eğitim-öğretim süreci hedeflerimiz arasındadır. Fakültemiz öğretim elemanlarının ulusal ve uluslararası alanlardaki çalışmalarını destekleyerek fakültemizin diğer Fen-Edebiyat Fakülteleri arasında üst sıralarda yer almasını sağlamak; öğretim elemanlarını ve öğrencilerini sosyal ve bilimsel faaliyetlerinde destekleyip teşvik etmek; yeniliğe açık yüzüyle tercih edilebilir bir fakülte olmak diğer hedeflerimiz arasındadır. Fakültemiz bölümlerince sempozyum, kongre gibi etkinliklerin düzenlenmesi teşvik edilecektir. 2018 yılının içerisinde ‘Anadolu’da Türk Yazı Dilinin Gelişimi-Aşık Paşa’ genel başlığıyla uluslararası bir sempozyum planlaması yapılmış olup bu bağlamda çalışmalarımız devam etmektedir.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .