Kırşehir’de okullar açıldı, ev kiraları artıyor

Kırşehir’de okullar açıldı, ev kiraları artıyor

21.09.2018

Kırşehir’den üniversite tercih eden öğrenciler kayıtlarını yaptırmak için gelirken, ev kiralarında da öğrencilerin gelmesiyle birlikte artış oldu. Kırşehir’de kira fiyatları üniversiteli öğrencilerin gelmeye başlamasıyla birlikte arttı. Üniversite eğitimini ilimiz Kırşehir’de yapacak öğrencilerin gelmesini fırsat bilen ev sahipleri, kiralarda fiyat artışına giderken, ev tercihinde özellikle merkeze yakın ve merkezdeki evler tercih ediliyor. Eşyalı evlerin 800 ile […]


Kırşehir’den üniversite tercih eden öğrenciler kayıtlarını yaptırmak için gelirken, ev kiralarında da öğrencilerin gelmesiyle birlikte artış oldu. Kırşehir’de kira fiyatları üniversiteli öğrencilerin gelmeye başlamasıyla birlikte arttı.
Üniversite eğitimini ilimiz Kırşehir’de yapacak öğrencilerin gelmesini fırsat bilen ev sahipleri, kiralarda fiyat artışına giderken, ev tercihinde özellikle merkeze yakın ve merkezdeki evler tercih ediliyor. Eşyalı evlerin 800 ile bin lira arasında kiraya verildiği şehrimizde, eşyasız olarak da 600 ile 800 TL arasında kiralık evler bulunuyor.
Yurt ve apart sayısının yetersiz olması dolayısıyla ev arayışına giren öğrenciler, fiyat artışı ile birlikte sıkıntı çekerken, 5-6 kişilik gruplarla bir arada da evler tutularak, öğrenciler birbirlerine maddi açıdan destek oluyor.
Kırşehir’de kira fiyatlarındaki artışla ilgili bilgiler veren Kırşehirli emlakçılardan Nuri Amcaoğlu “Döviz kurundaki artışla birlikte inşaat maliyetleri ve dolayısıyla konut fiyatları da arttı. Ayrıca konut kredi oranları da yüksek olunca vatandaşın konut alması zorlaştı. Konut fiyatlarıyla birlikte kira fiyatlarında artış var. Üniversite öğrencilerin Kırşehir’e gelmesiyle kira fiyatlarında bir artış var. Talepten dolayı artış söz konusu. Öğrenciler genellikle apartları tercih ediyorlar. Apartlar da dolduğu için evlere yöneliyor. Bu da fiyatlarda artış olmasına neden oldu. Fiyatlar 600 ile 800 arasında değişiyor. Tek olarak tutulan evler 1+1 ve bu şekildeki evler de yok denecek kadar az durumda. Eşyalı evler daha çok tercih ediliyor. Öğrenciler için eşya almak bir külfet oluyor ve eşyalı evi tercih ediyorlar. Fakat eşyalı evler de çok az bulunuyor. Eşyalı evlerin fiyatları da 800 ile bin lira arasında oluyor” dedi.
Bu arada Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın yoğun çaba göstererek yap-işlet-devret modeli ile üniversiteye kazandırdığı ve öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak olan 2 bin 664 yataklı öğrenci yurdunda taşınma işlemi tamamlandı.
Ahi Evran Üniversitesi Merkez Bağbaşı Yerleşkesinde 3 blok halinde 45 bin 516 metrekare alan üzerine inşa edilen öğrenci yurdu, barınma ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra öğrencilerin sosyal aktivitelerini gerçekleştireceği alanları da kapsıyor.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, göreve başladığı gün öğrencilerin barınma sorunları olduğunu ve çok sayıda öğrencinin bu sorundan dolayı kayıt sildirdiğini öğrenir öğrenmez barınma sorununu çözmeye yönelik planlamalar yaparak bunu bugün çözüme ulaştırdıklarını söyledi. Barınma sorununun üniversitelerin tercih edilme oranını etkilediğini dile getiren Rektör Karakaya, bu sorunun çözülmesiyle birlikte Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin daha fazla tercih edileceğini belirtti.
İnsan odaklı bir anlayışa sahip olduklarını söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrencilerle devamlı iletişim halinde olduğunu kaydetti. Her öğrenciye kapılarının açık olduğunu anlatan Rektör Karakaya, yeni yurdun şehrimize, üniversiteye ve öğrencilerine hayırlı olmasını diledi.
OKULLAR AÇILDI, KONUT KİRALARI YÜKSELDİ
Öte yandan yapılan araştırmada 2018 – 2019 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte ev kiralarında yükseliş olduğu tespit edildi.
Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte ev kiralarına ne kadarlık zam uygulanacağı merak konusu oldu. Kira artış oranları, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay açıkladığı yıllık üretici fiyatları endeksine (ÜFE) göre hesaplanıyor. Artış oranına ulaşmak için son 12 aylık ÜFE rakamlarının ortalaması alınıyor. Borçlar Kanunu’na göre, ev sahibi kiraya ÜFE’nin üzerinde zam yapamıyor.
TÜİK’in açıkladığı Ağustos verilerine göre, yurt içi üretici fiyatları geçen ay yüzde 6.60 artarken, yıllık ÜFE yüzde 32.13 olarak hesaplandı. Böylelikle ülke çapında kira artış oranları bir yılda yaklaşık yüzde 60 yükseldi. 2018’in ilk sekiz ayında ise kira zammı artışı yüzde 10 oldu. Buna göre son 12 ayın yıllık ÜFE ortalamasına göre belirlenen Eylül 2018 kira artış oranı yüzde 18.78 olarak belirlendi. Bu oranın Mart 2004’teki yüzde 19.18’lik artıştan sonraki en yüksek oran olduğu ortaya çıktı. Yaz aylarına bakıldığında ise Haziran ayında yüzde 15,80 olan kira artış oranı Temmuz ayında yüzde 16,57’ye, Ağustos ayında ise yüzde 17,41 TL’ye tırmandı.
MTM’nin yapmış olduğu araştırmada emlak kiralama haberlerinin 1 Ağustos – 15 Eylül tarihleri arasında bin 855 adet olduğu görüldü.
Üniversite sınav sonuçları açıklandı, öğrenciler kiralık ev arayışına başladı Eğitim öğretim sezonunun açılması ile öğrenciler, üniversitelerin bulunduğu şehirlere gitmeye başladı. Yurt ve kiralık daire arayışlarını sürdüren öğrenciler, Hürriyet Emlak verilerine göre en çok 2+1 kiralıkları tercih ediyor. Ev kiraları İstanbul, İzmir ve Ankara’da ortalama yaklaşık 1.600 ile 2.100 TL’den başlarken, öğrencilerin üniversite seçiminde en çok tercih ettiği şehirlerden Eskişehir ve Bursa’da da kiralık fiyatları benzer bir ortalamada seyrediyor. Kira fiyatlarının en düşük olduğu semtler ise, İstanbul’da 1.155 TL ortalama ile Avcılar, Bursa’da ortalama 979 TL ile Nilüfer-Dumlupınar, Ankara’da 868 TL ortalama ile Sincan, İzmir’de 1.284 TL ortalama ile Gaziemir, Eskişehir’de ise 793 TL ortalama ile Odunpazarı oldu.
Üniversiteden sonra şimdi de kalacakları yer konusunda tercih yapmak zorunda kalan öğrencilere dair medyada toplam 410 bin 507 haberin yer aldığı belirlendi
Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt ücretlerinde zam yapılmadı Özel yurtların kiralık konutlarla eşdeğer fiyatlarda olması, öğrencilerin eve çıkmasına sebep oluyor. Öğrenciler genellikle sosyal alanlara, okula ve merkezlere rahat ulaşabilecekleri yerleri tercih ediyor. Hem kirayı ortak ödeyecek ev arkadaşı olması hem kendi yaşantısı olması öğrencilerin yurtlardan ziyade kiralık konutlara yönelmesini sağladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), her yıl olduğu gibi bu yılda öğrencilere barınma desteği vermeye devam ediyor. 2018 yılında ilk kez üniversiteye yerleşen ve eğitim alacakları şehirlerdeki KYK yurtlarının barınma imkânlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuru yaptığı KYK yurtları için sonuçlar, üniversiteli adaylarının erişimine açıldı. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .