Kırşehir’de Okul Dostu, Okul Projesi

Kırşehir’de Okul Dostu, Okul Projesi

28.04.2015

Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı: “Engelliliğin önlenmesine katkıda bulunmayı, 231 okul ve kurumumuzdaki 4 bin 301 personel ve 42 bin 12 öğrencinin konu hakkındaki bilgi eksikliğinin giderilmesini ve engellilere bakış açısının iyileştirilmesi amaçlamaktadır.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında desteklenen projelerden bir tanesi olan ve Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Engelli Dostu Okul Projesi”nin açılış toplantısı Ağalar Konağı’nda yapıldı.

Toplantıya Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ve diğer daire müdürleri katıldı. Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı yaptığı sunumda şunları söyledi:

Okul Dostu, Okul Projesi (2) copy
“Projemiz, engellilik konusunda; Farkındalık oluşturmayı, Engellilerin psiko-sosyal ve tıbbi rehabilitasyonuna yardımcı olmayı Engelliliğin önlenmesine katkıda bulunmayı, 231 okul ve kurumumuzdaki 4 bin 301 personel ve 42 bin 12 öğrencinin konu hakkındaki bilgi eksikliğinin giderilmesini ve engellilere bakış açısının iyileştirilmesi amaçlamaktadır. Personel ve öğrencilerimizin; engellilik çeşitleri, engelli bireylerin psikolojisi, engelli bireylerin hakları engelli bireylerle ilgili mevzuat hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları hedeflenmektedir. Çünkü engelli olmayan herkes birer engelli adayı olduğunu unutmamak gerekir.”
Proje kapsamında; Engelli Dostu Okul Projesi’nin ve bundan sonra Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacak diğer EDES projelerinin tanıtımında ve yaygınlaştırılmasında kullanılacak www.kirsehiredes.org web sitesi hazırlandı.
Proje kapsamında Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü binasında; kuruma gelen engellilerin kamu hizmetlerine daha hızlı erişebilmeleri için, Engelli Hakları Danışma Birimi oluşturuldu. Bu birimde bir engelli personelin görev aldığı açıklandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .