Kırşehir’de okul alışverişi telaşı

Kırşehir’de okul alışverişi telaşı

05.09.2019

Döviz kurundaki artışların ardından okul kıyafetleri ve kırtasiye ürünleri el yakıyor! Kırşehir’de okul alışverişi telaşı 2019-20120 Eğitim ve Öğretim yılının 9 Eylül Pazartesi günü başlayacak olması nedeniyle Kırşehir’deki veliler okul alışverişine başladılar. Yeni eğitim-öğretim yılı için veliler çocuklarının okul ihtiyaçlarını almak için mağazalara yönelirken, esnafın da yüzü gülmeye başladı. Kırşehir il genelindeki okullarda öğrencilerin, okul […]

Döviz kurundaki artışların ardından okul kıyafetleri ve kırtasiye ürünleri el yakıyor!

Kırşehir’de okul alışverişi telaşı

2019-20120 Eğitim ve Öğretim yılının 9 Eylül Pazartesi günü başlayacak olması nedeniyle Kırşehir’deki veliler okul alışverişine başladılar.
Yeni eğitim-öğretim yılı için veliler çocuklarının okul ihtiyaçlarını almak için mağazalara yönelirken, esnafın da yüzü gülmeye başladı. Kırşehir il genelindeki okullarda öğrencilerin, okul idarelerin belirlediği üniforma ile okula gitmesinin kararlaştırmasının ardından veliler, çocuklarını yanlarına alarak çarşı pazar gezerek fiyat ve kalite araştırması yaparak eksiklerini gidermek için alışveriş yapmayı başladı.
Okul alışverişi hareketliliğinin başladığını belirten esnaflar, geçen sene ile bu sene arasında ürünlerde yüzde 50’ye varan bir artış olduğunu, bunun da döviz kurlarındaki artışın maliyetleri etkilemesinden kaynaklandığını ifade ettiler.
Kırşehir’de okul kıyafeti satan bazı mağazaların fiyatlarını çok yüksek bulan veliler, tekelleşme yaşanmaması için daha çok okul kıyafeti satan mağazaların olması gerektiğini belirtirlerken, şehrimizde 53 yıldır kırtasiyecilik yapan Alaattin Kırtasiye’nin sahiplerinden Ramazan Karabulut, kırtasiye sezonunun başladığını, çanta fiyatlarının ise 40-120 lira, beslenme çantasının 15-40 lira arasında değiştiğini, dolardaki artışın her sektörü olduğu gibi kırtasiye sektöründe de fiyatların artmasına neden olduğuna dikkati çekti.
YENİ BAŞLAYACAK BİR ÖĞRENCİNİN MASRAFI 400 TL İLE 800 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR
Yeni başlayacak bir öğrencinin ortalama masrafı 400 TL ile 800 TL arasında değişiyor. Veliler fiyatların yüksek olmasından şikayetçi olsa da okul kıyafeti satan mağazalar ve kırtasiyeciler fiyatların kendilerinden değil, döviz kurundaki artışın maliyetleri arttırmasından kaynaklandığını söylüyor.
Çocukları ile birlikte okul alışverişine çıkan veliler, bütçelerine uygun alışveriş yapmaya çalışıyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala okul alışverişi telaşına düştüklerini belirten bir veli, yeni başlayacak çocukları için alışverişe çıktıklarını söyledi.
Çocuklarının okul kıyafeti, kırtasiye malzemeleri giderleri için ortalama 400-800 TL gibi bir masraf harcadıklarını belirten veliler, daha eksiklerin olduğunu ve eksik malzemeleri gidermeye çalıştıklarını dile getirdiler.
Okul kıyafeti satan mağaza sahipleri ise satışlardan memnun. Okulların açılmasına sayılı günler kala yoğunluğun başladığını belirten çarşı esnafları, özellikle son günlerde yoğunluğun giderek arttığını söylediler.
Mağazalarında her okulun formasının bulunduğunu belirten esnafların fiyatların 120 ile 250 lira arasında değiştiğini, her bütçeye uygun kıyafet bulunduğunu ifade ettiler.
KIRTASİYE FİYATLARI DA ARTTI
Okul kıyafeti satan mağazaların yanı sıra kırtasiyelerde de yoğunluk başladı. Anasınıfı ve 1.sınıf öğrencilerinin Pazartesi günü okula başlaması nedeniyle çanta, defter, kalem ve silgi satışlarında artış yaşandı.
“Kırşehir Çiğdem” gazetesi olarak kırtasiye fiyatlarını da inceledik. Geçtiğimiz seneye göre kırtasiye fiyatlarında yüzde 50 civarında bir artış olduğunu ifade eden Alaattin Kırtasiye sahibi Ramazan Karabulut, toptancıların kırtasiye malzemelerine yüzde 50 zam yapmasına rağmen bunu fiyatlara yansıtmamak için her türlü fedakârlığı yaptıklarını söyledi.
Kırtasiye ürünlerinin çoğunun ithal olduğunu, döviz kurundaki artışa paralel olarak arttığını ifade eden Karabulut; “Okulların açılmasına sayılı günler kala bizde de hareketlilik başladı. Son günlerde biraz yoğunluk var. Her okul açılış dönemi öncesi bu yoğunluğu yaşıyoruz. Fiyatlar döviz kurundaki artışa paralel arttı. Ama biz bütün imkânlarımızı zorlayarak en uygun fiyata ürün satmaya gayret ediyoruz. İşlerimizde her bütçeye uygun çanta, defter, kalem, silgi ve her türlü kırtasiye ürünü bulunmaktadır. Çanta çeşitlerimiz 40 TL ile 120 TL, defterlerimiz en küçük 40 sayfalık 2 TL, büyük boyu ise 3 TL, kalemlerimiz 1-2 lira TL, silgilerimizde 1 ile 2 TL arasında değişiyor” dedi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .