Kırşehir’de okul alışverişi telaşı başladı

Kırşehir’de okul alışverişi telaşı başladı

12.09.2018

Kırşehir’de okulların başlamasına sayılı günler kala velileri okul alışverişi telaşı başladı. 17 Eylül’de başlayacak olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için veliler çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamak mağazalara yönelirken, esnafın da yüzü gülmeye başladı. Kurban Bayramı’nın hemen ardından okul telaşı başlayan veliler, çocuklarını yanlarına alarak çarşı pazar gezerek fiyat ve kalite araştırması yaparak eksiklerini gidermek için alışveriş yapmayı […]

Kırşehir’de okulların başlamasına sayılı günler kala velileri okul alışverişi telaşı başladı.
17 Eylül’de başlayacak olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için veliler çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamak mağazalara yönelirken, esnafın da yüzü gülmeye başladı.
Kurban Bayramı’nın hemen ardından okul telaşı başlayan veliler, çocuklarını yanlarına alarak çarşı pazar gezerek fiyat ve kalite araştırması yaparak eksiklerini gidermek için alışveriş yapmayı başladı.
Okul alışverişi hareketliliğinin başladığını belirten esnaflar, geçen sene ile bu sene arasında ürünlerde yüzde 50’ye varan bir artış olduğunu, bunun da döviz kurlarındaki artışın maliyetleri etkilemesinden kaynaklandığını ifade ettiler.
Kırşehir’de okul kıyafeti satan bazı mağazaların fiyatlarını çok yüksek bulan veliler, tekelleşme yaşanmaması için daha çok okul kıyafeti satan mağazaların olması gerektiğini belirtirlerken, şehrimizde 52 yıldır kırtasiyecilik yapan Alaattin Kırtasiye’nin sahiplerinden Ramazan Karabulut, kırtasiye sezonunun başladığını, çanta fiyatlarının ise 40-120 lira, beslenme çantasının 15-40 lira arasında değiştiğini, dolardaki artışın her sektörü olduğu gibi kırtasiye sektöründe de fiyatların artmasına neden olduğuna dikkati çekti.
YENİ BAŞLAYACAK BİR ÖĞRENCİNİN MASRAFI 400 TL İLE 600 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR
Pazartesi günü başlayacak yeni başlayacak bir öğrencinin ortalama masrafı ise 300 TL ile 500 TL arasında değişiyor. Veliler fiyatların yüksek olmasından şikayetçi olsa da okul kıyafeti satan mağazalar ve kırtasiyeciler fiyatların kendilerinden değil, döviz kurundaki artışın maliyetleri arttırmasından kaynaklandığını söylüyor.
Çocukları ile birlikte okul alışverişine çıkan veliler, bütçelerine uygun alışveriş yapmaya çalışıyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala okul alışverişi telaşına düştüklerini belirten bir veli, yeni başlayacak çocukları için alışverişe çıktıklarını söyledi.
Çocuklarının okul kıyafeti, kırtasiye malzemeleri giderleri için ortalama 400-600 TL gibi bir masraf harcadıklarını belirten veliler, daha eksiklerin olduğunu ve eksik malzemeleri gidermeye çalıştıklarını dile getirdiler.
Okul kıyafeti satan mağaza sahipleri ise satışlardan memnun. Okulların açılmasına sayılı günler kala yoğunluğun başladığını belirten çarşı esnafları, özellikle son günlerde yoğunluğun giderek arttığını söylediler.
Mağazalarında her okulun formasının bulunduğunu belirten esnafların fiyatların 120 ile 250 lika arasında değiştiğini, her bütçeye uygun kıyafet bulunduğunu ifade ettiler.
80 TL’ye de okul kıyafetimiz var
KIRTASİYE FİYATLARI DA ARTTI
Okul kıyafeti satan mağazaların yanı sıra kırtasiyelerde de yoğunluk başladı. Anasınıfı ve 1.sınıf öğrencilerinin Pazartesi günü okula başlaması nedeniyle çanta, defter, kalem ve silgi satışlarında artış yaşandı.
“Kırşehir Çiğdem” gazetesi olarak kırtasiye fiyatlarını da inceledik. Geçtiğimiz seneye göre kırtasiye fiyatlarında yüzde 50 civarında bir artış olduğunu ifade eden Alaattin Kırtasiye sahibi Ramazan Karabulut, toptancıların kırtasiye malzemelerine yüzde 50 zam yapmasına rağmen bunu fiyatlara yansıtmamak için her türlü fedakarlığı yaptıklarını söyledi.
Kırtasiye ürünlerinin çoğunun ithal olduğunu, döviz kurundaki artışa paralel olarak arttığını ifade eden Karabulut; “Okulların açılmasına sayılı günler kala bizde de hareketlilik başladı. Son günlerde biraz yoğunluk var. Her okul açılış dönemi öncesi bu yoğunluğu yaşıyoruz. Fiyatlar döviz kurundaki artışa paralel arttı. Ama biz bütün imkanlarımızı zorlayarak en uygun fiyata ürün satmaya gayret ediyoruz. İşlerimizde her bütçeye uygun
çanta, defter, kalem, silgi ve her türlü kırtasiye ürünü bulunmaktadır. Çanta çeşitlerimiz 40 TL ile 120 TL, defterlerimiz en küçük 40 sayfalık 2 TL, büyük boyu ise 3 TL, kalemlerimiz 1-2 lira TL, silgilerimizde 1 ile 2 TL arasında değişiyor.” dedi.
OKUL ALIŞVERİŞİNDE SEPET 1.150 TL’YE DOLUYOR
Öte yandan Türkiye’nin en büyük izinli veri tabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight, ‘Okul Alışverişi’ anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre velilerin okul alışverişine ayırdığı bütçe 1.150 TL’ye çıktı. Okul alışverişinde fiyatlar en çok kıyafet ve kitap-defterde artarken veliler birden fazla çanta ve oyuncağı gereksiz görüyor
Türkiye’nin en büyük izinli veri tabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight, 18 milyon öğrencinin derse başlayacağı 2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesinde ‘Okul Alışverişi’ anketinin sonuçlarını açıkladı. Anket, ailelerin okul alışverişine ne kadar bütçe ayırdığını, satın alma tercihlerini ve satın almada kimlerin etkili olduğunu ortaya koydu. Ankete göre bu yıl aileler okul alışverişi için ortalama 1.150 TL’lik bütçe ayırdı. En çok fiyat artışı kıyafet-üniforma ve kitap-defterde yaşanırken alışverişte en önemli kriter yine kalite oldu.
4-6 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılan online araştırmaya; Türkiye temsili, ABC1C2DE sosyo-ekonomik segmente mensup çalışan 1.229 kişi katıldı. Araştırma kapsamında katılımcılara okul alışverişi ile ilgili yöneltilen sorulardan çıkan sonuçlar ise şöyle:
ÇOCUKLARIN KARARI ETKİLİ OLUYOR
Yapılan araştırmada velilerin yüzde 58’i okul alışverişlerinde çocukların etkisi olduğunu belirtirken yüzde 42’si çocukların etkisi olmadığını söylüyor.
ORTALAMA 1.150 TL HARCANACAK
Katılımcıların yüzde 82’si bütçelerinin geçen yıla göre arttığını, yüzde 11’i azaldığını, yüzde 7’si ise aynı kaldığını belirtiyor. Katılımcıların alışverişe ayırdıkları ortalama bütçe ise 1.150 TL çıktı.
EN ÇOK HANGİ ÜRÜNÜN FİYATI ARTTI?
Katılımcılara bu yıl en çok hangi alışveriş kaleminde fiyatların arttığı sorulduğunda, yüzde 50’si kıyafet ve üniforma, yüzde 21’i kitap-defter, yüzde 10’u kırtasiye, yüzde 8 ise hem ayakkabı hem de okul ve beslenme çantası cevabını verdi.
OYUNCAK GEREKSİZ GÖRÜLÜYOR
Katılımcıların yüzde 57’si okul alışverişi sırasında gereksiz gördükleri ek masraflar sorulduğunda birden fazla çanta cevabını verirken, bu yanıtı sırayla oyuncak (yüzde 47), el işi malzemeleri (yüzde 21), eşofman (yüzde 7), spor ayakkabı (yüzde 6) izledi.
KALİTE VE DAYANIKLILIK ÖNEMLİ
Okul alışverişindeki en önemli kriter sorulduğunda katılımcıların yüzde 41’i kalite, yüzde 20’si kullanışlılık-dayanıklılık, yüzde 15’i fiyat, yüzde 13’ü ise zararlı olmayan hammaddelerden yapılması yanıtını verdi.
İNDİRİM MAĞAZALARI TERCİH EDİLİYOR
Katılımcıların yüzde 62’si okul alışverişlerini uygun fiyatlı mağazalardan yaptıklarını söylüyor. Yüzde 44’ü AVM içindeki mağazalardan, yüzde 33’ü zincir marketler, diğer yüzde 33’lük kesim de internetten alışveriş yaptıklarını belirtiyor.
Kitap-defter internetten
En çok hangi ürün grubunu internetten satın aldıkları sorulduğunda, yüzde 35’i kitap-defter cevabını verirken, yüzde 34’ü kırtasiye, yüzde 32’si ayakkabı olduğunu söylüyor. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .