Kırşehir’de öğrenci sayısı az olan okullar kapatıldı!

Kırşehir’de öğrenci sayısı az olan okullar kapatıldı!

17.06.2019

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kararı ile Kırşehir Merkez ilçesine bağlı Dulkadirli Ortaokulu, Kuruağıl Ortaokulu, Değirmenkaşı Ortaokulu ve Kaman ilçesine bağlı İsahocalı Selamoğlu Ortaokulu öğrenci sayısının az olduğu gerekçesiyle kapatılması velilerin tepkilerine neden oldu. Bu konudaki tepkilerini dile getiren veliler, gazetemize yaptıkları açıklamada, Kırşehir Valiliği ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu karardan vazgeçmeleri dileğinde bulundular. Bu arada […]

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kararı ile Kırşehir Merkez ilçesine bağlı Dulkadirli Ortaokulu, Kuruağıl Ortaokulu, Değirmenkaşı Ortaokulu ve Kaman ilçesine bağlı İsahocalı Selamoğlu Ortaokulu öğrenci sayısının az olduğu gerekçesiyle kapatılması velilerin tepkilerine neden oldu.
Bu konudaki tepkilerini dile getiren veliler, gazetemize yaptıkları açıklamada, Kırşehir Valiliği ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu karardan vazgeçmeleri dileğinde bulundular.
Bu arada Kırşehir İli Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliği de alınan bu kararın kapatılan köyler için büyük hata olacağına dikkat çekerek şunları ifade etti:
“Üretim ve kalkınmanın temelini oluşturarak köyde ikame eden; vatanına milletine sadık, gecesini gündüzüne katarak çalışan, çocuklarının geleceği için kendini heba eden köylümüzün suçunun ne olduğuna anlam veremediğimiz günler yaşamaktayız. İl genelinde en aktif olan, çiftçiliğin ileri düzeyde gerçekleştirildiği çoğu köyümüzün okullarının kapatılmış olması üretime vurulan en büyük darbedir. Çocuklarına daha iyi bir gelecek sunmak için üretimden vazgeçmeyen, köyün zorlu imkânlarına göğüs gererek çocuklarının eğitimi için elinden geleni yapmaya çalışan köylümüzü kente göçe zorlayan bu yaklaşım bütün köye dönüş hibe programları için tezat oluşturmaktadır. Saygıdeğer devlet büyüklerimizin çocuklarından hiçbir farkı olmayan; en az onlar kadar refah içerisinde eğitimi ve öğretimi hak eden çocuklarımızı bu tür taşımalı eğitime zorlanması en büyük haksızlıktır. Böyle bir atmosferde 300 değil 3 bin koyun dahi hibe olarak verilse üreten çiftçimiz küçücük çocuğunun yollarda heba olmasına neden olan sisteme göz yummayıp eğitimi için kente göç etmek zorunda kalacaktır. Asıl sorun ise köyden başka çıkar yolu olmayan üreticimizin çocuklarının önüne set kurulmasıdır. Saygıdeğer devlet büyüklerimizden bu memleketin asıl cefasını çekenlerin çocuklarına sağlıklı bir eğitimi bile çok gören, çocuklarımızı yapboz gibi kullanan bu sisteme dur demesini bekliyor ve geleceğin üreticisi konumunda bulunan çocuklarımıza neyin bedeli ödetiliyor bunun cevabını almak istiyoruz. Üretimi destekleyen sivil toplum kuruluşları olarak bu kararın derin üzüntüsünü yaşamakta olup bu yanlış karardan biran önce vazgeçilmesini beklemekteyiz.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .