Kırşehir’de Nevruz, kar altında kutlandı

Kırşehir’de Nevruz, kar altında kutlandı

21.03.2015

KIRŞEHİR’DE 21 Mart Nevruz Bayramı, soğuk ve kar yağışı altında kutladı. Kırşehir, 21 Mart Cumartesi günü sabahına karlar altında uyanırken, Nevruz Bayramı kutlamaları da karlar altında yapıldı. Cacabey Meydanı’nda yapılması planlanan, ancak hava muhalefeti nedeniyle Kültür Merkezi salonunda yapılan Nevruz Bayramı kutlamaları, hoşgörü içinde geçti. “Yenigün” anlamını taşıyan ve kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere […]

KIRŞEHİR’DE 21 Mart Nevruz Bayramı, soğuk ve kar yağışı altında kutladı.

Kırşehir, 21 Mart Cumartesi günü sabahına karlar altında uyanırken, Nevruz Bayramı kutlamaları da karlar altında yapıldı.
Cacabey Meydanı’nda yapılması planlanan, ancak hava muhalefeti nedeniyle Kültür Merkezi salonunda yapılan Nevruz Bayramı kutlamaları, hoşgörü içinde geçti.
“Yenigün” anlamını taşıyan ve kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanan ve bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, tüm yurtta, Türk Cumhuriyetleri’nde ve Ortadoğu’daki birçok ülkede olduğu gibi Kırşehir’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

DSC_0054 copy
Anadolu, Orta Asya, Kafkaslar ve Ortadoğu’da yüzyıllardır kutlanan baharın müjdecisi olarak bilinen Nevruz Bayramı, dün çeşitli etkinliklerle kutlanırken, pek çok olayın başlangıç günü olarak kabul edilmiş ve bir bayram olarak türlü geleneklerle kutlana gelmiş, Orta Asya’dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği Nevruz kutlamaları ilimizde Kırşehir Valiliği tarafından düzenlenen program çerçevesinde kutlandı.
Her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirilip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı ve esas öğesi ateş yakmak olan Nevruz Bayramı şehrimizde Kültür Müdürlüğü salonunda gerçekleştirildi.
Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Müftü Mehmet Şahin başta olmak üzere bazı daire müdürleri ile oda başkanları, öğretim görevlileri ve öğrencilerin katıldığı Nevruz Bayramı kutlamaları saat 11.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Nevruzla ilgili duygularını dile getiren Vali Necati Şentürk, Baharın gelişiyle birlikte doğanın yeniden canlandığını, Nevruz’un tabiat için yeni bir diriliş ve uyanış anlamına geldiğini ifade ederek milletimizin ve tüm Kırşehirlilerin Nevruz Bayramı’nı kutladı.
Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mahmut Sarıkaya ise Nevruz’un Türk kültüründeki yeri ve önemiyle ilgili konuşmasını yapması sonrasında halk oyunları gösterisinin ardından Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu’nun konserinin yer alacağı etkinlikte Davul-Zurna Ekibi gösteri yaptı.

DSC_0048 copy
Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu’nun konserinde salonu dolduran gençler, türkülere eşlik ederek, oyunlarla eşlik ederken, Vali Şentürk ve il protokolü Ergenekon’dan çıkışın simgesi olarak kar altında temsili demir dövdü.
Birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi, barış, dostluk, kardeşlik ve sevginin ön plana çıkarılması hususunda önemli özelliklere sahip olan Nevruz Bayramı kutlamasında Nevruz ateşinin yakılarak, ateş üzerinde atlama gibi geleneği yaşatıldı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .