Kırşehir’de Nevruz Bayramı coşkusu

Kırşehir’de Nevruz Bayramı coşkusu

21.03.2019

Millet olarak en köklü geleneklerimizden birisi olan Nevruz Bayramı, dün şehrimizde de düzenlenen törenle kutlandı. Türk Büyükleri Parkında düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaşımız katıldı. AEÜ Edebiyat […]

Millet olarak en köklü geleneklerimizden birisi olan Nevruz Bayramı, dün şehrimizde de düzenlenen törenle kutlandı.
Türk Büyükleri Parkında düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.
AEÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salahaddin Bekki tarafından yapılan Nevruz konulu konuşma ile başlayan program, çeşitli şiirlerin okunması, üniversite öğrencisi Afganistanlı Batur Nevin Mahalli tarafından yerel müzik aletleri olan dombra ile Nevruz ezgileri dinletisi, Halk oyunları gösterisi ve vatandaşlara Ahi helvası ikram edilmesi ile devam etti.
Vali İbrahim Akın, Türk kültüründe “Yeni Gün” anlamına gelen Nevruz’un baharın gelişini, tabiatın canlanışını ve milletimizin Ergenekon’dan çıkışını müjdeleyen bir gün olarak kutlandığını söyledi.
Anayurdumuz Orta Asya’dan başlayarak milletimizin yaşadığı her coğrafyaya yayılan Nevruz geleneğinin yüzyıllardır bizleri neşe ve huzura sevk eden en önemli kültürel değerlerimizden birisi olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Nasıl ki baharın gelişi, doğanın canlanmasına vesile olmakta ise bir kültür mozaiği olan Nevruz da insanlar arasındaki önyargıların yıkılmasına, gönüllerin ve zihinlerin uyanmasına, kardeşlik ve dayanışma duygularının yoğunlaşmasına vesile olmaktadır. Sadece Türk kültüründe değil başka kültürler tarafından da değişik ad ve ritüellerle kutlanan Nevruz, farklı milletlerin ortak pencereden baktıkları birlik, beraberlik ve kaynaşma günüdür. Bu kadim ve bereketli Anadolu topraklarının sahipleri olarak bizler, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin huzur ve sükûn içerisinde Nevruz coşkusunu yaşamaktayız. Milletimizi sevgi ve hoşgörü ortamında buluşturan köklü Nevruz geleneğini yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmamız gerektiğine inanıyorum. Bu duygularla, milletimizin Nevruz Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, bu günün tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ederim. Ayrıca, bugünkü törende milletimizin birliği, beraberliği, huzuru ve barışı için demir döveceğiz.” dedi.
Nevruz programı, Vali Akın ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından Nevruz Ateşi yakılarak demir dövülmesi ve ateşin üstünden atlanılması ile sona erdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .