KIRŞEHİR’DE METAL SEKTÖRÜNE KADIN ELİ DEĞDİ

KIRŞEHİR’DE METAL SEKTÖRÜNE KADIN ELİ DEĞDİ

06.07.2017

KIRŞEHİR Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Wenta Makine’de kaynak işinde çalışan kadınlar emeğin ve alın terinin timsali oldu. Kırşehirli olan ve 9 aydır Wenta Makine’de çalışan Birsen Şen ile Yozgatlı olan, ancak çocukluğundan beri Kırşehir’de yaşayan Meral Öcal, meslek seçimlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak, Kırşehirli bayanlar başta olmak üzere tüm bayanlara iş ve meslek sahibi […]

KIRŞEHİR Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Wenta Makine’de kaynak işinde çalışan kadınlar emeğin ve alın terinin timsali oldu.
Kırşehirli olan ve 9 aydır Wenta Makine’de çalışan Birsen Şen ile Yozgatlı olan, ancak çocukluğundan beri Kırşehir’de yaşayan Meral Öcal, meslek seçimlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak, Kırşehirli bayanlar başta olmak üzere tüm bayanlara iş ve meslek sahibi olma noktasında çağrıda bulundular.
İşsizlik rakamlarının 17 milyona ulaştığı ülkemizde, işsizlikte en önemli sorun iş beğenmeme olurken, “Bu işi yapamam, yapamazsın” şeklindeki olumsuz düşüncelerin yerine “yapabilirim” diyerek kendilerini motive eden ve önemli bir adım atan Kırşehirli kadınlar, emeğin ve alın terinin kazanılmasında önemli olanın inanç ve azim olduğunu gösterdiler.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, makine sektöründe çalışarak kadınlara örnek olan Birsen Şen ve Meral Öcal ile görüştü.
Kırşehirli bayanlar başta olmak üzere tüm Türkiye’ye örnek olacak şekilde zorlu bir mesleği seçerek, kadın-erkek ayrımı olmadan her işin yapılabileceğini gösteren emeğin timsali olan Kırşehirli bayanlar, röportajda şunlar dile getirdiler:
BİRSEN ŞEN: “EKMEĞİMİ KAZANIYORUM”
Kırşehirliyim. 9 aydır burada Wenta şirketinde çalışıyorum.
* Burada çalışmadan önce başka işlerde çalıştınız mı?
– Evet, tabi ki çalıştım. Asıl mesleğim aşçılık. Daha önce Avustralya’da çiftlik işlettim. Daha sonra memleketime Kırşehir’e döndüm. Kendi mesleğim olan aşçılığı yapmak istedim.
* Kaynakçılık mesleğini nasıl seçtiniz?
– Buraya asıl mesleğim olan aşçılık için iş başvurusu yapmaya gelmiştim. Patronumuz Fatih Bey, kaynak yapar mısın dedi. Tabi önce çok çekindim. Hayır, bilmiyorum, nasıl yaparım ki dedim. Fatih Bey, kadınların kaynak yapmasını çok istiyordu. Sağ olsun, bana çok destek oldu, beni, bu işi yapabileceğime inandırdı ve kendisi kaynak yapmayı öğretti. Kendisinin bize kaynak yapmayı öğretmesi daha da gururlandırdı. Kaynağı öğrendim ve 9 aydır da bu işi yapıyorum.
* Metal sektöründe çalışmanın zorlukları neler?
– Bir kadın olarak metal sektöründe çalışmak ilk başta beni zorladı diyebilirim. Ama çalışmaya başladığımda ve başarılı olduğumu görünce kendime olan özgüvenim arttı. Kadınların da bu mesleği yapabileceğini bizzat tecrübe ettim. Artık hiçbir zorluk çekmiyorum. İş yerimizde de erkek-kadın ayrımı diye bir şey yok, herkes her işi yapabiliyor ve bir kadın olarak bu beni çok mutlu ediyor.
* Mesleğinizi söylediğiniz zaman çevrenizdeki insanların tepkileri nasıl oluyor?
– Tabi çok şaşırıyorlar, kaynakçılık mesleğini bir kadına yakıştıramıyorlar. Mesela ev sahibim işimi sorduğunda, kaynakçıyım dedim ve bana inanmadı. Bayandan kaynakçı olmaz diye bir önyargı ile yaklaştı ancak iş yerinde çektiğim fotoğrafları ve videoları gösterdim ancak hala şaşırıyor ve inanamıyor.
* İş sonrası ev işleri sizi zorluyor mu?
– Tabi zorluyor ama sonuçta ekmeğimi kazanıyorum, iş yerinde ve evde sorumluluklarımın bilinciyle hareket ediyor, her ikisini de aksatmadan yapmaya gayret ediyorum.
Ben buradan bütün kadınlara çağrı yapıyorum, kimse ben bu işi yapamam, bu iş zor demesin. Unutmasınlar ki kadınlar, istedikleri zaman her işi yapabilirler yeter ki inansınlar. Eğer bu işi yapmak isterlerse, gelsinler, biz burada onlara en iyi şekilde yardımcı oluruz.
MERAL ÖCAL: “KADINLAR HER İŞİ BAŞARABİLİRLER”
Aslen Yozgatlıyım, ancak çocukluğumdan beri Kırşehir’de yaşıyorum.
* Siz burada çalışmadan önce başka işlerde çalıştınız mı?
– Birçok sektörde çalıştım. Sağlık sektörü ve başka sektörlerde çalıştıktan sonra çeşitli fabrikalarda çalıştım.
* Kaynakçılık mesleğini nasıl seçtiniz Meral Hanım?
– Benim kaynakçılık mesleğine başlamam aşağı yukarı 5 yıl öncesine dayanıyor. Buradan önce de kaynakçılık yapıyordum. Yani kaynakçılık alt yapım vardı. Daha önce çalıştığım iş yerinde kaynak yapmayı öğrenmiştim. Oradaki patronum beni bu işi yapabileceğime inandırmıştı. Normalde argon kaynakçısıydım ancak burada robot, manşon, gaz altı ve elektrik kaynak çeşitlerini de öğrendim. Patronumuz sağ olsun, el becerin yüksek, kapasiten var, bu çeşit kaynakları da yapabilirsin dedi. Dediği gibi de oldu, ben şu an üstüme kaynakçı tanımıyorum (gülüyor). Şu an robot kaynakları dediğimiz bölümde çalışıyoruz. Bütün kaynakları biz çıkartıyoruz. Üretimin ilerlediği ana merkezinde, fabrikanın en önemli bölümündeyiz.
* Metal sektöründe çalışmanın zorlukları neler acaba?
– Tabi ki zorlukları var ancak her işin bir zorluğu var bence. Bu iş bana teklif edildiğinde ilk başta şöyle bir baktım ben bu işi yapabilir miyim acaba diye? Ancak sonra, kendi kendime, benim yapamayacağım bir iş yok, yeter ki isteyeyim dedim. Yapamayacağın işin de başına geçmem. İnandım, emek verdim ve başardım.
* Siz mesleğinizi söylediğiniz zaman çevrenizdeki insanların tepkileri ne oluyor?
– Toplumumuzda ne yazık ki, böyle bir mesleği kadınlar yapamaz diye yanlış bir inanış var. Oysaki yanılıyorlar, kadınlar istediği zaman her işin üstesinden gelir. Tabi benim çevremdeki insanlar da; akrabalarım, arkadaşlarım, komşularım ilk başta inanmadı, kadından kaynakçı olmaz dedi. Ama iş yerinde kaynak yaparken çektiğim fotoğrafları ve videoları gösterdiğimde çok şaşırıyorlar kimi hala inanamıyor.
Ben buradan şunu söylemek isterim ki, kadınlarımız kendilerini sınırlamasınlar, bu iş erkek işi ben bu işi yapamam demesinler. Unutmasınlar ki, kadınlar istediği zaman her işi başarabilirler. Hiçbir kadın evde oturmasın, iş hayatı içerisinde yerlerini alsınlar, ekonomik özgürlüklerini kazansınlar.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .