Kırşehir’de Lavanta Balı üretilecek

Kırşehir’de Lavanta Balı üretilecek

06.12.2017

KIRŞEHİR Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir’de KOP’un desteğiyle proje kapsamında Lavanta Balı üretiminin yapılabileceğini belirtti. Tarım ve hayvancılık alanında kalkınmayı sağlamak ve üretimde söz sahibi olabilmek amacıyla KOP destekleri kapsamında tarımsal sektörlerde üretimi artırabilmeyi hedefleyen Kırşehir Tarım İl Müdürlüğünce hazırlanan “Lavanta Balı Projesi”, Kırşehir üreticilerine farkındalık katacak. Tarım İl Müdürlüğü Proje […]

KIRŞEHİR Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir’de KOP’un desteğiyle proje kapsamında Lavanta Balı üretiminin yapılabileceğini belirtti.
Tarım ve hayvancılık alanında kalkınmayı sağlamak ve üretimde söz sahibi olabilmek amacıyla KOP destekleri kapsamında tarımsal sektörlerde üretimi artırabilmeyi hedefleyen Kırşehir Tarım İl Müdürlüğünce hazırlanan “Lavanta Balı Projesi”, Kırşehir üreticilerine farkındalık katacak.
Tarım İl Müdürlüğü Proje Birimi veteriner hekimleri ve ziraat mühendislerince hazırlanan “Bozkırda Temiz Süt Projesi” daha önce KOP tarafından desteklenecek projeler arasına girerken, yine KOP’tan geçerek desteklenecek “Lavanta Balı Projesi” ile Kırşehir’de önemli iki proje hayata geçecek.

Kırşehir’de tarımsal üreticileri desteklemek ve bilinçlendirerek alternatif ürün konusu olmak üzere tarımda farkındalık ürün almak amacıyla hazırladıkları projeleri tek tek hayata geçirdiklerini belirten İl Müdürü Kenan Şahin, “İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimizce hazırlanan projelerimiz KOP idaresince desteklenerek çiftçilerimize sunuyoruz. Geçtiğimiz günde KOP idaresine sunduğumuz ‘Mucur İlçesinde Seyfe Gölünün Çevresinde Lavanta Balı Üretimi Projesi’ kabul edildi. Proje bedeli olan 195.400,00 TL bütçe ile çiftçilerimiz desteklenecek. Tıbbi aromatik bitkilerin içerisinde yer alan lavanta bitkisinin adaptasyon yeteneğinin yüksek olması, soğuğa dayanıklı olması, çok yıllık bir bitki olması sebebiyle rüzgar erozyonuna karşı toprağı koruması, birden fazla ürün vermesi ve bu ürünlerin birçok sektörde kullanılıyor olması son yıllarda lavanta yetiştiriciliğine insanların merakını artırmıştır. Projemiz bu düşünceyle bölgemizde olabileceği ve çevredeki doğal bitki örtüsünden de yararlanılarak lavanta bitkisinin yanında bal verimi de düşünülerek ileride bölgemiz için yararlı olacağı düşünülmüştür. Yapılacak olan proje ile ‘Seyfe gölü ve çevresindeki köylerde bulunan çiftçilerin alternatif ürün yetiştiriciliğini artırarak arazilerin daha etkin kullanımı sağlayarak üründen elde edilen diğer yan ürünlerin de değerlendirilmesi ile bölge çiftçilerinin gelirlerini arttırması’ sağlanması için proje çalışmalarına başlanılmıştır. Proje için yapılan toplantı sonucunda belirlenecek olan 10 çiftçimize İl Müdürlüğümüz olarak teorik ve uygulamalı eğitimler verilerek, temin edilecek olan 150.000 lavanta fidesi toplam 100 dekar alanda ekimi yapılacak olup, arıcılık eğitimi almış olan çiftçilerimize toplam 600 adet çıtalı arı dağıtımı yapılacaktır. Böylece bizim projemizde yer alan Seyfe gölü ve çevresinde alanlarda lavanta yetiştiriciliği yapılarak bitkiden elde edilen lavanta balı ve bitkinin hasadı ile elde edilen ürünlerin sağladığı gelir ile çiftçilerin gelirlerinin arttırılmasının sağlanması ve Seyfe Gölü’ ne gelen mevcut turist sayısının oluşturulacak lavanta tarlaları sayesinde artırılmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .