KIRŞEHİR’DE KUTLU DOĞUM COŞKUSU

KIRŞEHİR’DE KUTLU DOĞUM COŞKUSU

15.04.2015

Cacabey Meydanı’nda düzenlenen ve Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun da konferansının yer aldığı programa yaklaşık 10 bin kişi katıldı…

2015 YILI Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, Kırşehir Valiliği ve İl Müftülüğü’nce düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Cacabey Meydanı’nda düzenlenen Kutlu Doğum programına binlerce Kırşehirli katıldı.

14 Nisan 2015 Salı günü İl Müftüsü Mehmet Şahin başkanlığındaki heyetin ilk olarak Vali Necati Şentürk’ü ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’yi ziyaret etmesi ile başlayan etkinlikler, Ahi Külliyesi’nde “Mukaddes Emanetler Resim Sergisi Açılışı” ve Ahi Sokağı’nda Kur’an Kurslarının Kermes Açılışları ile devam etti.

DSC_0170 copy
Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, İl Müftüsü Mehmet Şahin’in katılımı ile Terme Caddesi boyunca gerçekleştirilen yürüyüş sırasında esnaflara gül ve Peygamberimizin Hayatını anlatan kitap dağıtıldı.

STB_8896 copy
Katılımcılara Kutlu Doğum pilavının ikram edilmesinin ardından Cacabey Meydanı’nda düzenlenen Kutlu Doğum programında, düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.
Cacabey Meydanı’nı dolduran yaklaşık 10 bin kişiye hitap eden Vali Necati Şentürk, Kutlu Doğum etkinliklerinin düzenlenmesindeki amacın Sevgili Peygamberimizi daha iyi anlayarak onun yolunda gitmek olduğunu söyledi.
Bu sene, Kutlu Doğum Haftası’nın “Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” temasıyla kutlandığını belirten Vali Necati Şentürk, “Haftayı kutlamaktaki maksadımız, Peygamber Efendimizi anlamak ve onun yolundan gitmektir. Bütün kâinatın örnek aldığı bir insanı kendimize örnek almaktır. Onu bütün yönleriyle örnek alsak, onun yaşadığı gibi yaşasak tüm dünya güzelleşir. Sevgili Peygamberimizi sevgiyle, aşkla anmak lazım ki hayatımıza yön versin. Sevgili Peygamberimizin nasihatlerine sığınarak evrensel mesajlarını uyguladığımız takdirde iki dünyada da mutlu ve huzurlu olacağımızdan şüphe yoktur. Bütün insanlığa hidayet vesilesi olarak gönderilmiş olan iki cihan serverinin getirdiği ilahi mesajların, bugünkü dünya meselelerinin çözümüne çare olacağına inanıyorum. Bu meydanı dolduran siz değerli Kırşehirlilerin ve bütün İslam âleminin Kutlu Doğum Haftası’nı tebrik ediyorum” dedi.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de, “Ülkemizde 1989 yılından beri kutlanmakta olan Kutlu Doğum Haftası’nın kutlanmasındaki en büyük amaç yüce dinimiz İslam’ı ve peygamberimiz Hz. Muhammed’i iyi anlayıp, onu idrak edebilmektir. Belediyemiz tarafından yaptırılan bu meydanda böyle güzel bir programın yapılması bizleri onurlandırmıştır” dedi.
İl Müftüsü Mehmet Şahin ise konuşmasında, “Önemli olan Peygamber Efendimizin verdiği mesajı anlamak ve mesajı doğru şekilde aktarabilmektir. Hazreti Muhammed’in doğum gününü hatırlamak, onu anlamak ve yaşantısını tatbik etmek için böyle unutulmaz günlerde çeşitli sosyal etkinlikler düzenlemekteyiz. Bu haftanın amacı, insanları huzur, sevgi ve hoşgörü ortamında buluşturarak git gide bir sevgi yumağı haline getirmektir” ifadesini kullandı.

STB_9424 copy
Daha sonra, Mısırlı Hafızlar Ahmet Naina ve Mahmut Tuhi’nin okudukları Kuran-ı Kerim’i dinleyen kalabalıktaki coşku Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun hitabeti ile zirveye ulaştı.
Konuşmasında Hz. Peygamberimizin hayatından örnekler veren Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, “Biz Hz. Peygamberi anlatmaya çalışıyoruz ama anlatamıyoruz. Beşer olarak O’nu anlatmaktan aciz kalıyoruz. Biz ancak O’na olan özlemimizi dile getiriyoruz” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Peygamberimizin hayatından örnekler sunduğu programa, Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Ağır Ceza Reisi Burhanettin Öksüm, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, POMEM Müdürü Kasım Varol, İl Genel Meclis Başkanı Şuayip Soysal, İl Müftüsü Mehmet Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, il protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile sayısı 10 bini bulan vatandaş katıldı.



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .