KIRŞEHİR’DE KURBANLIK SORUNU YAŞANMAYACAK

KIRŞEHİR’DE KURBANLIK SORUNU YAŞANMAYACAK

08.08.2018

Kırşehir’in 60 yıllık kasabı Hüseyin Güzel’den kurbanlık uyarısında bulundu KIRŞEHİR’DE KURBANLIK SORUNU YAŞANMAYACAK Kırşehir’de babası Arap Güzel ile kasaplık mesleğine başlayan ve bu mesleğini 60 yıldır bilfiil sürdüren, Kırşehir Ticaret Borsası yönetimlerinde uzun yıllar görev alan ve halen kasaplık mesleğini sürdüren Uzun Çarşı Kasabı’nın sahibi Hüseyin Güzel, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kırşehirlileri kurbanlık alırken uyardı. […]

Kırşehir’in 60 yıllık kasabı Hüseyin Güzel’den kurbanlık uyarısında bulundu

KIRŞEHİR’DE KURBANLIK SORUNU YAŞANMAYACAK

Kırşehir’de babası Arap Güzel ile kasaplık mesleğine başlayan ve bu mesleğini 60 yıldır bilfiil sürdüren, Kırşehir Ticaret Borsası yönetimlerinde uzun yıllar görev alan ve halen kasaplık mesleğini sürdüren Uzun Çarşı Kasabı’nın sahibi Hüseyin Güzel, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kırşehirlileri kurbanlık alırken uyardı.
Kırşehir’in tarım ve hayvancılık kenti olduğunu ve her yıl olduğu gibi bu yılda kurbanlık sorununun yaşanmayacağını belirten Hüseyin Güzel, fiyatların geçen yıla göre yüzde 20 civarında pahalandığını, bunun da normal olduğunu açıkladı.
Türkiye’de hayvan fiyatlarıyla yem fiyatlarının artmasına paralel yükseldiğine dikkat çeken Hüseyin Güzel, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e bir açıklama yaptı.
Sattığı kalite ve sağlıklı etle Kırşehir’de saygın bir yeri bulunan, kasaplığın yanında besicilik te yapan Hüseyin Güzel, vatandaşları kurbanlık alırken acele etmemelerini isteyerek şunları söyledi:
“Kırşehir’de kurban Bayramı yaklaşırken halkımız kurbanlık almaya başladılar. Fiyatlar geçen yıla biraz yüksek. Bu da besi ve hayvan fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’de hayvancılıkta marka kentiz. Gördüğüm kadarıyla son yıllarda hemşehrilerimiz bu konuda büyük yatırımlar yaptılar. Hemen hemen Türkiye’de İstanbul ve Ankara başta olmak üzere pek çok ilin et ihtiyacını Kırşehir olarak biz karşılıyoruz. Bu bizim için onur vesilesidir. Ancak özelylikle son yıllarda hayvan sayısının azalması, ithal hayvan getirilmesi yerli besiciye büyük darbe vurmuştur. Kırşehir’de pek çok besici de hayvan ihtiyaçlarını ithalden karşılıyor ve besi yaparak gelmiştir. Ayrıca yem, saman, bakım gibi masraflar büyük oranda artınca, bu da doğal olarak et ve hayvan fiyatlarının yükselmesine neden olmuştur.
“21 Ağustos’ta idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’na sayılı günler kala hemşehrilerimiz kurban almaya başladılar. Gerek Canlı Hayvan Pazarı’nda, gerekse besicilerden, yani mandıralardan kurban alıyorlar. Şu anda gördüğüm kadarıyla halkımızın kurban bulamama gibi bir sorunları yok. Yeteri kadar kurbanlık var. Acele etmelerine gerek yok. Ancak kurban alırken bazı konulara dikkat etmeleri gerekiyor. Veteriner sağlık raporu veya menşe şahadetnamesi olmayan, küpesiz olan ve büyükbaş hayvan kimlik kartı bulunmayan, çok zayıf olan, gebe veya yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, tüyleri karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, pis kokulu burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız, hayvanların satın alınmaması gerekiyor. Kırşehir’de kurbanlık fiyatları küçükbaş izin bin liradan başlıyor 2 bbin liraya kadar, büyükbaşlar ise 6-7 bin liradan 15 bin liraya kadar değişiyor. Biz bu yıl düve satışları yapıyoruz. İsteyen hemşehrilerimiz bizlerden kurbanlık ihtiyaçlarını da karşılayabilirler.”
KURBAN ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!
Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bilindiği üzere Kurban Bayramı nedeniyle hayvan hareketlerinde önemli bir artış yaşanıyor. Bu süreçte bakanlığımızca hem hayvan sevk ve nakillerinde hem de kurban satış ve kesim yerlerinde her tür tedbiri almış bulunmaktayız.” diye konuştu.
Veteriner hekimler aracılığıyla illerdeki kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde bu çalışmaları yürüttüklerini vurgulayan Pakdemirli, bu doğrultuda menşelerinde salgın veya bulaşıcı hastalık bulunan, kayıt altına alınmamış, kulağı küpesiz, büyükbaş hayvanlar için pasaportu, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi bulunmayan hayvanların sevklerine, alınıp satılmalarına ve kesilmelerine izin verilmediğini dile getirdi.
“DİŞİ HAYVANLARIN KESİMİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
Bakan Pakdemirli, önleyici çalışmalardaki temel amaçlarının, vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken sağlıklı hayvanlardan elde edilen etlerin tüketimini sağlamak olduğuna dikkati çekerek, “Sürdürülebilir bir hayvancılık için damızlık dişi hayvan varlığının artırılması büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla gebe veya damızlık değeri olan dişi hayvanların kurban satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesilmesine müsaade etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.
Türkiye’de halen 16 milyon 105 bin büyükbaş ve 44 milyon 329 bin küçükbaş bulunduğunu belirten Pakdemirli, geçen yılki Kurban Bayramı’nda Türkiye genelinde toplam 817 bin 805 büyükbaş ve 2 milyon 720 bin 271 küçükbaş hayvanın kesildiğini aktardı.
5 MİLYON KURBANLIK VAR
Bakan Pakdemirli, bu yıl ise ülke genelinde kurban olarak kesilebilecek toplam 1,2 milyon büyükbaş ve 3,8 milyon küçükbaş hayvan bulunduğunun altını çizerek, “Dolayısıyla mevcut hayvan varlığımız, ülkemizin 2018 yılı kurban ihtiyacını karşılayacak seviyededir. Et ve Süt Kurumu (ESK) ayrıca kurban dönemi için tedbiren bu yıl da vakıf ve dernek gibi sivil toplum kuruluşlarının kurbanlık ihtiyacını karşılamak amacıyla hayvan tedariki çalışmalarını yürütmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.
KURBANLIK BİLGİLERİNE MOBİL UYGULAMADAN ULAŞILABİLECEK
Vatandaşların da bu hassasiyetle davranmaları ve damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanları tercih etmemelerini isteyen Pakdemirli, kurbanlık hayvan alacakların “https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr” internet adresinden ya da “HaySag” adlı mobil uygulamayla cep telefonlarından küpe numarasını girerek hayvanların yaşını, ırkını, cinsiyetini ve aşı bilgilerini sorgulayabileceklerini bildirdi. Bekir Pakdemirli, bakanlıkça hazırlanan “Kurban Rehberi” ile vatandaşların bilgilenmelerini sağladıklarını belirterek, rehberde kurbanlık konusunda dikkat edilmesi gereken noktaların detaylı bir şekilde yer aldığını kaydetti. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .