Kırşehir’de kurban satış yerleri dışında kesenlere ceza

Kırşehir’de kurban satış yerleri dışında kesenlere ceza

09.08.2019

KIRŞEHİR Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ilimizde kurban satışlarının yapılacağı yerlerin listesini yayınladı. Kırşehir merkezde et kombinaları ile Ticaret Borsası Hayvan Pazarı ile birlikte Kaman, Mucur ve Akpınar’da kurban satışları yapılıyor. Tarım ve Ormancılık İl Müdürlüğü tarafından yayınlanan listeye göre, Kırşehir Ortaköy yolu üzerinde Kırşehir Ticaret Borsası; Ziyarettepe Mahallesi’nde Kaman Hayvan Pazarı, Mucur Şehirlerarası Otobüs […]

KIRŞEHİR Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ilimizde kurban satışlarının yapılacağı yerlerin listesini yayınladı.
Kırşehir merkezde et kombinaları ile Ticaret Borsası Hayvan Pazarı ile birlikte Kaman, Mucur ve Akpınar’da kurban satışları yapılıyor.
Tarım ve Ormancılık İl Müdürlüğü tarafından yayınlanan listeye göre, Kırşehir Ortaköy yolu üzerinde Kırşehir Ticaret Borsası; Ziyarettepe Mahallesi’nde Kaman Hayvan Pazarı, Mucur Şehirlerarası Otobüs Terminali yanında Mucur Pazaryeri, Hacı Hüseyin Efendi Mahallesi’nde Akpınar Örenler olmak üzere iki Canlı Hayvan Pazarı’nda yapılacak satışların yanı sıra Kırşehir’de Çiçekdağı Yolu 8. Km’de İstanbul Et Kombinası, Organize Sanayi Bölgesi’nde İstanbul Et Kombinası ile Kısmet Et Kombinası, Özbağ’daki Nida Et Kombinası, Kuşdili Mahallesi’nde Kırşehir Kapalı Pazaryeri, Belediye Mezbahanesi Ziyarettepe Mahallesi’nde Kaman Kuluncak Mezbahanesi, Osmangazi Mahallesi’nde Mucur Belediye Mezbahanesi’nde kurbanlıklar alınabilecek.
KURBANLIK SEÇİMİNDE PÜF NOKTALAR
Kurbanlık seçimi, kesime kadar evde besleme ve kesim aşamasında dikkat edilmesi gereken konularla ilgili vatandaşlar uyarılıyor.
Kurban satış yerlerinin belirlendiği Kırşehir’de vatandaşların kurban seçimi ve kesiminde dikkat edeceği hususlar da şöyle açıklandı:
Kurbanlık hayvan alırken çok dikkat edilmesi ve seçilecek hayvanların özellikle yaş konusunda kontrollerinin yapılması ve gebe olup olmadığının kontrolünün yapılması gerek.
Dış görünümü canlı olmayan, salya, burun akıntısı, pis kokulu ishali olan, vücudunda yara, şişlik, ödem olan hayvanların satın alınmamalı.
Hayvanların nereden geldiği bilinmeli, ürünün satıcısından kurbanlık hayvanın nereden geldiğini gösteren menşe şahadetnamesi istenmeli.
İl dışından getirilen kurbanlıklar için yurtiçi veteriner sağlık raporu istenmeli, hayvanların mutlaka kulaklarında bir nevi kimlik olan küpeleri bulunmalı.
Dinen kurban olarak kesilmesi kabul edilmiş hayvan türleri şunlardır, koyun, keçi, sığır, manda ve deve. Dolayısıyla ancak bu hayvanlardan (veya türdeşleri) kurban kesilebilir. Tavuk, kaz, ördek, deve kuşu, ceylan gibi hayvanların kurban olarak kesilmesi geçerli değildir. Kurbanın geçerliliği açısından bu hayvanların erkek veya dişi olması arasında fark yoktur. Ancak koyunun erkeğinin, diğerlerinin ise dişisinin kesilmesi daha faziletli görülmüştür. Koyun ve keçi sadece bir kişi için; deve, sığır ve manda ise yedi kişiyi aşmamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir. Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir. Sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, deve ise beş yaşını tamamladıktan sonra kurban olarak kesilebilirler. Kesilecek hayvanın kurban olmaya engel bir kusurunun bulunmaması gerekir. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, azaları tamam, besili olması hem ibadetin gaye ve mahiyetine hem de sağlık kurallarına uygun düşer. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bazı azaları eksik mesela bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dili kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban olmaz. Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal ve deli, biraz hasta, bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakınca yoktur. Koyunun daha semiz ve lezzetli olması maksadıyla doğduğunda kuyruğunun kısmen veya tamamen kesilmesi kusur sayılmaz.
Kurbanlıklar kesime kadar evde uygun yerlerde barındırılmalı, aşırı sıcak, kapalı ve havasız yerlerde ya da tamamen açık, rüzgâr ve yağış alan yerlerde barındırılmamalı.
Hayvanlar bayrama az bir süre kala fazla beslenmemeli. Kurbanlıklara, evlerdeki yemek ve mutfak artıkları verilmemeli, aşırı yemlemeden kaçınılmalı.
Hayvanlara bolca kaliteli kuru ot veya kuru yonca verilmeli, verilecek kesif yem konusunda yetkililerden veya tecrübeli yetiştiricilerden bilgi alınmalıdır. Hayvanların önünde her zaman temiz su bulunmalıdır.
Kesimler Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun izin verdiği kesim yerlerinde veya köylerde önceden belirlenmiş ve hazırlanmış yerlerde yapılmalı.
Kesim yerinde yeterli ve tazyikli su bulunması sağlanmalı ve kesilen hayvanları asmak için asma düzeneği kurulması gerek. Kurbanlık hayvanlara stres yaratacak kötü muamelelerden kaçınılması, kesim sonrası et hijyeni açısından oldukça önemli.
Kurbanlık hayvanlar kesim işlemi sırasında kötü muamele gördüklerinde kan iyi akıtılamaz ve bu da etin kısa sürede bozulmasına neden olur. Bu nedenle kesimi yapılacak hayvanlar strese sokulmadan ve acı çektirilmeden kesim yapılmalıdır. Kesimde hayvanın her iki şah damarı birlikte kesilerek iyi bir kanatma sağlanmalıdır.
Kurbanlık hayvanın derisi yüzüldükten ve başı gövdesinden ayrıldıktan sonra karın ve göğüs boşlukları açılarak sindirim, solunum, üreme ve boşaltım sistemine ait organlar çıkartılmalı. Kurbanlık hayvanların iç organlarının kan akıtılmasından sonra ‘en geç 30 dakika’ içerisinde çıkartılması öneriliyor.
Hastalıklı olduğu düşünülen karkas ve iç organlar ile yenilemeyen iç organların çevre temizliği ve hijyen kurallarına uyularak uygun şekilde imha edilmeli ve kesinlikle çöplere atılmamalı. Çevredeki yabani hayvanların, kedi ve köpeklerin atıklara ulaşması engellenmeli ve sinekler ve kötü kokuların oluşmaması için önlem alınmalı. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .