KIRŞEHİR’DE KONUT FİYATLARI EVSİZLERİ DÜŞÜNDÜRÜYOR

KIRŞEHİR’DE KONUT FİYATLARI EVSİZLERİ DÜŞÜNDÜRÜYOR

13.11.2017

İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Haluk Türedi: “Arsa fiyatları Kırşehir’de çok yüksek, maliyet arttırıyor, tek maaşla konut sahibi olmak çok zor”

Amcaoğlu Emlak’ın sahibi Nuri Amcaoğlu: “Kırşehir’de konut Fiyatlarının aşağıya inmesi için önce arsa fiyatlarının düşmesi lazım”

 

Kırşehir’de son yıllarda hızla artan konut fiyatları ev sahibi olmak isteyen vatandaşları kara kara düşündürüyor.
Kırşehir’de merkezde yeni konut yapılacak arsa kalmadığını, eski binaları yıkarak yenileyen inşaat firmaları, konut maliyetlerinin arsa fiyatlarının yüzde 50-60 olması nedeniyle yüksek olduğunu ifade ettiler.
Şehrimizde Yenice, Medrese ve Aşıkpaşa Mahallelerinde yeni konut yapılacak arsa kalmaması yüzünden Ahi Evran Mahallesi Kent Park arkasındaki alanlara, Nasuhdede Mahallesi, Kayabaşı, Kervansaray ve kenar mahallelere yönelen inşaat firmaları buralarda arsa fiyatlarının çok yüksek olmamasına rağmen, konut fiyatların 250 bin liradan başlatmasına konut almak isteyen vatandaşların tepkilerine neden oluyor.
Yıllardır biriktirdikleriyle bir konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar, konut fiyatlarının 250-300 liradan başlaması nedeniyle alamadıklarını, dolasıyla kirada oturmayı tercih ettiklerini söylediler.


Mühendisleri Odası Kırşehir Temsilcisi Haluk Türedi, Kırşehir’de konut fiyatlarının yüksek olmasının ana nedeninin arsa fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklandığını açıkladı.
Kırşehir’in deprem kuşağında bulunduğu için depreme dayanıklı, kaliteli konutların yapıldığını, bunun da fiyatları artırsa da asıl konut fiyatlar arttıran etkenin arsa fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklandığını ifade eden Haluk Türedi, “Kırşehir’de artık eskisi gibi değil, hiçbir bina çürük denemez. Yapı-denetim firmaları ve insanların işlerine önem vermeleri nedeni ile çürük bina oluşumu söz konusu değil, malzemeler kaliteli şekilde üretiliyor. Gerekli birimler de denetimlerini aralıksız şekilde sürdürüyor. Mevcut belediye başkanı ile birlikte TOKİ önem kazandı. Önceki dönemlerde yapılan konut sayısı fazla oranda değil, TOKİ’nin bölgesel hareketinin de gelişimde büyük önemi oldu. Belediyelerin yatırımlarını hızlandırması ve hükümetin şehirleşmelere önem vermesi de bölgesel olarak fiyatların cazibe merkezleri oldukça artmasına neden oldu. Arsa sahiplerinin de fiyatları yüksek vermesi fiyatları o oranda kar edebilmek adına etki altına alıyor. Ülkemizde ve Kırşehir’imizde ne yazık ki konut yapım ve inşaat politikasının yanlış yapılıyor. Bu da konut maliyetlerini arttırıyor. Kırşehir’de konut fiyatlarının yüksek olması da bu yanlış politikalardan kaynaklanıyor. Arsa fiyatları, yapılan işin işçilik fiyatı, piyasada var olan sistem fiyatların da yüksek olmasına neden oluyor. Örneğin Kırşehir şehir merkezinde yüzde 50 ile arsa alınıp, karşılığında konut veriliyor. Bu demek oluyor ki bir konutun maliyeti ikiye katlanıyor. Bir dairenin ortalama fiyatı 100 bin lira ise bu 200 bin liraya çıkıyor. Artık şehir merkezindeki mahallelerde yeni yapılacak konut alanı kalmayınca inşaat firmaları da diğer mahallelere
kaymak zorunda kaldı. Ancak buna rağmen Kırşehir’de konut fiyatlarının yüksek. Konut fiyatlarının düşmesi ancak arsa fiyatlarının düşmesine orantılı olur. Yoksa şu aşamada konut fiyatları Kırşehir’de düşmeyeceği gibi daha da artacaktır. Ayrıca yaptığı konutları satamayan firmaların da piyasadaki bu durgunluğun devamı halinde büyük darboğaza girecekleri de ortadır. Kırşehir’de gördüğüm kadarıyla konut fiyatlarının düşmesi beklenemez” diye konuştu.

Kırşehir’de yıllardır emlak sektöründe faaliyet gösteren Amcaoğlu Emlak’ın sahibi Nuri Amcaoğlu, konut maliyetlerinden çok Kırşehir’de arsa fiyatlarının çok yükseldiğini, bu durumun da konut fiyatlarına olumsuz yönde etki yaptığını ifade etti.
Şehre uzak olan ve dağın başı denilen tarla görünümündeki arsaların bile parselinin 200 liradan başladığını, bu fiyatların arşe spekülatörleri tarafından arttırıldığını belirten Nuri Amcaoğlu, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Kırşehir’de son yıllarda konut fiyatları çok yükseldi. Örneğin 5 katlı ve 10 dairelik bir arsaya sahip vatandaşımız 5-6 daire istiyor. Bir dairenin maliyeti 150 bin lira arasında olduğunu hesaplarsanız bir konutun maliyeti de iki katına çıkıyor. Böyle olunca en ucuz, şehre biraz uzak olan yerde bir dairenin fiyatı 200-250 bin liradan başlıyor. Konut sahibi olmak isteyen bir kişi 170 bin lira konut kredisini 10 yıl almak istiyorsa her ay 2 bin 500 lira kredi ödemek zorunda kalıyor. Bunu bir maaşla ya da aylık geliri 2-3 bin lira olan vatandaşlarımızın alıp ödemesi çok zor. Ama karı-koca çalışıyor ve aylık maaşları 6-7 bin lira olursa ancak alabiliyor. Yoksa konut almak çok zor. Kırşehir’de konut fiyatlarının aşağıya inmesi için önce arsa fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Yoksa şu aşamada Kırşehir’de konut fiyatlarının aşağıya inmesini kimse beklememeli.”
Kırşehir’de kiralık evlerde talep ve fiyat artışı olduğunu ifade eden Nuri Amcaoğlu, durumu hem öğrencilere hem de mültecilere bağlıyorlar.
Kırşehir’de son zamanlarda artan kiralar vatandaşın canına tak ederken 500-600 liralık dairelerin 800 liradan kiraya verildiğini de belirten Amcaoğlu, Nisan-mayıs ayına kadar fiyatların yüzde 30-40 civarında arttığını, geçen yıl 500-600 lira olan bir evin şu anda 700-800 lira civarında tutuluyor. Kırşehir’deki konut fiyatları gerçekten yüksek. Bizim de yapabileceğimiz bir şey yok. Mülteciler, yeni atanan memurlar, öğrenciler derken ev sahipleri ipin ucunu kaçırıp fiyatları tavan yaptırdılar. En büyük etken ise üniversite öğrencileri. Aileye uygun fiyata vermek yerine öğrenci başına hesaplanarak verilen evler kira fiyatında artışa neden oluyor ve piyasa yükseliyor” dedi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .